iMagazine

Alfred 2 – szybciej, ładniej, lepiej

15/03/2013, 14:49 · · · 6

Wczoraj miała miejsce premiera chyba najbardziej wyczekiwanej przeze mnie aplikacji – Alfred 2. I chociaż miałem przyjemność korzystać z niej od pierwszej bety, to i tak jestem podekscytowany tym, że w końcu również Wy będziecie mogli go wypróbować.

Tytułem wstępu nadmienię tylko jeszcze, że wersja 2 dostępna jest jedynie ze strony dewelopera www.alfredapp.com, gdzie możemy pobrać ją za darmo w nieco okrojonej formie. Ja natomiast chciałbym się skupić głównie na tym, co znajduje się w “pełnej” wersji – PowerPack, którą można zakupić (15£ lub 10£ jako update z 1. wersji). Co więc wnosi Alfred 2?

Workflows

Najlepszym, co oferuje najnowszy Alferd są tzw. Workflows. W skrócie można powiedzieć, że są to znane z poprzedniej wersji Extensions, ale w znacznie rozbudowanej, a zarazem przyjaźniejszej formie. O ile do utworzenia Extensions wymagana była znajomość wykorzystania przeróżnych skryptów, o tyle Workflows pozwalają na ułożenie swoistych "klocków”, które tworzą akcje. Oczywiście do bardziej skomplikowanych zadań dalej będą potrzebne skrypty, więc i zaawansowani użytkownicy powinni się cieszyć. Tym bardziej, że wersja 2. wprowadziła możliwość wyszukiwania “na żywo”, czyli coś, co dostępne jest w wyszukiwarce Google, gdy w momencie wpisywania frazy od razu wyświetlane są wyniki. Niesamowicie ułatwia to odnalezienie szukanych rzeczy i stwarza niemal nieograniczone możliwości użycia.

Na końcu wpisu odnajdziecie kilka bardzo ciekawych Workflows.

Porządki

Jeśli chodzi o inne opcje, to z pewnością osoby korzystające z 1. wersji bez problemu odnajdą się również i tutaj. Jedyną różnicą jest uporządkowanie tych opcji dla lepszej czytelności. Da się to szczególnie zauważyć w przypadku zakładki Web Search, która została teraz zintegrowana z Custom Search, dzięki czemu wszystko mamy w jednym miejscu.

Oczywiście nie zabrakło również “starych” narzędzi, jak rozszerzona obsługa schowka systemowego (Clipboard), mini odtwarzacz iTunes pozwalający na błyskawiczne odszukiwanie piosenek, czy integracja z najlepszą aplikacją do przechowywania haseł, czyli 1Password.

Wygląd

Również wszyscy, którym nie pasował wygląd okienka wyszukującego w starszym Alfredzie, będą mogli nareszcie odetchnąć z ulgą. Andy Pepperrell (czyli twórca Alfreda) wyposażył nas bowiem w najnowszej iteracji programu w edytor motywów, który jest banalny w użyciu. Po prostu wskazujemy kursorem myszy, jakie obszary chcemy wyedytować i już. Dodatkowo przy wciśnięciu klawiszy cmd oraz alt będziemy mogli zmodyfikować także parę innych rzeczy w wyglądzie.

Dla przykładu zaprezentuję swój motyw.

Możecie go pobrać tutaj => Pobierz

Tips: Aby uzyskać rozmyte tło pod okienkiem wyszukiwania należy w Terminalu wpisać komendę:

gdzie zamiast 3.0 możemy wstawić liczby od 0.0 (wyłączone rozmycie) do 5.0 (pełne rozmycie).

Workflows raz jeszcze

Tak jak obiecałem, chciałbym podzielić się z Wami najciekawszymi rozszerzeniami do nowego Alfreda:

Google Auto Complete

Czyli po prostu wyszukiwanie “na żywo” haseł w Google, tak jak to ma miejsce w przeglądarce.

Pobierz

Pogoda

Jak sama nazwa wskazuje, to rozszerzenie wyświetla nam prognozę pogody dla wybranego miejsca.

Pobierz

AlfredTweet 2

Dzięki temu rozszerzeniu będziemy mogli tweetować bezpośrednio z okna Alfreda. W pisaniu z pewnością pomoże opcja autouzupełniania nicków osób oraz licznik znaków. Instrukcja instalacji i postępowania w linku poniżej.

Pobierz

Konwerter walut

Przelicza GBP, EUR oraz USD na PLN.

Pobierz

Tłumacz

Tłumaczy teksty z angielskiego na polski i na odwrót korzystając z Google Translate.

Pobierz

Przeszukiwanie bazy filmów IMDb

Możemy odnaleźć filmy, seriale i aktorów oraz informacje o nich zawarte w serwisie IMDb.

Pobierz


Być może wśród Was znajdą się osoby, które same stworzą ciekawe rozszerzenia do najnowszej wersji Alfreda. Jeśli tak, nie zapomnijcie się nimi podzielić w komentarzach, będę bardzo wdzięczny. :)


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Behinder napisał(a):

Ciekawe czy press licence uprawnia do upgradu za 10 funtów..

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Jeśli masz zamiar coś o nim skrobnąć, to mogą Ci nawet upgrade’ować za darmo. Musiałbyś napisać do nich maila.

Kozi napisał(a):

A jest może już gdzieś jakaś strona/blog skąd można pobrać te cudeńka od innych użytkowników ?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

W sumie, to najlepszym miejscem jest oficjalne forum => http://www.alfredforum.com/forum/3-share-your-workflows/

Kozi napisał(a):

No jasne. Dzięki. Właśnie znalazłem tam wtyczkę do Evernote. Wymiata :)

Piotr Szczygieł napisał(a):

Zamiast WIKI proponuję wyszukiwanie w encyklopedii PWN korzystając z poniższego URL:

http://encyklopedia.pwn.pl/szukaj.html?co=&search={query}&x=0&y=0

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK