iMagazine

Dlaczego iPhone 5 może mieć ekran 4-calowy?

11/04/2012, 10:06 · · · 4

Ciekawą teorię wysnuł dziś The Verge odnośnie nowego iPhone 5, który powinien pojawić się w czasie wakacji, albo niedługo po nich.

Otóż wg nich 4-calowy ekran może być, niejako, wymuszony na Apple ze względu na konstrukcję. Wprowadzając najnowszego iPada, Apple zaimplementowało w nim LTE. Niestety wiązało się to z pogrubieniem i zwiększeniem wagi. W iPadzie było na to miejsce. W iPhonie, który ma 3.5-calowy ekran i szczelnie upakowane wnętrzności LTE może nie zmieścić się. Dlatego powiększenie ekranu może „rozwiązać” ten prozaiczny problem.

Co w tej sytuacji z Retiną? „Mieści” się. Rozszerzenie ekranu do 4 cali zostawiając tą samą szerokość jak w 4/4S, mniej więcej łapie się w filozofii „retiny”, a wydłużenie ekranu przy zastosowaniu skalowalnych stałych elementów systemu iOS nie powinno specjalnie wpływać na dostępne aplikacje.

Szczegóły tej teorii wraz z rysunkami znajdziecie na stronie The Verge.

Co o tym sądzicie? Trzyma się to wg Was kupy?

 

4

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Łukasz WołowiecmacnowMaciej KurekSebastian Frątczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Frątczak
Gość

Myślę, że nie uciekną przed tym i prędzej czy później to nastąpi. Osobiście uważam, że kolejna generacja będzie już z większym wyświetlaczem.

Maciej Kurek
Gość

4″ ekran wyższy ale nie szerszy od 3,5″? Co za niedorzeczność, to idiotyzm podobny do tego jakby iPad miał mieć format 16:9 ponieważ dobrze by się filmy oglądało…
Nie wierzę bo to nie w stylu Apple, plus mnóstwo innych nie.
Taki ekran jest że mniej ergonomiczny od obecnego 3:2 w 4″ i mam tu na myśli przede wszystkim zabiegi wykonywane jedną ręką.
Najpierw retina na 4″ ekranie PPI wynosiłoby poniżej 300 więc nie ma retiny tak pisaliście, teraz przy formacie 9:5 i 1152 x 640px retina jest możliwa bo mamy tylko wyższy ekran ponieważ The Verge tak napisał więc niby czemu na 4″ ekranie w formacie 3:2 i z rozdzielczością np. 1152×768 nie jest to możliwe. Może będzie bo za 2 miesiące o tym napisze 9to5mac..
Chłopaki, to wy jesteście znawcami a nie potraficie napisać nawet własnego zdania na dany temat i zmieniacie go tylko w tedy gdy Topolsky czy Gruber coś wymyśli. Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę się czepiać ale ten jak i inne newsy, wcześniej dotyczące retiny w iPadzie nie były oparte ani trochę o wasze własne zdanie i przemyślenia tylko najpierw retina jest nie potrzebna ani możliwa bo to większa rozdzielczość od HDTV (dlatego że telewizory są duże) ale jak ktoś coś powiedział i pojawiło się w amerykańskiej blogosferze to nagle stała się nawet nie czymś możliwym a już pewnym.

Nie będzie iPhone’a z 4″ ekranem w formacie 9:5, takie jest moje zdanie.

macnow
Gość

Obojętnie w jakim rozmiarze będzie i tak go wszyscy kupimy :)

Łukasz Wołowiec
Gość
Łukasz Wołowiec

Faktycznie, news trzyma się, ekhm… „kupy” ;) Apple nie zmieni proporcji ekranu. Zanotować, po przeczytaniu zjeść, popić ciepłym mlekiem.

„wydłużenie ekranu przy zastosowaniu skalowalnych stałych elementów systemu iOS nie powinno specjalnie wpływać na dostępne aplikacje.”
To zdanie nie ma sensu. Co to są „skalowalne stałe elementy”? W iOS wszystko cyzelowane jest co do piksela a połowa kontrolek w aplikacjach to i tak różne customy. Więc wszystkie aplikacje albo pójdą się totalnie paść, albo będą wyświetlane na części ekranu, albo będą rozciągnięte -> każdy scenariusz to wygląd i „ekspiriens” jak z najgorszych koszmarów użytkownika Andka. Przykłady na stronie dobrane są tendencyjnie, ba, nawet autor nie wierzy, że to się stanie ;)