iMagazine

Licznik słów w TextEdit

31/01/2012, 07:05 · · · 5

TextEdit to podstawowe narzędzie do tworzenia prostych plików tekstowych. Jest bardzo minimalistyczny, dzięki czemu nie musimy się głowić, jak poradzić sobie z milionem opcji. Jednak jak to w takich przypadkach bywa, niektórych ficzerów może nam brakować. Jednym z nich jest licznik słów i znaków. Na szczęście z pomocą przychodzi AppleScript.

Za pomocą prostego skryptu możemy zaimplementować do TextEdit prosty licznik słów i znaków. Całości jednak nie wykonamy w aplikacji Edytor AppleScript, ale w Automatorze (który znajdziemy w folderze /Applications). Jeśli jesteście gotowi, to możemy przystąpić do pracy:

    • w oknie Wybierz typ dokumentu wskazujemy na Usługę,

    • w polu wyszukiwania wpisujemy AppleScript i dwukrotnie klikamy na Uruchom AppleScript,

    • w linijce ponad edytorem AppleScript zmieniamy zdanie na Usługa otrzymuje brak danych wejściowych w TextEdit (TextEdit zapewne nie będzie dostępny, dlatego z listy wybieramy najpierw Inne…, a potem wskazujemy na tę aplikację w folderze /Applications),

    • w edytorze AppleScript wklejamy poniższy skrypt:

  • zapisujemy usługę jako Licznik słów,
  • wychodzimy z Automatora.

Czas już przetestować nasz skrypt. Wchodzimy do TextEdit, piszemy parę zdań, a następnie z paska menu wskazujemy na TextEdit -> Usługi -> Licznik słów i możemy sprawdzić, czy wszystko jest dobrze policzone.

5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Artur ŚwiątekMaciej SkrzypczakGrzegorz PawlikPaweł Kos Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Kos
Gość

Super, dzięki;)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Świetne, dzięki.

Off top,
a czy można zaprojektować takie okienko, aby o niskim stanie baterii wyświetlał się komunikat nie o standardowo przynależnej wartości, ale przy dowolnie ustawionej, np. przy 10%?

Jeśli jest taka możliwość, to bardzo bym prosił o odpowiednią procedurę.

Grzegorz Pawlik
Gość

Ten licznik znaków zlicza również spacje, co nie zawsze jest słusznym rozwiązaniem.

Maciej Skrzypczak
Gość

Ale jakby nie patrzeć, spacja to też znak ;)

Artur Świątek
Gość
Artur Świątek

A ja mam takie pytanko po czasie, jak uzyskałeś ikonkę automatora przy nazwie usługi w menu rozwijanym? U mnie pojawia się taka jakaś brzydka śrubka;], wiem, że nie jest to istotne, bo wszystko ładnie działa, no ale też bym chciał…