iMagazine

Apple podpisało porozumienie w sprawie patentów z HTC [Aktualizacja]

11/11/2012, 11:02 · · · 7

Wojny patentowe to coś, co średnio raz na tydzień wywołuje wiele emocji, zarówno dla entuzjastów iOS, jak i fanów mobilnego systemu od Google, Androida. Dotychczas najbardziej oberwało się Samsungowi – za kopiowanie iPhone’a musi zapłacić Apple ponad miliard dolarów. Dostało się również samej firmie z Cupertino. Na stronie głównej angielskiego oddziału Jabłka można znaleźć przeprosiny dla Koreańczyków. Dzisiaj nastąpił pewien przełom w tym trendzie – Apple podpisało umowę z HTC.

O szczegółach kontraktu informuje nas amerykański serwis The Verge. Umowa została podpisana na okres 10 lat a dotyczy, oczywiście, patentów. Zarówno Apple, jak i HTC zezwala temu drugiemu na korzystanie ze swoich “wynalazków”. Oznacza to tyle, że w ofercie tajwańskiego producenta mogą pojawiać się prostokąty z zaokrąglonymi narożnikami, zaś interfejs HTC Sense może być odblokowany przez slide to unlock. Kontrakt obowiązuje globalnie.

Największą niespodzianką nie jest tu sam fakt podpisania tego porozumienia (Apple wielokrotnie proponowało Samsungowi ugody, ci jednak nie chcieli jej przyjąć), ale główny bohater, czyli HTC. Aparaty z logo tego producenta to smartfony, które najbardziej różnią się od iPhone’a. Czy oznacza to, że po tym co spotkało Koreańczyków, konkurenci boją się prawników Apple? Wydaje mi się, że nie. Moim zdaniem HTC wiedziało, że nadużywa patentów firmy z Cupertino, jednak zdawali sobie sprawę że i tamci nie są bez grzechu. Zamiast ciągać się po sądach lepiej było się dogadać i, jak to ujęli prezesi obu stron, skupić się na innowacjach. Szczególnie, że zarówno HTC jak i Apple przodują w tej dziedzinie.

Źródło: The Verge

[Aktualizacja]

Właśnie dostaliśmy oficjalną informacją prasową nt tego porozumienia:

11 listopada 2012, HTC i Apple doszły do globalnego porozumienia, w ramach którego umorzono wszystkie toczące się aktualnie postępowania sądowe i podpisano dziesięcioletnią umowę licencyjną. Umowa dotyczy aktualnych i przyszłych patentów posiadanych przez obie strony. Warunki umowy są poufne.

HTC z zadowoleniem rozwiązuje spór z Apple. Dzięki temu możemy w pełni skupić się na działania związanych z innowacjami, a nie na postępowaniach prawnych – powiedział Peter Chou, CEO HTC.

Cieszymy się z osiągnięcia porozumienia z HTC – powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. Pozostajemy ukierunkowani na innowacje produktowe.


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

Paweł Grzembka napisał(a):

„Dotychczas najbardziej oberwało się Samsungowi – za kopiowanie iPhone’a musi zapłacić Apple ponad miliard dolarów. Nie oberwało się również samej firmie z Cupertino, na stronie głównej angielskiego oddziału Jabłka można znaleźć przeprosiny dla Koreańczyków.”
Drugie zdanie nie ma sensu.

Maciej Winiarski napisał(a):

Tak, a poza tym jest powtórzenie…

Chmiel napisał(a):

Poza tym na angielskiej stronie nic takiego nie widzę.

Czujny napisał(a):

Jednostronny wpis. Apple korzysta też z wielu patentów HTC, umowa była więc korzystna nie tylko dla HTC.

Michał Zieliński napisał(a):

„. Moim zdaniem HTC wiedziało, że nadużywa patentów firmy z Cupertino, jednak zdawali sobie sprawę że i tamci nie są bez grzechu.”

Oczywiście, że tak. Jednak to o zaokrąglonych prostokątach słychać najwięcej, zaraz za nimi jest „slide to unlock”, którego Apple potrafi dopatrzeć się wszędzie.

Veext napisał(a):

I bardzo dobrze, że podpiasli porozumienie, chwali się… Samsung jako czerpiacy pełną gębą z rozwiązań APPLE nie jest w stanie się porozumieć! Może chcą przegrać jeszcze raz…

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK