iMagazine

LTE w Polsce jednak działa w iPadzie mini

05/01/2013, 23:03 · · · 20

lte_ipad_3

Sporo kontrowersji związanych było z działaniem lub raczej nie działaniem transmisji LTE w iPadzie mini w połączeniu z polskimi sieciami świadczącymi takie usługi. Dla przypomnienia to Plus oraz Cyfrowy Polsat i obie nie mają podpisanej umowy z Apple. Niby więc częstotliwości działania się zgadzały ale jednak sama transmisja nie przechodziła w tryb LTE. Na oficjalnej stronie Apple z informacją o sieciach, które świadczą usługi LTE zgodne z iPadem mogliśmy zaś znaleźć informację tylko o dwóch sieciach europejskich i oczywiście nie było tam tych z Polski. Tymczasem po ostatniej aktualizacji softu dla iPada mini (iOS 6.0.2), a konkretniej po aktualizacji ustawień operatora, LTE w sieci Plus w połączeniu z iPadem mini zaczęło działać. Zauważył to i przetestował u Siebie jeden z czytelników mojego bloga. Transfery nie zbliżają się do górnej granicy możliwości LTE, ale są bardzo dobre. Szczególnie „upload”, który w sieciach 3G jest bardzo ograniczony.

To świetna informacja, mam nadzieje, że osoby które „wieszały psy” na Apple za ograniczenie tej funkcjonalności teraz zreflektują swoje podejście. Zaś obsługa LTE pewnie przekona kilka osób do zakupu iPada mini właśnie w wersji z modemem, może nawet Wojtka. Niestety iPhone 5 mający ten sam moduł transmisji nie dostał jeszcze aktualizacji ustawień operatora włączających transmisję LTE.


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dodaj komentarz

Operatorzy sprytnie w reklamach mówią o iPhone 5 jako „GOTOWY NA 4G”, a transfery mamy na poziomie 5/1 na zewnątrz i 2,5/1 w budynkach.
Trzeba z rana trochę na profilu TELIA popytać kiedy zmienią ustawienia dla iPhone 5.
To jest bardzo dziwna sytuacja, bo TELIA chwali się, ze była 1 operatorem na świecie, który wprowadził 4G.

A w Danii lipa.
Operatorzy sprytnie w reklamach mówią o iPhone 5 jako „GOTOWY NA 4G”, a transfery mamy na poziomie 5/1 na zewnątrz i 2,5/1 w budynkach.
Trzeba z rana trochę na profilu TELIA popytać kiedy zmienią ustawienia dla iPhone 5.
To jest bardzo dziwna sytuacja, bo TELIA chwali się, ze była 1 operatorem na świecie, który wprowadził 4G.

Dla czego w komentarzu nie mogę umieścić zdjęcia bezpośrednio z ipad mini?
Wyskakuje komunikat po angielsku, który mówi „Wyglada na to, ze mamy jakiś problem z plikiem, który dodales. Najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie go powtórnie.”

10 próba umieszczenia zdjęcia w komentarzu zakończona sukcesem.

Radosław Szeja napisał(a):

Jakie są „górne granice możliwości LTE” ?

Moridin napisał(a):

W PL dzisiaj 100Mbps.

A w DK mam tylko 5% tej prędkości :(

Radosław Szeja napisał(a):

Chyba nie liczysz, że w PL jest 100Mbps… Takie rzeczy to w laboratorium.

Moridin napisał(a):

Pytanie nie precyzuje czy teoria czy rzeczywiste transfery.

Ja rozumiem, że to jest tylko marketing i trzeba wszystko podzielić przez 2, ale wartości na poziomie 40ms ping 2,64/0,79 w budynkach i 50ms ping 4,30/0,85 na zewnątrz to smiech na sali nie 4G.
Ciągle pisze o sytuacji w Danii.

Moridin napisał(a):

Ja mam 40 down na 25 up w najlepszym wypadku na MiFi który wspiera max 50/50.

Radosław Szeja napisał(a):

To rzeczywiście jest słabo. Czynników jest wiele, ale najbardziej znaczącymi są, w mojej opinii, obciążenie stacji bazowej no i oczywiście przepustowość łącza jakim jest podłączony BTS do reszty infrastruktury :) To często jest słabym punktem. W dużych miastach BTS’y są podłączone światłowodami, ale na obrzeżach lub w miejscach nie objętych siecią światłowodową stosuje się radiolinie, przez co szybkości mogą być mniejsze.

Mało, tym bardziej, ze TELIA chwali się transferem na poziomie 50/5.

Z tym Huawei E589u-12
modemem deklarują nawet 80/40.

Maciej Czechowski napisał(a):

Niech operatorzy pokryją całą Polskę 3G,to będzie już świetnie.

Adrian Wyrwa napisał(a):

Zróbcie artykuł : Po co taki szybki internet LTE w iPadach ?, jak przecierz oryginalnie apple nie daje prostego sposoby na pobieranie plików takich jak *mp3 , *avi , *mkv , i inne ( już nie wspominam o ich otworzeniu ) zawiodłem się :( mogłem zamiast iphona 4s wybrać Galaxy SIII i w nim to wszystko jest dziecinne proste :( no coż , a i jeszcze jedno – dobija mnie ze ja żadnego głupiego zdjęcia nie moge wyzłać przez BT masakra,. Apple najdroższa firma ale bezużyteczna w codziennym życiu :(

Moridin napisał(a):

Coś Ci się pomyliło: prostszego niż Apple nie oferuje nikt.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK