iMagazine

Wyłącz dźwięk podczas rozruchu Maka

05/11/2012, 17:57 · · · 14

Na pewno każdemu z nas zdarzyło się musieć włączyć lub uruchomić ponownie Maka w miejscu publicznym lub późno w nocy. Jedno jest pewne: w pierwszym przypadku zwrócimy wtedy na siebie uwagę każdego w promieniu 15 metrów, zaś drugim obudzimy domowników. Wszystko przez donośny gong, który towarzyszy każdemu włączeniu systemu Macintosha. Dzisiaj pokażę Wam, jak go wyłączyć.

Dotychczas radziłem sobie poprzez wyciszanie systemu przed restartem. Działa to, jednak nie zawsze pamięta się, aby to zrobić lub jest w ogóle taka możliwość (na przykład gdy komputer się zawiesi). Okazuje się, że jedna, prosta komenda w Terminalu załatwi sprawę. Aby wyłączyć dźwięk bootowania OS X należy:

1. Otworzyć Terminal (albo przez Spotlight, albo przez Launchpad);

2. Wpisać komednę: sudo nvram SystemAudioVolume=%80

3. Wpisać hasło administratora (tradycyjnie, nie pojawiają się żadne znaki) i zatwierdzić klawiszem Return.

To wszystko. Ot teraz nasz komputer będzie włączał się w ciszy absolutnej. Aby przywrócić stary porządek, należy wykonać trzy, powyższe kroki, z tymże zamiast podanej komendy wpisać: sudo nvram -d SystemAudioVolume.

Źródło: OSX Daily


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

EdiVip napisał(a):

wreszcie! :D

tomkowz napisał(a):

Czy ten dźwięk nie sygnalizuje poprawnego działania komputera?

Gerard Xemodon napisał(a):

nie działa (iMac 24″ 2006 Late), system 10.7.5

MacMario napisał(a):

troche dziwne że są probramy które sie tym zajmą np na maca mini – ale nie działaja juz na imac

Maciej Skrzypczak napisał(a):

To na co zwrócił uwagę @twitter-90160836:disqus to raz. Dźwięk przy rozruchu na Maku daje nam znać, że wszystko jest ok, tak samo, jak w PC przy starcie BIOSu można było ustalić, co było nie tak na podstawie samego tylko „pikania”. Ale jeśli ktoś nie „grzebie” dużo w Maku, a przeszkadza mu ten dźwięk, to czemu nie.

Dwa, że innym rozwiązaniem może być ręczne ściszenie dźwięku (bądź klawiszem F10 mute, bądź F11) przed restartem komputera. Wada? Trzeba o tym pamiętać za każdym razem. :)

Andrzej Barański napisał(a):

przyda się a jak! Dzięki :)

NiLok napisał(a):

przez lata użytkowania iMaka nauczyłem się zawsze wyciszać dźwięk do zera przed restartem (gdy np. przechodzę na partycję Boot Camp) lub wyłączeniem kompa i jakoś żyję. ;)

Kuba Żukowski napisał(a):

Owszem, dźwięk startowy w teorii miał komunikować, ze z komputerem jest wszystko w porządku, ale w praktyce gong rozlega się nawet w MacBookach Pro z uszkodzoną grafiką :-)

Remik_K napisał(a):

Należy dodać, ze po resecie PRAM wraca (przynajmniej u mnie). Jak by ktoś nie chciał w Terminalu.

Krzysztof Kwiatkowski napisał(a):

Sprawdziłem na ML 10.8.2 i nie zadziało mi na MB Air.

Kafebiba napisał(a):

Są też inne sposoby. Mam na stałe wyciszony dźwięk ale nie do końca; pozostało tak z 10% głośności co w zupełności wystarcza, żeby diagnozować ew. konflikty sprzętowe niepoprawnym dźwiękiem.

Od lat robię to tym: http://www5e.biglobe.ne.jp/~arcana/index.en.html

Przyda się tym, którzy z powodów produkcyjnych pozostali na najsprawniejszym systemie OSX – 10.6.8 :)

jacol78 napisał(a):

hmm … :) na iMacu z Mountain Lionem niestety to nie działa, albo robię coś nie tak ;) ale znalazłem rozwiązanie http://hints.macworld.com/article.php?story=20120513121111656 i teraz jest git :)

beduinnn napisał(a):

W poleceniu Terminala należy dodać cudzysłów w tym miejscu „%80″ – bez tego polecenie nie działa- cała prawidłowa komenda brzmi tak- sudo nvram SystemAudioVolume=”%80”

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK