iMagazine

Nowy iPad

08/03/2012, 11:59 · · · 20

Apple wczoraj zaprezentował światu trzecią generację iPada i nazwał go … The new iPad. Przyznam się, że trochę mi wstyd, że trochę tego nie przewidziałem, ale to Apple sam wprowadził niekonsekwencję iPadem 2, bo patrząc na inne linie produktów mamy iPoda touch, iPoda nano i tak dalej — nie różnią się nazwą, a jedynie generacją i podzespołami. iPad w każdym razie nie był zaskoczeniem, ani większość przewidywań co do jego nowej funkcjonalności.

Ekran Retina

Le iPad Nouvelle przede wszystkim otrzymał nowy ekran o rozdzielczości 2048×1536, który sam w sobie wystarcza, aby nazwać ten produkt rewolucyjnym. Przy typowej odległości patrzenia na niego, człowiek o idealnym wzroku nie jest w stanie odróżnić poszczególnych pikseli od siebie. Nie znam ludzi z takim wzrokiem, więc w przeważającej większości podejrzewam, że będziemy patrzyli na coś, co będzie przypominało nam ekran magazynu. Wystarczy spojrzeć dzisiaj na ekrany Retina w iPhone 4/4S i ocenić czytelność małej czcionki. Na iPadzie sprawi to jeszcze większe wrażenie. Całość wymaga jednak sporej mocy, aby zapalić poszczególne subpiksele …

Apple A5X

Sercem El nuevo iPad jest nowy SoC, który od poprzednika A5 różni się czterordzeniowym układem graficznym o dwukrotnie większej wydajności. Apple również wspominało, że zostały zintegrowane algorytmy potrzebne do redukcji szumu podczas kręcenia filmów nową wbudowaną kamerą — szczegóły tej implementacji poznamy zapewne w późniejszym czasie. Nowy chip ma rzekomo do swojej dyspozycji więcej RAM — nowy iPad ma teraz, przypominam że rzekomo, 1GB pamięci, czyli dwukrotnie więcej niż u poprzednika. Jednocześnie nie zmienił się czas pracy na baterii, co mnie mocno zdziwiło i ucieszyło — nadal dostajemy 10 godziny pracy po Wi-Fi lub 9 godzin po 3G/4G, co w mojej praktyce przekłada się na sporo więcej.

Kamera iSight

To jedna z niewielu niespójności w nazewnictwie na temat elementów wyposażenia Ang bagong iPad ay — przednia kamera niedawno we wszelkich produktach Apple została przemianowana na Facetime Camera, co ma sens, bo do tego jest wykorzystywana. Słowem iSight dotychczas były nazywane kamery w Makach przed erą video chata Apple’a. iPhone ma z tyłu kamerę, czyli po prostu Camera. Niemniej jednak, w końcu poprawiono ją: rozdzielczość wynosi teraz 5 MP i jest wyposażona w optykę (f/2.4) znaną z 4S wraz z filtrami, detekcją twarzy oraz matrycą BSI. Filmy rejestrowane są w 1080p, a wbudowana na stałę stabilizacja i redukcja szumów dba o jak najlepszą jakość materiałów.

4G

UUsi iPad wprowadza również standard LTE (700 i 2100MHz), który na dzień dzisiejszy nie jest wspierany w Europie, która korzysta z częstotliwości 1800Mhz. iPad wspiera również HSPA+ co powinno nas znacznie bardziej zainteresować, tym bardziej że nowa generacja będzie posiadała możliwość tworzenia Hotspotu Wi-Fi dla innych urządzeń.

Słowa końcowe

Obecna generacja iPada swoją funkcjonalnością i możliwościami już wielu osobom zastępuje PC-ta. Das neue iPad tylko pomoże wielu osobom w wykonaniu tego kroku — już dzisiaj mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć Wam, że nowy ekran będzie powodował opad szczęki na podłogę, podobnie zresztą jak było w przypadku premiery iPhone 4. Dodatkową moc graficzną ujrzymy przede wszystkim w grach, a zwiększoną prędkość transmisji danych tylko w większych miastach i raczej w ich centrach. Nie zmienia to jednak faktu, że czytanie stanie się znacznie łagodniejsze dla oczu, oglądanie filmów pozwoli dostrzec więcej niedoskonałości, a pakiet iLife z iPhoto i iMovie na czele pozwala na czynności, których do dnia dzisiejszego nikt inny nie oferuje.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Boss napisał(a):

Będzie można z 4G w PL korzystać?

Moridin napisał(a):

Play nie ma 4G, ma HSPA+.

Chmiel napisał(a):

A co z LTE Plusa? 

Moridin napisał(a):

1800MHz.

Dominik Łada napisał(a):

Jak zrozumiałem to @twitter-28792978:disqus  chodzi nie o sieć Play tylko o nasz piękny kraj.

Ciekawi mnie czy będzie LTE w Plusie działał.

Moridin napisał(a):

Oops, faktycznie. :)

Nie będzie. Napisałem. To. W tekście. I. W. Komentarzu.

emigrant napisał(a):

Jak wypuszczą ipada na Europę z LTE 1800MHz to tak.

Tomasz Rynkiewicz napisał(a):

Co do tej kompatybilności z sieciami europejskimi, to powiedziałbym raczej, że te sieci nie są kompatybilne z nowym iPadem, a nie na odwrót.

Tomek Omelan napisał(a):

Odnośnie nazwy – nowy iPad to po prostu „iPad”, a nie „nowy iPad”. Przedrostek „nowy” wziął się z tego, że jest to nowe urządzenie, nie jest natomiast częścią nazwy. 

Moridin napisał(a):

Wiemy. :)

Tomek Omelan napisał(a):

Trudno wyczuć. W Światowej Szerokiej Sieci trochę szumu wokół tego jest ;).

Boss napisał(a):

Czyli w PL prawdziwego 4G nie uświadczę? Wina modułu w iPadzie, który nie wspiera 1800 czy brak sieci rodzimych operatorów?

Piotrszc napisał(a):

Operatorzy nie są tu niczemu winni – uruchomili LTE na takiej częstotliwości jaką dysponowali. Generalnie w Europie LTE buduje się na 1800 oraz 800 MHz. Apple stawia z tym LTE bardziej na USA i chyba nie ma się czemu dziwić bo tam mają największą sprzedaż.

art_h_ napisał(a):

Le iPad Nouvelle? chyba Le nouvel iPad?

Chmiel napisał(a):

Zgadza się art, przynajmniej tak wisi na francuskiej stronie Apple…

Grzegorz K napisał(a):

własnie byłem w ispocie , zarezerwowac ipada 3 , jedynka sprzedana , dwojka dla mojej Kobiety , i czekam cierpliwie

Łukasz Wołowiec napisał(a):

Trochę nie na temat, ale nie widzę tego info, może przegapiłem – iPhoto jest już też na iPhone, co mnie niezwykle cieszy :).

mateo napisał(a):

czy ktos z was sprzedaje iPada 2 ???

Moridin napisał(a):

Możesz jeszcze podbić cenę mojego. Na priv jak coś.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK