iMagazine

Plugin QuickLook umożliwiający podgląd plików tekstowych o różnych rozszerzeniach

16/10/2012, 09:59 · · · 11

Myślę, że QuickLook to jedno z najlepszych narzędzi oferowanych wraz z systemem OS X. W błyskawiczny sposób pozwala podejrzeć różne dokumenty bez potrzeby otwierania aplikacji. Wciskamy spację i już widzimy podgląd. Oczywiście, żeby można było jakiś plik podejrzeć, QuickLook musi go obsługiwać. W przeciwnym razie zobaczymy tylko informacje zbiorcze o samym pliku. Weźmy na przykład pliki w formacie zwykłego tekstu (plain text). Te z rozszerzeniem .txt podejrzymy bez żadnych problemów. Ale taki np. plik .NFO spotykany na dyskach “windowsowych” już nie. Całe szczęście QuickLook pozwala na rozbudowanie swoich możliwości przez dodawanie różnych pluginów. Jednym z nich jest QLStephen.

QLStephen pozwala QuickLook nie tylko na podejrzenie znanych formatów plików tekstowych, ale dzięki niemu możemy przejrzeć każdy plik tekstowy, bez względu na to, jakie miałby rozszerzenie. Przykład? Wątpię, by jakikolwiek program obsługiwał pliki o rozszerzeniu, którego nazwa to moje nazwisko. Natomiast QuickLook z wgranym QLStephen’em nie ma problemu, żeby go podejrzeć. :)

No dobrze, skoro już wiemy, jak działa ten plugin, to przydałoby się go pobrać i zainstalować. Poniżej krótka instrukcja co i jak:

  1. Plugin QLStephen pobieramy stąd,
  2. Kopiujemy go do folderu /Library/QuickLook (najlepiej dostać się do niego wciskając z poziomu Findera kombinację klawiszy Cmd+Shift+G i wklejając tam ścieżkę),
  3. Uruchamiamy Terminal (znajdujący się w folderze /Applications/Utilities) i wpisujemy tam komendę qlmanage -r, ktora przeładuje QuickLook, dzięki czemu QLStephen zacznie działać.

Teraz możemy już podglądać zawartość przeróżnych plików tekstowych. Dodajmy do tego możliwość zaznaczania tekstu wewnątrz QuickLook opisaną przez Wojtka Pietrusiewicza, a otrzymamy potężne narzędzie.

Źródło: Lifehacker

11

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


11
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Paweł KlekaMaciej SkrzypczakrycekMaxKrzysztof Wątroba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

Ale coś to nie działa. Plik do pobrania to np. zip. Po rozpakowaniu to jest katalog, a zawartość nie przypomina „wtyczki” do QL, takiej jak inne, które można użyć z innych źródeł.

Max
Gość

Musisz ściągnąć plik „QLStephen.qlgenerator.zip”, znajdujący się poniżej „Download Packages”.

Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

No przecież go ściągnąłem i rozpakowałem. Powstaje katalog z zawartością kilkunastu plików. Od kiedy bawię się w dodawanie wtyczek do QL, to zwykle jako „pliki” wyglądają inaczej.

Max
Gość

Przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałem i zastosuj się. Powyżej Maciej zobrazował to co napisałem, więc nie powinieneś mieć wątpliwości. Ściągnąłeś nie to co trzeba.

Maciej Skrzypczak
Gość

Spróbuj do tego katalogu dopisać (w oknie informacji Cmd+I) rozszerzenie „.qlgenerator”. Może to coś da?

Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

Moment, to działa to u ciebie, czy teraz eksperymentujemy? Co u siebie skopiowałeś do katalogu biblioteki QL? Katalog „QuickLookStephenProject”, czy jego zawartość?

Maciej Skrzypczak
Gość

U mnie działa jak najbardziej, a plik, jaki skopiowałem wygląda tak http://twitpic.com/b4okwi

Maciej Skrzypczak
Gość

Dobra, chyba wiem w czym problem jest u Ciebie. :) Źle kliknąłeś download.

Krzysztof Wątroba
Gość
Krzysztof Wątroba

Teraz działa. Faktycznie trzeba poprawnie ściągnąć. Od razu po rozpakowaniu plik wygląda jak wtyczka do QL. Dzięki za pomoc :)
Proponuję dla jasności dla wszystkich następnych użytkowników rozszerzyć opis instalacji o kilka screenów.

rycek
Gość
rycek

Wielkie dzięki za rozszerzenie.

Paweł Kleka
Gość

Może było, może nie, ale tu http://www.quicklookplugins.com/ jest sporo fajnych pluginów. Sposób wgrywania jak powyżej