iMagazine

Wyłączamy Maka przy pomocy Terminala

10/07/2012, 10:25 · · · 7

Jak potężnym narzędziem jest aplikacja Terminal, nie muszę chyba nikogo zapewniać. Problemem w jego pełnym wykorzystaniu jesteśmy najczęściej my sami. Dlatego dziś chciałbym pokazać, w jaki sposób można wyłączyć, zrestartować i uśpić Maka przy pomocy Terminala. Ktoś mógłby spytać, po co to komu, skoro można wykonać te operacje bez zbędnego wpisywania komend? Otóż może to być bardzo przydatne, jeśli będziemy musieli połączyć się z naszym Makiem zdalnie przy użyciu SSH.

Zaczynamy oczywiście od uruchomienia Terminala z folderu /Applications/Utilities. Dalej już możemy wybrać, której komendy chcemy użyć:

Wyłączamy komputer:

Restartujemy komputer:

Usypiamy komputer:

Warto zauważyć, że do wykonania powyższych poleceń będziemy potrzebowali wprowadzić hasło administratora (samego wpisywania nie będzie widać w Terminalu, to prawidłowe działanie).

Wspomniane wyżej komendy mają działanie natychmiastowe. Terminal daje nam jednak jeszcze dwie możliwości wykonania tych operacji ze wskazaniem czasu ich wykonania:

Wykonanie operacji po upływie danego czasu (np. wyłączamy komputer za 1:30h):

Jak łatwo zauważyć słowo now zastępujemy +liczba, gdzie podajemy liczbę minut, po upływie których zostanie uruchomione polecenie.

Wykonanie operacji o określonej dacie (np. usypiamy komputer 30 lipca 2012 roku o 22:48):

Datę podajemy w formacie yymmddhhmm, czyli kolejno rok, miesiąc, dzień, godzina i minuta.

Co jednak wtedy, gdy rozmyślimy się co do zaplanowanego wyłączenia/restartu/uśpienia? Wystarczy w Terminalu wpisać:

…a komendy te zostaną odwołane. (Przy wpisywaniu powyższej komendy także możemy zostać poproszeni o podanie hasła administratora).

Źródło: Mac|Life


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Marcin Franikowski napisał(a):

Terminal jest potężny, bo OS X opiera się na potężnych podstawach w postaci systemu BSD. Trochę magii uniksów dla „zwykłych” userów. Miłe ;)

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Dokładnie. Ciekawe ile jeszcze tajemnic przed „zwykłymi” userami skrywa Terminal, a które są wykorzystywane w płatnych appkach. ;)

Behinder napisał(a):

jeśli nie robimy tego zdalnie to takie wyłączenie szybciej zrobić w ALfredzie :)

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Pewnie że szybciej ;) Od wpisania w Terminalu szybsze jest nawet tradycyjne wyłączenie. Ale tips jest właśnie dla sytuacji, gdzie nie będzie to szybsze ;) Ew. można sobie zrobić skrypt/aplikację, która po kliknięciu będzie automatycznie za 1h wyłączać kompa. Możliwości jest wiele. :)

Behinder napisał(a):

Czyli zapewne po SSH. A Maki mają wogóle opcję Awake-On-Lan?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Mają. W Preferencjach systemowych w Oszczędzaniu energii, patrz załączony screenshot

Flin Flinowaty napisał(a):

Podobnie jak w ubuntu :D

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK