iMagazine

Nazwij swojego Maka

10/01/2013, 16:00 · · · 2

PC – komputer osobisty – to urządzenie, które bardzo często jest nam w pewien sposób bliskie. To za jego pomocą tworzymy różne dokumenty, projekty, zażywamy rozrywki; przechowujemy w nim poufne informacje i można by wymienić jeszcze wiele rzeczy, do których komputery nam służą. W takim razie co powiecie na nadanie naszym Makom jakichś imion? ;)

Oczywiście chodzi po prostu o możliwość nadania komputerowi jakiejś unikatowej nazwy, która będzie widoczna np. w otoczeniu sieciowym lub przy połączeniu SSH. OS X wyposażony jest w narzędzie – scutil – za pomocą którego możemy nadać naszemu Makowi nazwę. A w zasadzie nawet trzy… Aby skorzystać ze wspomnianego narzędzia musimy uruchomić Terminal (znajdujący się w folderze /Applications/Utilities) oraz posiadać prawa administratora (będziemy musieli podawać hasło).

ComputerName

Pierwszą z nich jest ComputerName, czyli nazwa, jaką zobaczą osoby w naszym otoczeniu sieciowym. Aby nadać/zmienić tę nazwę musimy w Terminalu wpisać poniższą komendę (zwróćcie uwagę, że są tam użyte dwa myślniki):

Możemy ją podejrzeć w ustawieniach Udostępniania w Preferencjach systemowych.

HostName

To jest z kolei nazwa wyświetlana w Terminalu i przy połączeniach SSH. Aby ustawić nazwę musimy posłużyć się podobną komendą analogicznie podmieniając zmienną:

Żeby zobaczyć zmiany w Terminalu należy go zrestartować.

LocalHostName

Zmianę ostatniej nazwy będziemy mogli podejrzeć w czasie korzystania z usług Bonjour. Do nadania nazwy potrzebna będzie poniższa komenda:

Dodatkową możliwością jest również sprawdzenie nadanych nazw przy pomocy poniższej komendy (oraz podstawieniu odpowiedniej zmiennej ComputerName, HostName lub LocalHostName):

Źródło: OS X Daily

2

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marek WojtaszekBartosz Krawczyk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz Krawczyk
Gość

czy istnieje możliwość zmiany nazwy ( tutaj jak widzę Maciek$ ) na inną, gdyż po stworzeniu tej nazwy, nie mogę jej edytować i teraz nie wiem jak zrobić coś żeby się jej pozbyć ?

Marek Wojtaszek
Gość

Prompt – bo tak nazywa się tekst wyświetlany w terminalu jako znak zachęty – można dowolnie zmieniać za pomocą konfiguracji pliku .bashrc lub .bash_profile (kropka przed nazwą jest bardzo ważna).

Taki plik należy stworzyć w katalogu domowym i odpowiednio skonfigurować np zgodnie z tymi wskazówkami: https://help.ubuntu.com/community/CustomizingBashPrompt