iMagazine

Apple TV 3,2 – podsumowujemy plotki

05/02/2013, 12:31 · · 2

Apple-TV-1000x650

Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że firma z Cupertino przygotowuje dla nas nową wersję Apple TV (z oznaczeniem wewnętrznym w postaci numerku 3,2). Czego jednak spodziewać się po odświeżonym modelu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Po raz pierwszy plany Apple’a związane z nowym Apple TV ujrzały światło dzienne wraz z upublicznieniem iOS 6.1 (w przypadku przystawki oznaczenie oprogramowania jest nieco inne, z numerem 5.2). Software ten dostępny jest również dla Apple TV 3,2 (oznaczonego także, jako A1469). Jak dobrze wiemy, trzecia generacja gadżetu naznaczona jest numerem 3,1.

Kilka dni później do sieci wyciekły kolejne informacje. Nowe Apple TV pojawiło się na stronach komisji FCC. Z informacji tam ujawnionych wynikało, że obudowa urządzenia zostanie nieco zmniejszona – o ponad 4 mm na długości i szerokości (93,78 mm vs 98 mm w obecnej generacji). Na pewno? Z informacji, które uzyskał serwis The Verge od jednego z przedstawicieli Apple’a wynika, że obudowa jednak nie ulegnie zmianom. Nie wiemy więc dlaczego na stronach FCC podano inne wymiary.

Apple_TV_FCC_filing

Kolejną informacją związaną z nowym Apple TV są zmiany wewnątrz urządzenia. Według raportu serwisu Anandtech nowa przystawka zostanie wyposażona w układ A5X , który znamy z iPada 3. generacji (wykonany w procesie technologicznym 32 nm). Ponadto sekcja związana z łącznością bezprzewodową (Wi-Fi + bluetooth) zostanie zunifikowana. Jest to ten sam pojedynczy układ – BCM4334, który znajdziemy w iPhone’ie 5.

Co z samą funkcjonalnością? Ta rzekomo ma nie ulec zmianie względem trzeciej generacji Apple TV. Sama obecność procesora A5X pozwala nam jednak spekulować, że z czasem Apple może (poprzez aktualizację oprogramowania) zapewnić wsparcie dla wideo o wyższej rozdzielczości niż 1080p. Układ A5X nie powinien mieć najmniejszych problemów nawet z odtwarzaniem filmów 4K.

Pozostaje jeszcze kwestia rynkowej premiery. Są trzy opcje:

  • Nowe Apple TV zostanie wprowadzone z rozmachem. Odbędzie się specjalna konferencja w centrum sztuki Yerba Buena, a owacjom nie będzie końca… Eee, raczej nie.
  • Drugą opcją (i zarazem najbardziej prawdopodobną) jest ogłoszenie nowego modelu poprzez informację prasową. Standardowo, PR Apple roześle wzmiankę o odświeżeniu przystawki. Pochwalą się nowym procesorem i… na tym koniec.
  • Ostatnia z możliwości zakłada wprowadzenie nowego Apple TV do oferty po cichu. Bez rozgłosu. Po prostu starszy model (3,1) zniknie z magazynów, a jego miejsce zajmie nowy. Połapiemy się zapewne dopiero po kilku tygodniach od premiery, gdy jakiś bloger, który kupi sobie Apple TV zechce je rozebrać na części pierwsze. Zapewne będzie to Norbert ;).

Jak więc nietrudno zauważyć, z jednej strony wiemy całkiem sporo o nowym Apple TV, a z drugiej… trochę tych konkretów jest zbyt mało. Chyba więc pozostaje nam tylko poczekać na ruch Apple’a.

2

Dawid Długosz

Autor książek i dziennikarz w branży IT od 2006 roku, obecnie związany z redakcją Komputer Świat. Pasjonat wolnego oprogramowania i produktów firmy Apple. W życiu prywatnym mąż i ojciec trójki dzieci. Prowadzi również własny serwis - Tablety.pl. Można go śledzić na Twitterze (@Dritone).


2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Policjant Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Policjant
Gość
Policjant

No właśnie mam zamiar kupić AppleTv i nie wiem czy czekać na nowy model (jak czekać to ile) czy kupować?