iMagazine

YouTube na maku bez Flasha

13/05/2013, 17:57 · · · 18

Zapewne wielu z Was, podobnie do mnie, odinstalowało ze swojego maka Flash. Taki zabieg ma wiele zalet, między innymi dłuższe podtrzymanie na beterii w Macbookach czy cichszą pracę, bo wentylatory rzadziej włączają się.

Odinstalowanie Flasha niestety ma też kilka negatywnych aspektów, np brak możliwości odtwarzania niektórych filmów na YouTube. Związane jest to z reklamami lub innymi elementami interaktywnymi, które nakładane są na filmy.

Pokażę Wam sposób na ominięcie tego ograniczenia, ale zaznaczam, że niestety nie działa w każdym przypadku. W kilku sytuacjach miałem problem, ale w większości filmów udało się.

Procedura jest bardzo prosta. Jako przykładem posłużę się filmem z piosenką „Space Oddity” Davida Bowie, nagraną przez niesamowitego komandora Chrisa Hadfielda (polecam go śledzić np na Twitterze @chris_hadfield) na pożegnanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

yt_noflash2

Klikamy w „Udostępnianie”, potem w „Umieść” i kopiujemy zaznaczony link, który potem wklejamy w osobne okno lub kartę Safari. Możecie mieć problem z zaznaczeniem samego linku. Tip – zaznaczcie link i nie puszczając przycisku myszy wciśnijcie CMD+C.

Minusy tego rozwiązania – nie mamy możliwości sterowania jakością filmu i film zawsze jest otwierany w trybie pełnoekranowym. Plus – możemy obejrzeć film.

Mam nadzieję, że pomogłem choć części z Was.

Przy okazji – genialny klip nakręcił komandor Hadfield… Ciekawe czy David Bowie już go widział i jaka była jego reakcja – mi kopara opadła…


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Robert Lange napisał(a):

ClickToPlugin! Najlepszy plugin do Safari jeżeli chodzi o video w HTML5 – jakość też można sobie wybrać na YouTube.
I nadal można mieć zainstalowanego flasha, będzie blokowany, ale możliwy do włączenia w razie potrzeby.

Dominik Łada napisał(a):

W deinstalacji Flasha chodzi właśnie o to aby permanentnie usunąć go z systemu bo to poprawia pracę komputera. Blokada Flasha nie wydłuża pracy…coś za coś

Robert Lange napisał(a):

Czemu blokada flasha nie wydłuża pracy? Przecież nie zużywa on zasobów i nie obciąża wtedy komputera.

Dominik Łada napisał(a):

Miałem zablokowanego Flasha, a mimo to, komputer działał krócej na baterii, po usunięciu Flasha kompletnie automagicznie przyrosła mi ~+1h. Nie wiem dlaczego tak jest ale tak jest;-(

Rafał napisał(a):

W Firefoksie można włączyć opcję clicktoplay (w about:config opcja plugins.click_to_play)
Ewentualnie polecam zainteresować się odtwarzaczem HTML5 – działa w Safari i Firefoksie – https://www.youtube.com/html5

maseth napisał(a):

Osobiście używam plugin do Safari ClickToFlash! działa super, video z serwisów: YouTube, Vimeo, TED, BBC i wiele innych otwiera mi się jako jako źródło QuickTime. Polecam

duchu napisał(a):

to jest najlepsza wtyczka jeśli chodzi o obsługę video. Działa praktycznie na każdej stronie i pozwala wybierać jakość oraz w sporą ilość opcji, dzięki czemu możemy ją dostosować do swoich potrzeb.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Ja już od dłuższego czasu korzystam z dodatku do Safari – YouTube5, który automatycznie zmienia zdecydowaną większość filmów na YT na format HTML5 (nawet jeśli nie da się obejrzeć ich metodą „zwykłą”, czyli przy włączonym html5 w ustawieniach YT). Dodatkowo można wybrać, jaka jakość ma być ładowana domyślnie. Plugin obsługuje również Vimeo i niby filmy na FB, ale nie sprawdzałem tego ostatniego.

Do pobrania z tego linku → http://www.verticalforest.com/youtube5/YouTube5.safariextz

Marek Wojtaszek napisał(a):

Można też przełączyć się na tryb HTML5 bez żadnych wtyczek bezpośrednio na YT: http://www.youtube.com/html5

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Niestety nie wszystkie filmy tak działają.

Krzysztof Janiczek napisał(a):

tak samo jak w poradzie powyżej

KHRoN napisał(a):

what?

a czemu nie wejść na stronę http://www.youtube.com/html5 i kliknąć że chcemy oglądać filmy przy pomocy HTML5? :)

Dominik Łada napisał(a):

Jak powyżej – mam uruchomiony HTML5 ale niektóre filmy nadal są z flashowymi elementami

Andrzej Cichoń napisał(a):

Gdy się nie chce mieć Flash’a, lepiej YouTube5 zastosować. HTML5 jest przyszłością wiec, przyzwyczajajcie się. Irytuje mnie tylko FB i WP.pl bo nie można bezpośrednio oglądać filmików, trzeba wejść na YT, albo użyć Chroma

✰✰✰✰✰ napisał(a):

Ja mam YouTube5 jako extension dla Safari i jak do tej pory mnie nie zawiódł.

hipertracker napisał(a):

A po co tyle kombinowania? Też mam usuniętego Flasha z systemu. Jak go potrzebuję to po prostu korzystam z przeglądarki Chrome, która ma go wbudowanego wewnętrznie. I tyle.

Razor napisał(a):

dzieki stary!!!

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK