iMagazine

[iOS] Sposób na autokorektę

25/07/2012, 08:00 · · · 17

Autokorekta. To bez wątpienia bardzo pomocne narzędzie. Z drugiej strony jej propozycje porawiania na prawidłowe słowa stały się przyczyną do powstania wielu anegdot. Chyba rzadko kto nie spotkał się w sieciach społecznych z takim tagiem, jak #damnautocorrect lub bardziej dosadnymi. Wszystko wynika z prostej przyczyny. Urządzenie nie myśli, dlatego nie wie, czy proponowana przezeń propozycja będzie sensowna, czy będzie pasować do kontekstu. Bazuje po prostu na najczęściej używanych słowach.

Celem powstania autokorekty było przyspieszenie pisania. Nie można tego jednak powiedzieć w sytuacji, gdy za szybko przejdziemy do kolejnego słowa, a poprzednie zostało podmienione. Wtedy musimy oderwać się od pisania, zaznaczyć złę słowo i przywrócić prawidłowe. W najlepszym przypadku, kiedy przy pisaniu słowa pojawi się chmurka proponująca inne słowo i tak musimy oderwać się od pisania, by usunąć propozycję. Jest na to jednak pewien sposób, który pozwala obejść autokorektę bez odrywania się od pisania.

Chodzi o to, że kiedy będziemy pisali słowo, a zobaczymy, że autokorekta podpowie jakieś inne, zamiast wciśnięcia spacji dopisujemy jeszcze jeden, obojętnie jaki znak, a następnie kasujemy go i dopiero wtedy używamy spacji. W ten sposób “oszukamy” autokorektę, a dodatkowo nie musimy odrywać palców od klawiatury.

Źródło: GigaOM


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

SSebastian napisał(a):

Problem byłby rozwiązany w 99% gdyby był polski słownik w iOS.

Piotr Zaborowski napisał(a):

Dobra teraz pytanie mam: Jakim cudem widzę tu pisanie SMS’a z Lock Screen’a? Czyżby beta iOSa, bo jakoś nie przypominam sobie tej funkcji w iOS5.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Ha! Wiedziałem, że ktoś o to spyta. ;D Nie jest to iOS6 beta, a iOS 4.2.1 z JailBreak’iem i zainstalowaną aplikacją biteSMS. :)

Piotr Zaborowski napisał(a):

Właśnie też nad JB się zastanawiałem. To akurat fajna rzecz i mogłaby się pojawić jako Key Feature. :)

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Dla mnie JB to niestety konieczność ze względu na to, że tel. mam z simlockiem Orange, a ja jestem w Play. A nie chce mi się płacić ~200zł za zdjęcie simlocka, skoro to 1/3 ceny mojego iPhone’a 3G. :)

Dominik Łada napisał(a):

Maćku, ale jeśli jesteś już po skończeniu umowy to Orange za free Ci zdejmie simlocka

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Hmm, ale ten tel. był kupowany przez Allegro, trzy lata temu i nie mam papierów (gdzieś się zapodziały), więc nie wiem, czy tak łatwo by mi się udało. :)

Dominik Łada napisał(a):

A to co innego…

r_afal napisał(a):

Mi z iPhone 4 Orange zdjęło simlock’a za 70 zł. Tel mam w abonamencie, poprosili tylko o imei.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

A zaszedłeś do obojętnie jakiego salonu? Czy udałeś się do jakiegoś „głównego”?

r_afal napisał(a):

W obojętnie jakim salonie. Kazali zadzwonić do biura obsługi klientów. Kwotę 70 zł dodali do rachunku za abonament. Nie wiem jak to będzie u Ciebie bez abonamentu ale wydaję mi się, że wystarczy numer imei. Najlepiej jednak jest zadzwonić do nich na infolinie.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Hmm, w sumie spróbować nie zaszkodzi.

Robert Michalski napisał(a):

a nie prosciej wylaczyc autokorekte w ustawieniach

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Ale dlaczego od razu wyłączać? Problem błędnej podpowiedzi słów się zdarza, ale to nie znaczy, że autokorekta jest w ogóle zła. Patrząc na całokształt bardzo dobrze spełnia swoją rolę. A że nie zawsze chce wstawić to, co my mieliśmy na myśli? No cóż, tu już w grę musiałaby wchodzić wysoko rozwinięta sztuczna inteligencja, która brałaby pod uwagę kontekst i sens. A do takich czasów jeszcze trochę brakuje. ;)

Bartłomiej Płachecki napisał(a):

A ja się spytam jak poprawić taki błąd. Mianowicie daaawno temu walnąłem literówkę i zamiast słowa „będzie” usilnie poprawia mi na „bedZie” co strasznie wkurza i powraca wraz z przywracaniem kopii na telefonie :(

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem będzie przejście do Ustawień -> Ogólne -> Wyzeruj -> Wyzeruj słownik klawiatury. Wtedy słownik zostanie przywrócony do ustawień początkowych, ale oprócz takich „kwiatków” jak powyższy stracisz również inne nauczone słowa.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK