iMagazine

Wysuń płytę z napędu Maka

20/01/2013, 12:01 · · · 1

Popularny scenariusz: wkładasz płytę do komputera, coś tam z nią robisz, chcesz wysunąć – nie da się. Albo gorzej. Chcesz wysunąć, ale Twój Mac nie ma przycisku do wysuwania płyty z napędu. Panika? Niekoniecznie. W systemie OS X zostało zaimplementowanych kilka rozwiązań, aby rozwiązać ten problem. W tym poradniku postarałem się zebrać je wszystkie.

Moje ulubione: Przeciągnij i Upuść

Wiele razy podkreślałem, na łamach iMagazine, jak bardzo uwielbiam OS X za tak rozbudowane Przeciąganie i Upuszczanie. Chyba wszystko da się zrobić w ten sposób. Także wysunąć płytę. Cała operacja polega na przegiągnięciu ikonki płyty z Biurka i upuszczeniu jej na ikonce Kosza w Docku.

drag

Użyj aplikacji

Hasło reklamowe iPhone’a 3G brzmiało „There’s an app for that”. Powstało wiele żartów na ten temat, jednak w przypadku wysuwania płyty naprawdę możemy skorzystać z aplikacji. Jedną z nich jest CleanMyDrive. Oczywiście, nie służy ona tylko do wysuwania (po więcej zapraszam do czerwcowego iMagazine), ale to jest jedna z jej funkcji. Zresztą, można użyć w tym celu samego iTunes.

itunes-5

Robi się niebezpiecznie…

Gdy powyższe metody nie zaczynają, powoli można zacząć panikować. Ale tylko powoli, bowiem przed nami jeszcze 3 inne metody. Tym razem należy skorzystać z Narzędzia Dyskowego. Jest to domyślnie preinstalowany program (Programy / Narzędzia / Narzędzie Dyskowe, najlepiej jednak znaleźć w Launchpadzie bądź Spotlight), który służy do obsługi wszelkich dysków podłączonych do naszego Maka. Zlokalizuj płytę, kliknij prawym przyciskiem myszy na nią (czyli najczęściej dwoma palcami na Trackpadzie) i naciśnij „Wysuń”.

Screen Shot 2013-01-20 at 11.50.09 AM

Dla tych, co lubią grzebać w Terminalu

Płytę można wysunąć również przy użyciu Terminala (Programy / Narzędzia / Terminal). Istnieją dwie komendy, które można stosować zamiennie:

drutil eject

drutil tray eject

Jeżeli natomiast używasz zewnętrznego napędu, to powinieneś wpisać:

drutil eject external

Ostatnia deska ratunku

Poprzednie cztery sposoby wykonywało się z poziomu OS X. Jeżeli żaden z nich nie zadziałał, to wyłącz komputer i włącz go jeszcze raz. Ważna rzecz: podczas włączania, trzymaj przycisk Option (Alt) – dzięki temu przed OS X włączy się Startup Manager. Gdy to się stanie, wystarczy wybrać napęd, nacisnąć Option i wysunąć płytę. Drugim sposobem, również wymagającym restartu komputera jest przytrzymanie lewego przycisku myszy bądź trackpada podczas rozruchu Maka.

Pięć różnych sposobów, każdy z nich powinien zadziałać. Gdyby jednak żaden nie działał, można zrestartować komputer i zostawić go na kilkanaście minut, może po tym czasie płyta się wysunie. Jeżeli tak się nie stanie, znaczy, że dysk jest fizycznie zablokowany w napędzie. W takim momencie najlepiej udać się do serwisu i poprosić o wyjęcie płyty.

Większość z tych porad dotyczą także wysuwania zwykłego dysku zewnętrznego czy pendrive’a. Jak dobrze wiesz (lub jeszcze nie) OS X jest bardzo wrażliwy na nieusuwanie napędów z systemu, dlatego lepiej się pilnować przy wyciąganiu pamięci z USB.

Źródło: MacTuts

 

1

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
roback Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
roback
Gość
roback

Pomogła komenda w Terminalu, dziękuję:)