iMagazine

Dzielenie zip’a na mniejsze pliki w Terminalu

21/03/2013, 13:50 · · · 3

Z pewnością nie raz spotkaliście się z dzielonymi zip’ami, czy rar’ami. Przydają się na przykład podczas udostępniania plików w sieci albo przy nagrywaniu ich na dysk FAT32, który nie obsługuje plików przekraczających pojemność 4GB. Zamiast pobierać aplikacje, które pozwalają dzielić pliki na mniejsze części, możemy posłużyć się Terminalem.

Sposób na podzielenie jakichś danych jest stosunkowo łatwy. Uruchamiamy Terminal (znajdziemy go jak zwykle w folderze /Applications/Utilities) i wpisujemy komendę według poniższego schematu:

Objaśnijmy sobie tę komendę:

  • -0 wskazuje, że pliki nie mają być skompresowane, a jedynie skopiowane do zip’a (jeśli chcielibyśmy jednak dodatkowo skompresować archiwum, to zamiast -0 użyjemy -1 dla najmniejszej kompresji aż do -9, czyli największej kompresji)
  • -s wskazuje, na jakie części ma być podzielony plik. Wartości podajemy w megabajtach kończąc je literką m – np. chcąc podzielić na pliki 1-gigabajtowe napiszemy -s 1024m
  • /sciezka/do/zapisania/archiwum.zip wskazuje, gdzie ma być utworzone archiwum z podzielonymi plikami
  • /sciezka/do/pliku/do/podzialu wskazuje na plik źródłowy przeznaczony do podzielenia

Samo narzędzie zip ma również wiele więcej możliwości. Chętnych zapraszam do zapoznania się z manualem (w Terminalu wpisujemy man zip) lub z plikami pomocy – zip -h oraz zip -h2.

Źródło:
Mac OS X Hints

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Tomek Przewłocki napisał(a):

Serio do tego potrzeba aż terminala?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Do tego można użyć również Terminala.

Tomek Przewłocki napisał(a):

Owszem można, ale jaki sens? Dla mnie żaden :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK