iMagazine

Zmieniamy ikonę Centrum Powiadomień

15/09/2012, 09:00 · · · 7

Jednym z głównych dodatków do najnowszego systemu OS X 10.8 jest Centrum Powiadomień. Tak samo jak jego odpowiednik ma za zadanie informować Nas o nowych wiadomościach, wydarzeniach i wielu innych rzeczach. Jest to bardzo poręczne narzędzie. Jeśli zaś chodzi o ikonę powiadomień, to zarówno w ustawieniach iOS jak i OS X widnieje jako czerwone “oczko” na czarnym tle. I było tak podobnie na pasku menu (tzn. było czarne “oczko”) w pierwszych betach Mountain Liona. Jednak ostatecznie Apple zdecydowało się umieścić na tym miejscu ikonę, która przypomina mi wypunktowaną listę. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, jak ją zmienić na inną lub jak stworzyć swoją, zapraszam do zapoznania się z resztą poradnika.

Po pierwsze musimy znaleźć miejsce, w którym znajduje się pliki ikony Centrum Powiadomień dla paska menu. Tak, pliki, bowiem będziemy zmieniać aż trzy odpowiedzialne za inne stany wyświetlania:

  • menuitemNormal.tiff – ikona w zwykłym stanie,
  • menuitemPressed.tiff – ikona, która pojawia się po jej naciśnięciu oraz
  • menuitemMute.tiff – ikona, która jest wyświetlana, gdy “wyciszymy” powiadomienia (albo klikając ikonę Centrum Powiadomień z przytrzymanym klawiszem Alt, bądź też gdy w widoku CP “ściągniemy” na dół ukryty przełącznik Pokazuj banery i alarmy).

Aby odnaleźć powyższe pliki w Finderze wciskamy kombinację klawiszy Cmd+Shift+G i wpisujemy tam następujący adres:

Teraz odszukujemy wskazane ikony i kopiujemy je w bezpieczne miejsce.

Skoro już mamy wszystko zabezpieczone, możemy przystąpić do przygotowania własnych plików. Każda z ikon musi mieć rozmiar 54 x 44 px oraz rozdzielczość 144 dpi. Reszta zależy już od wyobraźni. Kiedy będziemy mieli przygotowane już trzy pliki, którym nadaliśmy te same nazwy jak oryginały, możemy je skopiować do wyżej wspomnianego folderu. Przy tej operacji będziemy proszeni o potwierdzenie przez wpisanie hasła administratora.

Teraz pozostało już tylko zrestartować Centrum Powiadomień. Jak? Poprzez Monitor Aktywności, który znajdziemy w folderze /Applications/Utilities. Odszukujemy w nim Centrum Powiadomień, a następnie klikamy na Zakończ proces i w następnym oknie Zakończ.

Możemy już cieszyć się nową ikoną Centrum Powiadomień zarówno na Makach ze zwykłym ekranem, jak i na MacBooku z retiną.

A dla wszystkich tych, którym nie chce się zbytnio wykazywać twórczością przygotowałem swój zestaw inspirowany właśnie pierwotną ikoną CP z pierwszych beta wersji Górskiego Lwa. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda na moim MacBooku oraz na MacBooku z ekranem retina (dzięki uprzejmości Dawida @Dritone Długosza, którego warto śledzić na Twitterze ;) ).

Ikony Centrum Powiadomień by Maciej Skrzypczak.zip.

Źródło: Cult of Mac


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Darek Pazuzu Kowalski napisał(a):

taka mała ciekawostka! Zauważyliście ze w tym folderze są już ikony do share w Facebook?

Dominik Łada napisał(a):

Off topic – widzę, że 3 minuty czasu rzeczywistego „kosztowały” Ciebie 30 minut pracy na baterii ;-P ehhh, ten Mountain Lion…

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Z tego co pamiętam, to chyba w tle mi się coś w międzyczasie prądożernego robiło. ;)

Pawciu napisał(a):

Mała korekta, gdyż z powyższego opisu może to nie wyjść.
Podana ścieżka to nie
/System/Library/CoreServices/Centrum powiadomień/Contents/Resources/
tylko

/System/Library/CoreServices/Centrum powiadomień.app/Contents/Resources/

Maciej Skrzypczak napisał(a):

U mnie zadziałało, ale w sumie masz rację, Twój zapis jest bardziej prawidłowy. Dzięki za zwrócenie uwagi. :)

Piotr Tomczyk napisał(a):

A jak 3-palcowym gestem przesuniecie z lewo do prawo włączyć centrum powiadomień?? U mnie to nie działa i nie wiem jak sobie z tym poradzić :/

Maciej Skrzypczak napisał(a):

I nie będzie Ci to działać, bo ten gest wykonuje się dwoma palcami. :) Zaczynasz zza prawej krawędzi touchpada i „wjeżdżasz” do środka.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK