iMagazine

Dzielenie zip’a na mniejsze pliki w Terminalu

21/03/2013, 13:50 · · · 3

Z pewnością nie raz spotkaliście się z dzielonymi zip’ami, czy rar’ami. Przydają się na przykład podczas udostępniania plików w sieci albo przy nagrywaniu ich na dysk FAT32, który nie obsługuje plików przekraczających pojemność 4GB. Zamiast pobierać aplikacje, które pozwalają dzielić pliki na mniejsze części, możemy posłużyć się Terminalem.

Sposób na podzielenie jakichś danych jest stosunkowo łatwy. Uruchamiamy Terminal (znajdziemy go jak zwykle w folderze /Applications/Utilities) i wpisujemy komendę według poniższego schematu:

Objaśnijmy sobie tę komendę:

  • -0 wskazuje, że pliki nie mają być skompresowane, a jedynie skopiowane do zip’a (jeśli chcielibyśmy jednak dodatkowo skompresować archiwum, to zamiast -0 użyjemy -1 dla najmniejszej kompresji aż do -9, czyli największej kompresji)
  • -s wskazuje, na jakie części ma być podzielony plik. Wartości podajemy w megabajtach kończąc je literką m – np. chcąc podzielić na pliki 1-gigabajtowe napiszemy -s 1024m
  • /sciezka/do/zapisania/archiwum.zip wskazuje, gdzie ma być utworzone archiwum z podzielonymi plikami
  • /sciezka/do/pliku/do/podzialu wskazuje na plik źródłowy przeznaczony do podzielenia

Samo narzędzie zip ma również wiele więcej możliwości. Chętnych zapraszam do zapoznania się z manualem (w Terminalu wpisujemy man zip) lub z plikami pomocy – zip -h oraz zip -h2.

Źródło:
Mac OS X Hints
3

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciej SkrzypczakTomek Przewłocki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek Przewłocki
Gość

Serio do tego potrzeba aż terminala?

Maciej Skrzypczak
Gość

Do tego można użyć również Terminala.

Tomek Przewłocki
Gość

Owszem można, ale jaki sens? Dla mnie żaden :)