iMagazine

[OS X Lion] Korekta pisowni wyłącznie za pomocą klawiatury

05/04/2012, 08:25 · · · 6

Wprowadzona w Lionie autokorekta może znacznie poprawić szybkość pracy z tekstem. No chyba, że piszecie używając dwóch języków. W takim wypadku autokorekta może bardziej zdenerwować niż pomóc. Niemniej jednak są sytuacje, gdy opcja ta nie zadziała na błędnym wyrazie. Wtedy “tradycyjnie” trzeba najechać myszką na takie słowo, kliknąć prawym przyciskiem i z listy wybrać poprawny wyraz. Pisząc duże artykuły nie jest to ani wygodne, ani szybkie. Czy da się to jakoś poprawić?

Owszem! I nie trzeba się posiłkować żadnymi trzecimi aplikacjami. Do tego jest banalnie proste i zdecydowanie szybsze. Wystarczy, że zrobicie coś takiego:

  • wstawcie spację po ostatniej literce błędnego wyrazu,
  • za pomocą strzałki na klawiaturze przesuńcie kursor z powrotem raz w lewo,
  • po chwili powinna się ukazać lista słów,
  • wybieracie prawidłowe słowo za pomocą strzałki w dół (przejście do paska ze słowami) i lewo/prawo a zatwierdzacie Enterem.

[Update] Aby powyższa metoda działała, musicie mieć włączoną autokorektę. Uruchamia się ją wchodząc kolejno w Preferencje Systemowe -> Język i Tekst -> zakładka Tekst i zaznaczając „Poprawiaj pisownię automatycznie”.

Źródło: Mac OS X Hints

6

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JoannabrzezianjacekMaciej Skrzypczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzesiek Zwierz
Gość

hmm…
Nie działa w Pages i w Mail.

Maciej Skrzypczak
Gość

A mi działa, przynajmniej z Mail. Pages nie mam jak na razie sprawdzić.

Marcin Dąbrowski
Gość

Mi też nie działa nigdzie ;<

Maciej Skrzypczak
Gość

Hmm, rzeczywiście, sprawdziłem i nie działa ta metoda w wypadku, gdy opcja „Poprawiaj pisownię automatycznie” w Preferencjach Systemowych jest odznaczona. Jeśli się ją zaznaczy i zrestartuje aplikacje, w których się chce to używać, to będzie działało

brzezianjacek
Gość
brzezianjacek

mam włączoną opcję autokorekty w pref. sys ale i tak nie działa ten sposób, ani w Pages ani w Mail :-(

Joanna
Gość
Joanna

Dzień dobry, czy orientuje się Pan, jak usunąć sprawdzanie pisowni (check spelling) na Macu WSZĘDZIE. Wyłączyć to na amen, na zawsze, żeby nigdzie, nigdy się nie pojawiało.
Mam system angielski i (jak większość grafików :) ) pracuję na angielskich wersjach programów. Polskie wersje przyprawiają mnie co najmniej o ból głowy. Z drugiej strony, piszę jednak w języku polskim. Więc check spelling podpowiada mi zupełne bzdury. Nie mogę za każdym razem, przy każdym dokumencie ręcznie tego wyłączać.
Może jest jakiś sposób, żeby wyłączyć to globalnie, w całym komputerze…

Pozdrawiam
Z nadzieją…
Joanna