iMagazine

Dostałeś pod choinkę iPhona lub iPada? Co zainstalować?

26/12/2012, 14:01 · · · 12

Wczoraj jeszcze pod choinką, dziś już w naszych rękach. Na pewno część z Was, gdy rozdzierała papier ze swoich prezentów ujrzała charakterystyczne pudełka w jakich sprzedawane są iPady, iPhone’y czy iPody.

Moim zdaniem urządzenie z iOS bez dostępu do aplikacji jest jak choinka bez bombek – no jest, ale wygląda wtedy goło. Dlatego też przygotowałem poniższy spis, w którym wymienię najciekawsze pozycje z App Store.

Po pierwsze, odrzućcie przyzwyczajenie korzystanie z przeglądarki do wszystkiego. Jak już wspomniałem, iOS aplikacjami stoi, dlatego spora liczba serwisów ma świetne programy do obsługi swoich usług. Dlatego też zaczniemy od “społecznościówek”.

Facebook – aplikacja do obsługi Facebooka.

Messenger – komunikator opierający się na wiadomościach Facebookowych. Dla mnie podstawa komunikacji.

Tweetbot – przez wielu uznawany za najlepszą aplikację do obsługi Twittera, głównie za sprawą gestów, synchronizacji między urządzeniami a także wyglądu i powiadomień. Ciekawą alternetywą jest niedawno zaktualizowany Twitterrific.

Foursquare – świetny serwis opierający się na “meldowaniu” się w miejscach, gdzie właśnie jesteśmy, dzięki czemu możemy załapać się na, na przykład, zniżkę w restauracji.

Skype – nie trzeba wyjaśniać.

Google+ – klient konkurenta Facebooka od Google.

Zarówno iPhone 5, jak i iPady są świetnymi urządzeniami do czytania książek, jak i różnych artykułów czy magazynów. Poniżej najciekawsze pozycje w App Store z kategorii “Do czytania”

iBooks – czytnik książek, PDFów oraz klient sklepu iBookstore od Apple.

Kindle – to samo co powyżej, z tymże autorem jest Amazon. Oferuje synchronizację między fizycznym Kindle a urządzeniem z iOS.

Pocket – program z serii “Read it later”. Odpowiednia zakładka w przeglądarce pozwala na wysyłanie dłuższych tekstów do aplikacji, jednocześnie usuwając layout strony, reklamy i niepotrzebne grafiki. Zostaje sam artykuł.

Flipboard – aplikacja codziennie dostarcza nam automatycznie przygotowany “magazyn” bazujący na treściach, które czytamy na Twitterze, Facebooku czy w Google Readerze.

Zite – również codzienny magazyn, ten jednak opiera się na naszych zainteresowaniach. Większość artykułów dostarcza po angielsku.

iMagazine – aplikacja, w której możesz czytać nasz magazyn.

Każde urządzenie z iOS to komputer. Wystarczy zainstalować odpowiednie narzędzia.

Dropbox – absolutna podstawa, klient popularnej chmury internetowej. Pozwala na błyskawiczną wymianę plików z komputerem czy innymi urządzeniami mobilnymi. Oferuje również automatyczmy backup wszystkich naszych zdjęć.

Evernote – kombajn do obsługi notatek, oferujący synchronizację z aplikacją na Windows, OS X, Android czy Windows Phone.

Keynote – program do tworzenia prezentacji multimedialnych, lepszy nawet od PowerPointa.

Numbers – program do obsługi arkuszów kalkulacyjnych.

Pages – program do tworzenia dokumentów.

iStudiez Pro – moja ulubiona aplikacja na iOS. Kalendarz rozbudowane o typowo szkolne funkcje, takie jak plan lekcji, możliwość zapisywania sprawdzianów czy dni wolnych od zajęć.

Google Drive – nie tylko klient chmury od Google, ale i edytor dokumentów oraz arkuszów kalkulacyjnych.

GMail – klient poczty od Google, do tego piękna aplikacja.

Chrome – druga, po Safari, przeglądarka na iOS. Do największych zalet należy zaliczyć gesty, synchronizację z odpowiednikami na Androida oraz PC, a także świetny tryb desktopowy.

Google Maps – długo wyczekiwane mapy Google wróciły na iOS 6. Wpierw były natywnie w systemie, potem zniknęły i zostały zastąpione przez mapy Apple, ale teraz wracają w wielkim stylu.

Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego przyda się też trochę rozrywki. Oczywiście, App Store oferuje tysiące programów do tego, dlatego wybrałem te najlepsze.

iPhoto – kataloguje i pozwala na obróbkę zdjęć.

iMovie – świetny edytor wideo.

GarageBand – twórz własną muzykę przy użyciu wirtualnych, a także prawdziwych, instrumentów.

ipla – klient serwisu z wideo VOD

TVP.pl/TVN Player/VoD Onet – VOD z programami popularnych stacji telewizyjnych

Paper – zdecydowanie najlepsza aplikacja do rysowania na iPadzie.

Camera+ – jeżeli Camera.app Ci nie wystarcza, koniecznie spróbuj tej pozycji. Obowiązkowy program dla fotografów.

Podcasts – aplikacja od Apple do słuchania i subskrybowania podcastów.

Co zrobić aby uchronić się przed stratą iPhona lub iPada? Zainstaluj Find My iPhone

Jeżeli to ciągle mało, to zapraszam do wpisu Wojtka Pietrusiewicza w którym opisuje podstawowe funkcje iPhone’a oraz prezentuje bardzo pokaźną listę aplikacji.

Oczywiście, komentarze są do Waszej dyspozycji. Mam nadzieję, że polubicie Wasze nowe telefony, odtwarzacze i tablety. Wesołych Świąt i do zobaczenia! ;-)


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

Tytus Hołdys napisał(a):

Zapomnieliście o najważniejszym… YouTube App :)

I dla kinomaniaków IMDB. Wersja 3.0 rządzi,

Xerol33t napisał(a):

Szkoda ze appka Filmweb jest taka słaba :( /offtop/

Martin Zalewski napisał(a):

Jest też polski FilmWeb.

Tomasz Fabiszewski napisał(a):

Jeśli RSS subskrybujemy za pomocą Czytnika Google to bezapelacyjnie musi być Reeder, do tego oczywiście Google Maps, kalendarz iPlan oraz Onet News + iMagazine ;)

marekjot napisał(a):

1password

mrgtaboss napisał(a):

Dostać iPhone albo iPada na Wigilię? Chciałbym

loocas napisał(a):

puffin, na wszelki wypadek gdy strona jest we flashu

Marcel Hoffman napisał(a):

Tytuł powinien brzmieć: jak zaśmiecić sobie nowego iPhone’a/iPad’a.
Masa zbędnych i słabych aplikacji (subiektywne zestawienie autora?). Wielu nowych userów nie orientuje się na początku w takich rzeczach, wiec osobiście skupiłbym się na wybraniu konkretnych potrzeb, konkretnych zastosowań w początkowej fazie korzystania z iUrządzenia i ewentualnie do nich wybrać kilka proponowanych aplikacji, np:
notes – tego każdy potrzebuje – i tutaj propozycja Drafts, MiniNotes, itd.
rozkład jazdy pociągów/autobusów- na to też jest kilka aplikacji.
kalendarze, listy zadań, etc.

Michał Zieliński napisał(a):

Która z tych aplikacji jest słaba?

No tak, iPhone nie ma notesa. Kalendarz, lista zadań – tego też nie ma. Kto tu co zaśmieca?

Marcel Hoffman napisał(a):

Od aplikacji Podcast zaczynając, a kończąc na Tweetbocie. To oczywiście moja subiektywna ocena, jak i ten spis aplikacji przez Ciebie stworzony.
Powinienem zapytać na wstępie dla kogo on został stworzony? Google+, Skype, paskudno-szpetny Tweetbot, iPhoto, iMovie,Chrome, etc? I to wszystko na start? Jeżeli o mnie chodzi to na start wołałbym (mimo wbudowanych) dobry notatnik, dobry budzik, kalendarz, jakąś listę zadań, czyli w zasadzie podstawy, z których jednak korzysta się na co dzień, w przeciwieństwie do całej reszty. Pokaż mi nowego iusera, który instalując dzisiaj Pages, za miesiąc ponownie go użyje. Ja jako poweruser nawet tego nie instalowałem.

Więc jeszcze raz, bo gdybym sam zaczął przygodę z iurządzeniem taki ranking bym chciał przeczytać – wyjście od potrzeb z dopasowanymi do nich aplikacjami.

Marcin Dmochowski napisał(a):

iPhone nie ma notesa, kalendarza i listy zadań? To skąd ja wziąłem notatki, kalendarz i przypomnienia? :p

Marucins napisał(a):

Z Keynote i jego opisem nie zgodzę się. Nowy PP jest zadziwiająco dobry.

Gdyby było to fizycznie możliwe na obecną chwilę to zaleciłbym zaraz po rozpakowaniu prezentu wprowadzenie iPka w tryb JB.

Co całej sterty dorzucam
*FileApp
*Viber / WhatsApp
*TinyScan / DocScanner
*Video Camera
*VNC Viewer
*AppShopper / AppZapp

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK