iMagazine

Olloclip – trzy obiektywy dla iPhone’a

13/10/2012, 11:34 · · · 18

Zdjęcie tytułowe wykonano za pomocą iPhone’a 4S i Olloclip w trybie macro. Mucha jest żywa, ale się nie boi. Powody takiego stanu rzeczy: nieznane.

Wbudowany w iPhone’a aparat, zaskoczył wielu użytkowników przy czwartej odsłonie telefonu. Wersja 4S spowodowała, że sprzedałem swojego kieszonkowego Panasonica LX3. Nie – nie jest lepszy, ale na tyle dobry, że Panasonic leżał na półce i się kurzył. Nie wszystkim jednak wystarczy wbudowany i stały obiektyw, o kącie widzenia odpowiadającemu ogniskowej 33 mm. To dla nich został stworzony Olloclip, który powstał dzięki możliwościom, jakie daje Kickstarter.

Sprzęt

Olloclip nakładamy na róg iPhone’a, dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się obiektyw. Nie posiada żadnego mocowania i można go poruszyć niedbałym ruchem ręki, ale nie udało mi się go tym sposobem upuścić na ziemię. Wadą tego rozwiązania jest niedostępny przycisk Sleep/Wake. Ma on trzy tryby działania – szeroki kąt, rybie oko lub macro – i w zależności od tego, którego z nich chcemy użyć, musimy odpowiednio ustawić Olloclipa. Ma co prawda dwa obiektywy, ale jeden z nich jest odkręcany, co pozwala na skorzystanie z trybu macro. W komplecie – poza samymi obiektywami – otrzymujemy dodatkowo woreczek z mikrofibry do jego noszenia, który również sprawdza się jako szmatka do usunięcia odcisków palców. Są też dwie zatyczki chroniące obiektywy, gdy z nich nie korzystamy. Niestety, te dwa dekielki są małe i bardzo łatwo je zgubić – udało mi się to uczynić już po pięciu minutach od rozpakowania. Na szczęście znalazłem zgubę w tylnej kieszeni spodni … a nic tam przecież nigdy nie chowam.

Oprogramowanie

Nie ma! Olloclip to obiektyw, który będzie współpracował z dowolną aplikacją, wykorzystującą aparat iPhone’a. Nie ma znaczenia, czy uruchomimy Instagram, Facebook Camera czy wbudowaną aplikację Apple. Zalet takiego rozwiązania nie trzeba przestawiać – wydawało mi się to naturalne, ale takie pytania padały przez okres, w którym mieliśmy go w testach.

Zdjęcia

Zdecydowanie, najbardziej spodobały mi się możliwości macro. Olloclip pozwala na obrazowanie na poziomie 10:1, do którego konieczna jest odległość ogniskowania około 13 milimetrów. Sama jakość zdjęć jest też zaskakująco dobra – nie bez znaczenia pozostaje model iPhone’a, ale dobre światło i technika stają się bardzo istotnymi rzeczami. Obiektyw szerokokątny z kolei pozwala na uzyskanie około dwukrotnie szerszego kąta widzenia niż podstawowy, a rybie oko ma blisko 180 stopniowy kąt widzenia.

Powyższe naturalnie nie dotyczy trybu video, w którym Olloclip również działa. Jako, że iPhone nie wykorzystuje całej matrycy do kręcenia filmów, a jedynie jej wycinek, to Olloclip będzie miał odpowiednio mniejsze kąty widzenia w każdym z trybów pracy. Nie zmienia to jednak frajdy, jaką może dawać – trzeba się do tego zwyczajnie przyzwyczaić.

Dane techniczne

Nazwa: Olloclip
Kompatybilność: iPhone 4, iPhone 4S
Cena: 349 zł SRP
WWW: Olloclip.com

Ocena: 5/6

( -1 pkt. za to, że przycisk Sleep/Wake jest niedostępny.)

18

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


18
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Korben DalasShrekchato.plMoridinTatsu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Ciekawe jak wyglądają panoramy robione z takim obiektywem

Shrek
Gość
Shrek

Czy dostępność tego jest tylko na ich stronie? Nie ma nikt w PL?

Moridin
Gość

W MacLife widziałem jak wisiały na ścianie.

chato.pl
Gość

Jest do kupienia w Komputroniku => http://bit.ly/QvunZ4

Shrek
Gość
Shrek

Dzięki wielkie, ja mam hurt w Komputroniku, 290zł brutto cena dla mnie, w poniedziałek kupuję :)

Łukasz Depko
Gość

A gdzie przykładowe zdjęcia?

Madzia Michał Gregorczykowie
Gość

http://www.master.com.pl/zestaw-3-obiektywow-iphone-44s-olloclip/ przykladowe zdjecia i opis po polsku. Tam to tez wisi na polce.

Tatsu
Gość

A próbowałeś pożenić go z iPhone 5 ? interesuje mnie czy wystarczy kawałek papierka i wszystko gra czy całkowicie do wymiany jest ?

Moridin
Gość

Zapytaj o to @dominiklada bo on go obecnie ma.

chato.pl
Gość

Soczewki olloclipa pasują do obiektywu piątki, ale próby wypełnienia pustej przestrzeni między obudową iPhone’a a olloclipem to kiepski pomysł ;)
Sam z niecierpliwością czekam na ollo do 5’ki (prace trwają).

chato.pl
Gość

Trzeba dodać, że olloclip zasłania również lampę błyskową.

Korben Dalas
Gość
Korben Dalas

A miał ktoś okazję wypróbować to:
http://tinyurl.com/8xphadn :)

albo to:
http://tinyurl.com/czlalq4 :O