iMagazine

Textastic – tania alternatywa dla deweloperów

27/03/2013, 09:49 · · · 5

Jeśli poszukujecie aplikacji do pisania kodu, to warto zastanowić się nad nowym graczem wśród podobnych aplikacji – Textastic.

Textastic to aplikacja, która powstała pierwotnie na iPada i zdobyła spore grono użytkowników. Jakiś czas potem światło dzienne ujrzała wersja na iPhone’a. Teraz przyszła natomiast kolej na Textastic dla Maka.

Chociaż nie oferuje on tylu wodotrysków co TextMate lub Sublime Text 2, to na wstępie mamy do wyboru kolorowanie składni dla przeszło 80 języków programowania. Do tego dochodzi obsługa autouzupełniania kodu dla HTML, CSS, JavaScript, PHP oraz Objective-C. W przyszłości dojdą z pewnością inne. Dodatkowo mamy również listę znaczników, co ułatwi nam nawigację po dużych plikach. Standardowo otrzymujemy również integrację z iCloud. Aplikacja ta jest również gotowa dla ekranów retina. Jednym słowem minimalistycznie.

Największy potencjał jaki jednak drzemie w tej aplikacji, to zapowiadana integracja z aplikacjami iOS-owymi. W gruncie rzeczy oprócz Coda 2 nie znam innego programu, który oferowałby takie możliwości dla deweloperów.

Najlepsze jednak na koniec. Popatrzcie na ceny takich aplikacji jak Sublime Text 2 (70$), czy chociażby wspomnianej Coda 2 (64,99€). Textastic natomiast kosztuje nieco ponad 5€, a teraz jest w promocji za 2,69€! Nawet dokupując do niego odpowiedniki iOS-owe (7,99€ każdy) otrzymamy ponad dwa razy niższą cenę.

Moim zdaniem Textastic dla Maka jest tzw. “must have” dla wszystkich dewelopwerów i powinien świetnie się sprawdzić przy jakichś mniejszych projektach, poprawkach, a kto wie, może z biegiem czasu aplikacja ta stanie się pełnoprawnym rywalem tych “największych”.

Źródło:
Textastic w Mac App Store (promocja 50% – 2,69€)
5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marcin Łukiańczykhipertrackersbl Tomek WałkuskiMaciej Walczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej Walczak
Gość

Wszystko fajnie, ale takie programy sprawdzają się tylko do edycji pojedynczych plików, jako lekki program tekstowy… Wiem bo przerabiałem ten etap i kilkanaście takich edytorów… Ale jak zaczniesz pracę z większym projektem, z frameworkiem itp, to bez dobrego IDE się nie obędzie… Tu polecam PhpStorm lub darmowy NetBeans lub PDT… Ja używam PhpStorma i bardzo sobie chwalę :)

hipertracker
Gość

PHPStorm jest tylko do pehapa. Tak jak RubyMine do Ruby, czy PyCharm do Pythona. Wszystkie 3 są najlepsze w swojej klasie i są stworzone przez tą samą firmę. Można też mieć je wszystkie w jednym – IntelliJ IDEA Ultimate (choć ta wersja jest lekko do tyłu za tymi „okrojonymi” wersjami). Jest też darmowy IntelliJ IDEA Community Edition, ze wsparciem dla Javy, Scali i Clojure. Z lekkich edytorów warto wspomnieć też bardzo ładny Espresso oraz znany Textmate 2 i Chocolat (te są tylko dla OS X).

Tomek Wałkuski
Gość

Jako programista mogę powiedzieć, że to bez sensu, większość używa Macvima (ja) lub Emacsa.

sbl 
Gość

Jako programista polecam świetny edytor „Sublime Text 2”.
Jest darmowy w wersji niekomercyjnej lub można kupić za kilkadziesiąt dolców (kupiłem) licencję.

Marcin Łukiańczyk
Gość

Czy ktoś może orientuje się, czy można tym programem bezpośrednio na FTP edytować pliki bez pobierania ich na dysk ?