Mastodon

Bob Mansfield, Senior VP of Hardware Engineering, odchodzi na emeryturę

15
Dodane: 12 lat temu

Apple dzisiaj wydało oświadczenie, w którym informują o przejściu przez Boba Mansfielda na emeryturę. Bob dotychczas był Senior Vice President of Hardware Engineering i jego stanowisko zostanie obsadzone przez Dana Riccio, który dotychczas był VP w dziale iPad Hardware Engineering.

Tim Cook powiedział, że “Bob był bardzo ważną częścią naszego zespołu, przewodząc w dziale zajmującym się hardwarem i nadzorując zespół, który dostarczył tuziny przełomowych produktów ostatnim laty. Bardzo nam smutno, że Bob odchodzi, ale mamy nadzieję, że miło spędzi każdy dzień swojej emerytury.”

Bob Mansfield był odpowiedzialny za cały dział Maków od 2005 roku, iPhone’a i iPoda od 2010 roku oraz iPada od samego początku – naturalnie od strony sprzętowej. Bob dołączył do Apple w 1999 roku, kiedy Raycer Graphics został przejęty przez firmę z Cupertino.

Informacja prasowa

Bob Mansfield, Apple’s Senior Vice President of Hardware Engineering, to Retire

Dan Riccio to Take Over Role When Transition is Complete

CUPERTINO, California—June 28, 2012—Apple® today announced that Bob Mansfield, Apple’s senior vice president of Hardware Engineering, will retire and the role will be transitioned to Dan Riccio, Apple’s vice president of iPad Hardware Engineering, over several months. The entire hardware engineering team will continue to report to Mansfield until his departure.

“Bob has been an instrumental part of our executive team, leading the hardware engineering organization and overseeing the team that has delivered dozens of breakthrough products over the years,” said Tim Cook, Apple’s CEO. “We are very sad to have him leave and hope he enjoys every day of his retirement.”

“Dan has been one of Bob’s key lieutenants for a very long time and is very well respected within Apple and by the industry,” added Cook. “Our hardware engineering team is the best engineering team on earth and will not miss a beat during the transition.”

As senior vice president of Hardware Engineering, Mansfield has led Mac® hardware engineering since 2005, iPhone® and iPod® hardware engineering since 2010, and iPad® hardware engineering since its inception. Mansfield joined Apple in 1999 when Apple acquired Raycer Graphics, where he was vice president of Engineering. Mansfield earned a BSEE degree from the University of Texas at Austin in 1982.

Riccio currently serves as vice president of iPad Hardware Engineering and has been instrumental in all of Apple’s iPad products since the first generation iPad. Riccio joined Apple in 1998 as vice president of Product Design and has been a key contributor to most of Apple’s hardware over his career. Dan earned a bachelor’s degree in Mechanical Engineering from the University of Massachusetts Amherst in 1986.

Apple designs Macs, the best personal computers in the world, along with OS X, iLife, iWork and professional software. Apple leads the digital music revolution with its iPods and iTunes online store. Apple has reinvented the mobile phone with its revolutionary iPhone and App Store, and is defining the future of mobile media and computing devices with iPad.

Zdjęcie: Apple

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 15

No może trochę, ale niestety to już nie to samo fajne apple co kiedyś. Staje się takie normalne bez one more thing i takich innych śmiesznych i nieszablonowych rzeczy.

I tak i nie – do tej pory Apple też działało tak, ze wypuszczało jakiś produkt a potem X czasu go “dopieszczało”. Innymi słowy był czas innowacji a potem czas ciężkiej żmudnej pracy aby to co na początku miało tylko wywołać WOW stało się niedogonione, dopracowane pod każdym względem. Jak dla mnie przed śmiercią Jobsa pojawiło się tyle nowości wrzuconych (jak dla mnie) nieco za szybko, byle tylko zdążyć pokazać to przed jego śmiercią. Kto wie może nawet sam Jobs się upierał o to – tego pewnie się nie dowiemy. Teraz jest czas “nudny” WOW minęło trzeba produkt dopracować itd. Jest tu też aspekt ekonomiczny – zwyczajnie trzeba zebrać plony wieloletnich badań i przygotowywania produktu. Moim zdaniem Apple za rok dwa wypuści znów coś co powali ludzi na kolana ale nie wcześniej bo to zwyczajnie nie ma sensu.

Myślałem o iPhonie 4S z SIRI (tak wiem oficjalna premiera była nieco po jego śmierci ale produkt jako taki był gotowy już dawno) i iPadzie 2. Jeśli chodzi o iP4S to wszyscy już wtedy czekali na 5 ale to było bez sensu. Nieco ponad rok od premiery iP4 to za mało by zmaksymalizować swój zysk z inwestycji, nie mówiąc o tym, że 90% i tak nie wykorzystałoby lepszego hardware-u w sowim telefonie. Za wspomniane WOW miała robić (i robiła) SIRI. Jest połowa 2012 roku a ta opcja dalej nie jest dostępna w wszystkich językach (nie mówię nawet o polskim). Dopiero teraz pracuje się nad integracją tej opcji z systemami operacyjnymi w samochodach itd. Innymi słowy dopracowuje się produkt (dla mnie SIRI jest produktem). Dopiero pod koniec tego roku widzę jakikolwiek sens wprowadzania na rynek iPhona 5. Minęły bowiem dwa lata od premiery 4 i to jak dla mnie jest dobry okres życia produktu. 2 lata jako nowość i kolejne 2 lata jako ten tańszy model. Jeśli natomiast chodzi o iPada 2 to jego uważam za produkt relatywnie kompletny i stąd nowy iPad nie miał co wnosić. Poprawili hardware i w sumie tyle. Teraz dopiero rozwijany jest iOS 6 który ma wnieść do nowego iPada SIRI itd. Niemniej tu widzę dalej podobny schemat. iPad 1 – eksperyment który wypalił, dzięki temu powstał iPad 2 który był już dopracowaniem produktu. Nowy iPad to tak naprawdę tylko upgrade hardware-owy. Coś jak iPhone 4S w stosunku do iPhona 4. Minął rok od wprowadzenia iPada 2 więc za szybko aby pokazywać coś zupełnie nowego. Zwłaszcza, że produkt jako taki jest jak wspomniałem kompletny. Ponownie za rok dopiero widzę sens wprowadzania czegoś zupełnie nowego. Zupełnie inne pytanie to pytanie o to czy potrzebujemy coś “zupełnie nowego”. Wszystkie te urządzenia są swego rodzaju nowością. Rynek dopiero co został utworzony – wielki BUM za nami. Teraz będzie konsolidacja, ugruntowywanie pozycji i ulepszanie produktu. Jeśli chcemy czekać na coś co znów będzie całkowicie przełomowe to wg. mnie będzie to Telewizor a nie nowy iPhone czy iPad. Apple ma już teraz do tego wszelkie elementy układanki. Trzeba je tylko odp. poskładać w całość :)

hmm I beg to differ. iPad 2 jest kompletny, a iPad był “eksperymentem”, jak mówiłeś, więc gdzie tu ‘za szybko’ ? iPhone 4S, pamiętasz ten zawód i jęk po premierze ? Ludzie na to czekali prawie 1,5 roku. To na pewno nie jest za szybko. Co do nowego iPada, to ekran jest na tyle dobry i daje na tyle dużo korzyści, że ja po prostu taki model chciałem i chce mimo, że przed premierą myślałem o plotkach jak o totalnych bzdurach i nie sądziłem, że to może być na tyle istotna zmiana.

BTW: Premiera iPhone 4S była na dzień przed śmiercią SJ.

Cierpisz na syndrom “na każdym keynote musi być rewolucja”. Tak nigdy nie było i nigdy nie będzie. To jak wyobrażasz sobie Apple to iluzja poprzez np. obejrzenie wszystkich keynote’ów od 2000 do dzisiaj w jeden wieczór. W takiej sytuacji wydaje Ci się, że Apple rozwija się w ślimaczym tempie, a tak nie jest.