iMagazine

YouTube na maku bez Flasha

13/05/2013, 17:57 · · · 18

Zapewne wielu z Was, podobnie do mnie, odinstalowało ze swojego maka Flash. Taki zabieg ma wiele zalet, między innymi dłuższe podtrzymanie na beterii w Macbookach czy cichszą pracę, bo wentylatory rzadziej włączają się.

Odinstalowanie Flasha niestety ma też kilka negatywnych aspektów, np brak możliwości odtwarzania niektórych filmów na YouTube. Związane jest to z reklamami lub innymi elementami interaktywnymi, które nakładane są na filmy.

Pokażę Wam sposób na ominięcie tego ograniczenia, ale zaznaczam, że niestety nie działa w każdym przypadku. W kilku sytuacjach miałem problem, ale w większości filmów udało się.

Procedura jest bardzo prosta. Jako przykładem posłużę się filmem z piosenką „Space Oddity” Davida Bowie, nagraną przez niesamowitego komandora Chrisa Hadfielda (polecam go śledzić np na Twitterze @chris_hadfield) na pożegnanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

yt_noflash2

Klikamy w „Udostępnianie”, potem w „Umieść” i kopiujemy zaznaczony link, który potem wklejamy w osobne okno lub kartę Safari. Możecie mieć problem z zaznaczeniem samego linku. Tip – zaznaczcie link i nie puszczając przycisku myszy wciśnijcie CMD+C.

Minusy tego rozwiązania – nie mamy możliwości sterowania jakością filmu i film zawsze jest otwierany w trybie pełnoekranowym. Plus – możemy obejrzeć film.

Mam nadzieję, że pomogłem choć części z Was.

Przy okazji – genialny klip nakręcił komandor Hadfield… Ciekawe czy David Bowie już go widział i jaka była jego reakcja – mi kopara opadła…

18

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


 • what?

  a czemu nie wejść na stronę http://www.youtube.com/html5 i kliknąć że chcemy oglądać filmy przy pomocy HTML5? :)

  • Jak powyżej – mam uruchomiony HTML5 ale niektóre filmy nadal są z flashowymi elementami

 • Gdy się nie chce mieć Flash’a, lepiej YouTube5 zastosować. HTML5 jest przyszłością wiec, przyzwyczajajcie się. Irytuje mnie tylko FB i WP.pl bo nie można bezpośrednio oglądać filmików, trzeba wejść na YT, albo użyć Chroma

 • Ja mam YouTube5 jako extension dla Safari i jak do tej pory mnie nie zawiódł.

 • hipertracker

  A po co tyle kombinowania? Też mam usuniętego Flasha z systemu. Jak go potrzebuję to po prostu korzystam z przeglądarki Chrome, która ma go wbudowanego wewnętrznie. I tyle.

 • Razor

  dzieki stary!!!

Jeśli chcesz wesprzeć redakcję iMagazine, podoba Ci się nasza praca, to zapraszamy do iMag Weekly

dołącz

W archiwum iMag Weekly znajdziecie ponad 500 felietonów, artykułów, recenzji, opisów, przepisów oraz relacji z podróży – w sumie do przeczytania jest ponad 500 tysięcy słów. Wykupienie dostępu do niego jest „dożywotnie” (czyli tak długo jak będzie funkcjonował iMagazine) i wystarczy to zrobić raz. Nasz tygodnik był wydawany do dnia 27/01/2017.

Osoby, które miały wykupioną jakąkolwiek subskrypcję otrzymały pełny dostęp do archiwum.