iMagazine

Nowy sposób na zamykanie aplikacji z poziomu Terminala w OS X 10.8

27/11/2012, 14:40 · · · 3

Niemal każdy, kto miał styczność z makowym (i nie tylko) Terminalem, natknął się na polecenie kill służące do zabijania aktywnych procesów w systemie. Nieraz narzędzie to znakomicie się wywiązało ze swojego zadania, gdy wszelkie inne sposoby na zamknięcie np. jakiejś aplikacji zawiodły. Pewnym utrudnieniem w użyciu tej komendy była konieczność podania numeru identyfikacyjnego (PID) danego procesu. Jednak wraz z pojawieniem się OS X 10.8 Apple dodało nowe narzędzie, działające w bardziej przyjazny sposób – pkill.

W czym komenda pkill jest wygodniejsza od kill?

Po pierwsze, by zabić aplikację przy pomocy pkill wystarczy, że wpiszemy komendę zgodną z poniższym schematem:

Po drugie, pkill umożliwia stosowanie tzw. wieloznaczników (ang. wildcards), wyrażanych za pomocą *. Ilustrując to przykładem, gdybyśmy chcieli zamknąć wszystkie procesy rozpoczynające się od litery “S” w Terminalu musimy wpisać:

Idąc krok dalej przy pomocy wieloznacznika możemy zabić wszystkie (oczywiście te, na które pozwoli nam system) procesy jedną komendą:

Mało tego, pkill umożliwia również zabicie procesów innego, zalogowanego użytkownika. Wtedy należy posłużyć się komendą:

By uzyskać więcej informacji na temat pkill zachęcam zapoznać się również z manualem:

Źródło: OS X Daily


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Radosław Woźniak napisał(a):

killall też zabija po nazwie

Marcel Herba napisał(a):

Apple podaje gdzieś oficjalnie te informacje?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK