iMagazine

Pozbywamy się plików .DS_Store z dysku

07/07/2012, 09:00 · · · 3

Bardzo często zdarza się, że gdy podłączamy pendrive’a kogoś pracującego na Windowsie, to znajdujemy tam multum plików “Thumbs.db”. Niestety, my jako użytkownicy OS X nie pozostajemy dłużni, bo w każdym folderze przechowywany jest plik “.DS_Store”. Co prawda w naszym systemie jest on ukryty, więc zbytnio nie zauważamy jego obecności, ale pod Windowsem już nie występuje jako ukryty plik. Jeśli chcielibyśmy pozbyć się WSZYSTKICH plików .DS_Store na naszym dysku, a nawet wyłączyć ich tworzenie, to zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią tego tekstu.

Na początku wypadałoby przypomnieć, po co w ogóle plik .DS_Store jest tworzony. Otóż przechowuje on w sobie takie informacje jak widok wyświetlanych ikon, ich wielkość, ułożenie, tło folderu itp. I tak dla każdego poszczególnego folderu. Jeśli usuniemy taki plik, to ustawienia wyświetlania zostaną przywrócone do domyślnych. Skoro już wiemy, do czego służy ten plik i w dalszym ciągu chcemy się go pozbyć z obszaru dysku, to przystępujemy do pracy…

Usuwamy plik .DS_Store z całego dysku

  1. Uruchamiamy aplikację Terminal (którą znajdziemy w folderze /Applications/Utilities)
  2. Wpisujemy dokładnie poniższą komendę:
  3. Podajemy hasło administratora (operacja wpisywania hasła będzie niewidoczna, to prawidłowy “objaw”)
  4. Teraz powyższa komenda zacznie wprowadzać swoje zadanie w życie, czyli będzie przeszukiwać cały dysk i usuwać z niego pliki .DS_Store

Wyłączamy tworzenie plików .DS_Store

  1. Uruchamiamy aplikację Terminal (którą znajdziemy w folderze /Applications/Utilities)
  2. Wpisujemy i zatwierdzamy poniższą komendę:

Jeśli chcielibyśmy z powrotem uruchomić tworzenie się wspomnianych plików wystarczy, że w powyższej komendzie zamienimy true na false, czyli będzie to wyglądać tak:

Źródło: Adobe Help


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Marcin Dziennik napisał(a):

zawsze można skorzystać jeszcze z Asepsis:
http://asepsis.binaryage.com/

.DS_Store dalej będą się tworzyć, ale będą przekierowywane do osobnego katalogu=>nie będą śmiecić w „naszych” katalogach.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Z tego co pamiętam, to Asepsis było kiedyś częścią TotalFindera, prawda?

Bielack napisał(a):

Wiem, że odgrzewam starego kotleta, ale:
1. czy jest opcja usuwania plików .DS_Store z zewnętrznych, montowanych dysków,
2. usuwania .appledouble (a najlepiej, wyłączenia ich tworzenia na montowanych dyskach).
Szukam rozwiązań tych drobiazgów od pewnego czasu i nic, czego nie spróbuję, nie działa. Będę bardzo wdzięczny za konkretne wskazówki.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK