iMagazine

Znaki diakrytyczne w MacOS X Lion

04/04/2012, 10:15 · · · 4

Tips podesłany przez Dariusza Guzika z Minimalmac.pl:

Wpisując dowolny tekst w aplikacjach w Lionie (Safari, Mail, Pages etc.) po przytrzymaniu przez chwilę klawisza z daną literą otrzymujemy paletę wszelkich wariantów tej litery z różnymi znakami diakrytycznymi. Nie trzeba więc przełączać układu klawiatury, kiedy chcemy wpisać pojedynczy „obcojęzyczny” znak.

Jeśli dobrze pamiętam, jest to świetny pomysł zapożyczony z iOSa. Jeśli tak ma wyglądać iOSyzacja MacOSa, to ja poproszę o więcej.

Źródło: http://minimalmac.pl/forum/viewthread/790/
4

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
WojciechBazyli ZyganStanley Krzesicki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanley Krzesicki
Gość

Pomysł jest genialny, ale nie wiem dlaczego przy ustawieniu polskiej klawiatury i przytrzymaniu klawisza „u” nic się u mnie nie pojawia, co uniemożliwia na przykład szybkie wpisywanie znaku „ü”. Może ktoś z Was również miał taki problem i znalazł jego rozwiązanie?

Wojciech
Gość

jest na to proste rozwiazanie – alt+u (wtedy pojawia sie zolty prostokat z dwoma kropkami na gorze), potem wciskamy u i gotowe. Alt+u dziala tez z o i a.

Stanley Krzesicki
Gość

bardzo dziękuję za Twoją wskazówkę. Zdecydowanie ułatwi mi pisanie po niemiecku.

Bazyli Zygan
Gość
Bazyli Zygan

Problem jest banalny. Klawiatura narodowa uruchamia „diaktryczność” tylko tych znaków, które mają diaktrykę w danym języku. Więc w języku polskim są to a, c, z, e, o, s i l. Nie ma tam u. Dla u będzie to dostępne tylko dla języków z umlautami i innymi tam. Czyli np. dla klawiatury niemieckiej. Nie udało mi się włączyć tej zabawy dla wszystkich klawiszy na raz. Póki co :P