iMagazine

Łączymy się zdalnie między Makami

17/01/2013, 15:37 · · · 5

Jeśli tak jak ja macie dostęp do paru Maków (jeden mam w pracy, a jeden w domu), być może chcieliście czasem połączyć się z tym drugim. Owszem, istnieją różne aplikacje do zdalnego zarządzania drugim komputerem, jak chociażby Team Viewer. OS X ma jednak swoją, zintegrowaną aplikację do tego celu.

Żebyśmy jednak mogli się najpierw połączyć, musimy włączyć możliwość zdalnego zarządzania komputerem.

W tym celu udajemy się do Preferencji systemowych, gdzie wybieramy Udostępnianie.

Z listy po lewej zaznaczamy Zdalne zarządzanie (1) i w zasadzie mamy już wszystko ustawione. Jedyne, co możemy sobie dodatkowo skonfigurować, to zezwolenie na logowanie tylko określonym użytkownikom (2). Jeśli nie wiemy, za pomocą jakiego adresu się łączyć, powyżej dopuszczonych użytkowników jest informacja z zawartym IP (3).

sharing-02-thumb

Uwaga: Odnośnie podany adres IP będzie działał tylko w sieci wewnętrznej. Aby połączyć się zdalnie z komputera znajdującego się „na zewnątrz“ należy znać swój zewnętrzny adres IP, jak również przekierować odpowiednie porty.

Teraz możemy się już połączyć z naszym Makiem. W jaki sposób? W Finderze komputera, z którego chcemy się połączyć wciskamy kombinację klawiszy ⌘K, a w oknie Łączenie z serwerem wpisujemy vnc://adresIP oczywiście wstawiając właściwy adres.

sharing-03

Jeśli zamierzamy regularnie łączyć się tym sposobem warto po wpisaniu adresu kliknąć dodatkowo przycisk plusa, dzięki czemu dodamy dany komputer do ulubionych, których lista znajduje się poniżej.

Źródło: OS X Daily

5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MichalDarkman133Maciej SkrzypczakDominik Łada Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz Bartkowiak
Gość

A ja tu zajrzałem właśnie po to, żeby się dowiedzieć jak logować się z poza wewnętrznej sieci przy użyciu udostępniania systemowego. Możesz to przybliżyć? o co chodzi z portami? Jak to ustawić? A w wewnętrznej często korzystam (i polecam) gdy ustawiam macbooki jako maszyny „niewolnicze” gdy potrzebuję więcej mocy.

Dominik Łada
Gość

Warto w kolejnym T&T opisać jak łączyć się zdalnie będąc poza siecią lokalną. Sam jestem tego ciekaw. Do tego celu korzystam z wspomnianego TeamViewera lub LogMeIn ale czasem łatwiej jest używać narzędzi systemowych

Maciej Skrzypczak
Gość

Pewnie. :) Tylko jak wrócę z urlopu, bo tak nie mam dostępu do innego Maka. :)

Darkman133
Gość
Darkman133

Dołączam się do prośby Dominika :)

Michal
Gość
Michal

witam a czy jesli mac w domu jest na sleep mode to mam szanse wlaczyc go komputerem z pracy?