Umiejętne odpowiadanie na maile przy pomocy cytatów

10
Dodane: 10 lat temu

Nie raz prowadziliśmy z kimś korespondencję mailową, prawda? Nagminnym zachowaniem w takich sytuacjach jest odpowiadanie przy jednoczesnym załączeniu całej poprzedniej wiadomości. Jak można choć w pewnym stopniu zaradzić takim sytuacjom?

Często odpisując na wiadomość nie potrzebujemy odwoływać się do całego maila, a do jakiegoś konkretnego fragmentu. Aplikacje zarządzające pocztą wychodzą naprzeciw takim rozwiązaniom.

Weźmy na przykład systemową aplikację Mail.app. Jeśli chcemy odpowiedzieć na wiadomość z zawarciem fragmentu poprzedniego maila nie musimy go przekopiowywać. Wystarczy, że zaznaczymy wymagany fragment i wciśniemy przycisk Odpowiedz (lub skorzystamy ze skrótu klawiszowego ⌘ R),

a następna wiadomość będzie zawierała tylko ten fragment jako cytat.

Taka metoda ma niestety jedną wadę. Jako, że nie ma możliwości dokonać zaznaczenia różnych fragmentów treści jednocześnie, nie będziemy mogli wykorzystać jej w odpowiedziach komentujących wiele wątków. W takim wypadku pozostaje stare dobre kopiuj-wklej…

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

I to jest funkcja, której tragicznie brakuje mi w outlooku, a męczę się w nim już ponad rok i czekam z utęsknieniem na dzień powrotu do osx (jak będą nowe maki pro). A brak multiselekcji da się przeżyć.

Niestety nie wiem o jaki lanczbar chodzi. Może to jakiś plugin?

Launchbar 5. ma opcje clip and merge. pewnie quicksilver potrafi to samo

Dlaczego nad? To, że domyślnie tam się karetka pojawia to nie dowód na to że nie można przestawić karetkę na dół tekstu lub “wciąć” się z własnym tekstem pomiędzy linie cytatu.

Niestety w Mailu systemowym nie ma takiej opcji, ale np. Postbox pozwala skonfigurować umiejscowienie cytatu na początku wiadomości bądź na jej końcu.

A tak poza tym, dla mnie gorszym grzechem niż odpisywanie nad cytatem jest ciągnięcie kilometra cytatów w przypadku dłuższej wymiany maili. Przychodzi do ciebie taka konwersacja dwóch lub więcej osób które traktują to np. jako brief. To dopiero jest rebus.