iMagazine

Znaki diakrytyczne w MacOS X Lion

04/04/2012, 10:15 · · · 4

Tips podesłany przez Dariusza Guzika z Minimalmac.pl:

Wpisując dowolny tekst w aplikacjach w Lionie (Safari, Mail, Pages etc.) po przytrzymaniu przez chwilę klawisza z daną literą otrzymujemy paletę wszelkich wariantów tej litery z różnymi znakami diakrytycznymi. Nie trzeba więc przełączać układu klawiatury, kiedy chcemy wpisać pojedynczy „obcojęzyczny” znak.

Jeśli dobrze pamiętam, jest to świetny pomysł zapożyczony z iOSa. Jeśli tak ma wyglądać iOSyzacja MacOSa, to ja poproszę o więcej.

Źródło: http://minimalmac.pl/forum/viewthread/790/

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Stanley Krzesicki napisał(a):

Pomysł jest genialny, ale nie wiem dlaczego przy ustawieniu polskiej klawiatury i przytrzymaniu klawisza „u” nic się u mnie nie pojawia, co uniemożliwia na przykład szybkie wpisywanie znaku „ü”. Może ktoś z Was również miał taki problem i znalazł jego rozwiązanie?

Wojciech napisał(a):

jest na to proste rozwiazanie – alt+u (wtedy pojawia sie zolty prostokat z dwoma kropkami na gorze), potem wciskamy u i gotowe. Alt+u dziala tez z o i a.

Stanley Krzesicki napisał(a):

bardzo dziękuję za Twoją wskazówkę. Zdecydowanie ułatwi mi pisanie po niemiecku.

Bazyli Zygan napisał(a):

Problem jest banalny. Klawiatura narodowa uruchamia „diaktryczność” tylko tych znaków, które mają diaktrykę w danym języku. Więc w języku polskim są to a, c, z, e, o, s i l. Nie ma tam u. Dla u będzie to dostępne tylko dla języków z umlautami i innymi tam. Czyli np. dla klawiatury niemieckiej. Nie udało mi się włączyć tej zabawy dla wszystkich klawiszy na raz. Póki co :P

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK