iMagazine

Jak miał wyglądać nasz świat w roku 2000

29/03/2013, 07:48 · · · 5

Stare gazety, książki fantastyczno-naukowe, czy filmy (jak na przykład Powrót do przyszłości) mają to do siebie, że lubią często opisywać przyszłość. W takiej literaturze autorzy lubili wskazywać na początek nowego millenium, czyli okres po roku 2000, który miał być przełomowy przede wszystkim na poziomie technologii. Są ludzie, którzy lubią przeszukiwać takie dzieła. Jeden z nich znalazł w gazecie Ilustrowany Kuryer Codzienny z 19 marca 1926 roku ciekawie zatytułowany artykuł – Świat w roku 2000-nym. Znaleźć tam można między innymi opis elektrycznej książki

Gazety nie będą jak dotychczas, drukowane na papierze. Wydawcy abonentom swoim udzielać będą wszystkich informacyj przy pomocy aparatu dalekowidzącego. Ojciec do synka zamiast powiedzieć: “Pobiegnij po gazetę — powie — nastawno aparat gazetowy”. Przyciska się odpowiedni guzik i matowa z mlecznego szkła szyba, rozbłyska światłem. Odczytuje się najnowsze telegramy artykuły wstępne, wiadomości kronikarskie, felietony. Wszystko to urozmaicone obrazami ruchowymi, rozsianymi w tekście. Biblioteki staną się zbyteczne, ponieważ można się będzie zaabonować i przy pomocy aparatu działającego na odległość, włączyć w każdej chwili interesującą książkę.

Czy czegoś to nam nie przypomina? ;)

Zdecydowanie warto zapoznać się z treścią całego artykułu i zobaczyć, jakie podobieństwa i jakie rozbieżności zaszły w przeciągu tych niemal stu lat dzielących nas od wydania wspomnianej gazety.

Źródło:
Blog Charliego Bibliotekarza

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

PadreTomasito napisał(a):

„(…) nastawno aparat gazetowy.” – wspaniałe!

BGN napisał(a):

Omg. Niesamowicie się to czyta ;-)

Piotr Zaborowski napisał(a):

Najpierw Bioshock Infinite, teraz to… aż mam ochotę napisać jakieś opowiadanie w Steampunku…

Adam Gołąbiewski napisał(a):

Naprawdę trafne prognozy. Niemal wszystko co opisał się sprawdziło.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK