iMagazine

PITy na makach

19/02/2012, 15:50 · · · 11

Rozliczyliście się już z fiskusem? Jeśli nie, bo nie macie pojęcia jak to się robi, a myślicie że wszystkie programy dostępne są tylko na pecety, to jest to informacja dla Was. Od kilku dni dostępne jest oprogramowanie e-pity w wersji dla maków i komputerów z linuksem.

Program jest banalnie prosty, uproszczony do bólu i co najważniejsze całkowicie darmowy.

Użytkownicy prywatni mogą bez limitu wypełniać deklaracje i korzystać z wbudowanej bazy adresowej urzędów skarbowych i instytucji, którym możemy przekazać swój 1%.

Proste e-pity na Mac OS X i Linux

Teraz w programie e-pity swoją deklarację podatkową za 2011 rok wypełnią także użytkownicy komputerów z systemem Mac OS X i Linux. Program umożliwia wypełnienie wszystkich najpopularniejszych PIT-ów przez osoby fizyczne lub prowadzące działalność gospodarczą. Jego użytkownicy bezpiecznie prześlą PIT-a do systemu e-deklaracje.gov.pl.

Deklaracje podatkowe w programie e-pity można rozliczyć za pomocą przyjaznego kreatora lub w formie aktywnych deklaracji. Automatyczny weryfikator czuwa nad poprawnością wyliczeń i w przypadku rozliczania kosztów, darowizn lub ulg pilnuje limitów i sumuje kwoty. W programie można rozliczyć deklaracje: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-4r, PIT-11, PIT-28, PIT-39, PIT-40, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, NIP-1 oraz ZAP-3 (dawniej NIP-3).

Zaletą programu jest wbudowana aktualna baza urzędów skarbowych, gmin i powiatów. Program umożliwia bezpieczną wysyłkę wszystkich PIT-ów rocznych, które nie wymagają podpisu elektronicznego (w tym PIT-37, PIT-36 i PIT-36L) do systemu e-deklaracje.gov.pl. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) przychodzi na adres e-mail. Wszystkie dane zostają wyłącznie na komputerze podatnika i nie są wysyłane na zewnętrzne serwery.

Za darmo bez limitu

Użytkownicy indywidualni mogą wypełnić deklaracje bez limitu podatników i ilości wypełnionych PIT-ów. Aplikacja e-pity jest darmowa pod warunkiem przekazania 1% podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego. Co ważne program – w odróżnieniu od innych dostępnych na rynku – nie ogranicza wyboru OPP.

Choć w Polsce zdecydowanie najpopularniejsza jest platforma Windows, to użytkowników komputerów z systemami Mac OS X dynamicznie przybywa, zaś Linux ma rzeszę swoich wiernych fanów. Są to bardzo wymagający, świadomi i zarazem wartościowi użytkownicy, którzy coraz głośniej domagają się od producentów aplikacji rozwiązań dla siebie. Po uruchomieniu dwa lata temu wersji on-line programu dla użytkowników Mac OS X i Linux dostawaliśmy liczne pytania o wersję instalacyjną. Dlatego zdecydowaliśmy się ją stworzyć i umożliwić proste i wygodne wypełnienie PIT-a również tej grupie użytkowników komputerów – mówi Adam Mielcarski, Prezes Zarządu firmy e-file, producenta programu e-pity. – Teraz mogą oni – podobnie jak użytkownicy Windows – wybierać czy chcą wypełnić deklarację on-line czy off-line – dodaje Adam Mielcarski.

Program e-pity pozwala także pracodawcom na wypełnienie deklaracji PIT-11. Do trzech pracowników można to zrobić za darmo. Wersja programu dla użytkowników Mac OS X i Linux posiada wszystkie funkcjonalności programu wersji na Windows, z wyjątkiem wysyłania elektronicznie PIT-11, PIT-40, PIT-8C i PIT-4R, które wymagają kwalifikowanego e-podpisu. Aplikacja nie wymaga instalowania dodatkowych programów ani wtyczek.

Program e-pity w wersji dla Mac OS X i Linux można pobrać pod adresem: http://www.e-pity.pl/pobierz_darmowy_program/. Tutaj też znajduje się wideo prezentujące jak wypełnić najpopularniejszą w Polsce deklarację PIT-37 i przesłać ją elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl.

Na stronie www.e-pity.pl/checklista-pit można pobrać praktyczną listę kontrolną PIT „Checklista” zbierającą wszystkie dokumenty i informacje, które mogą okazać się niezbędne w rozliczeniu z fiskusem.

11

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Piotr Rosłon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof Janiczek
Gość

Nie wiem czy wiesz ale już od dawna istnieje program przygotowany przez Ministerstwo Finansów o nazwie E-deklaracje. Używam go już od dawna i jestem z niego zadowolony.
Link: http://edeklaracje.gov.pl

Piotr Rosłon
Gość
Piotr Rosłon

E-deklaracje wymagają Adobe Acrobata, Adobe Aira i Flash playera których nie mam zainstalowanych. W tym roku mimo zainstalowania wszystkich trzech programów nie mogłem zaktualizować programu ze względu na jakiś błąd.

Krzysztof Janiczek
Gość

 To dziwne bo aktualizacja poszła bez problemu.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Z tego co się orientuje, to e-pity nie pozwalają na przekazanie 1% podatku dowolnej OUP, tylko tym z listy zawartej w programie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Dokładnie. Właśnie dlatego z niego nie skorzystam.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

 można zmienić KRS poprzez odznaczenie w opcjach Pomoc->O programie [ ] wybierz z listy OPP biorących udział w akcji e-life. Pozdrawiamy, zespół e-file

Krzysztof Janiczek
Gość

W przeciwieństwie do e-deklaracji gdzie nr KRS można wpisać ręcznie 

Robert Stachnik
Gość

dawno zapomniałem o picie bo już dawno się rozliczyłem za 2011 ale fajnie widzieć że jest program na mac :)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

ministerialne e-deklaracje wymagają środowiska Adobe Air (ale to nie problem przecież na OS X). Na OS X pojawiły się też stosunkowo niedawno natywne programy obsługujące podpis elektroniczny, więc program e-pity mógłby to uwzględniać. ;-)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Co do podpisu elektronicznego to nie jest on wymagany przy wysyłce PITów Rocznych przez e-deklaracje, jeśli znamy kwotę przychodu za 2010 rok. Natomiast planujemy obsługę podpisu elektronicznego w przyszłym roku (najbardziej jest on potrzebny do PIT-11/4R) – z wykorzystaniem Mono (na Linux i Mac)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

czy aplikacja odpali na Power PC 10.5.8 ??