iMagazine

Sandisk

Jak streamować na żywo w sieci wewnętrznej

19/05/2013, 20:39 · · · 10

Dziś chciałbym Wam pokazać, jak w stosunkowo łatwy sposób zacząć nadawać stream audio/video „na żywo” w obrębie sieci LAN. Akurat dziś miałem sytuację, która tego wymagała – musiałem zapewnić przekaz z jednego pomieszczenia do drugiego.

Do całej operacji potrzebować będziemy narzędzia, które Apple udostępnia wszystkim za darmo – QuickTime Broadcaster. Po jego pobraniu i uruchomieniu ukaże się małe okienko aplikacji. Aby jednak wszystko należycie przygotować, klikamy przycisk Show Details.

Wtedy będziemy mogli skonfigurować kolejno ustawienia dla urządzenia audio, video, a także sieci.

W pierwszej zakładce Audio wskazujemy, skąd ma być pobierany dźwięk (z wbudowanego mikrofonu albo jakiegoś zewnętrznego). Warto odznaczyć opcję Play-through speaker, która po uruchomieniu nadawania będzie przekazywała dźwięk na naszym komputerze, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić do „sprzęgania”. Resztę ustawień możemy zostawić bez zmian lub dostosować jakość do swoich potrzeb.

W kolejnej zakładce – Video – konfigurujemy kamerę. Tutaj również wybieramy urządzenie, jak również kodeki i jakość. Te ostatnie także można zostawić bez zmian. W lewym górnym rogu mamy podgląd z naszej kamery.

Wreszcie w zakładce Network wybrać możemy spośród dwóch opcji streamowania w menu Transmission – do pojedynczego komputera (Manual Unicast), do wielu komputerów (Multicast). Istnieje również trzecia opcja – Automatic Unicast, która jednak nie działa bez dodatkowego serwera streamującego.

Najmniej „roboty” przysparza drugi wariant, czyli Multicast. Po jego wskazaniu klikamy przycisk Generate IP Address, który jak sama nazwa wskazuje wygeneruje unikalne adresy IP dla streamów audio i wideo. Można również zmienić wartość w polu Buffer Delay na 0, co powinno zapewnić jak najmniejsze przesunięcie czasowe w nadawaniu i odbiorze.

Jeśli chodzi o konfigurację, to tyle w tym temacie. Teraz wystarczy, że przejdziemy kolejno do menu FileExportSDP… (lub użyjemy skrótu klawiszowego Shift+Cmd+E i zapiszemy plik zawierający informacje o naszym streamie w łatwo dostępnym miejscu.

Teraz możemy już kliknąć przycisk Broadcast w głównym oknie QuickTime Broadcaster.

Natomiast plik, który przed chwilą utworzyliśmy, kopiujemy do komputera (lub kilku komputerów), na którym chcielibyśmy odebrać stream i otwieramy go za pomocą na przykład odtwarzacza VLC. I proszę, jesteśmy już na antenie!

P.S.: Gdyby ktoś miał doświadczenie z QuickTime Streaming Server (tudzież Darwin Streaming Server) bardzo proszę o kontakt, mam parę pytań. ;)

10

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZiomJan KaimMariusz PrzybyszMaciej Skrzypczakmagart_ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Witek Bobrowski
Gość

A czy można odbierać ten stream również na PC?

magart_
Gość

Tak, oczywiście, Np. za pomocą VLC dla Windows.

MDW2
Gość
MDW2

Skoro Apple tak bardzo promuje MacAppStore to dlaczego ten QuickTime Broadcaster nie jest tam dostępny? :)

Maciej Skrzypczak
Gość

Dobre pytanie. Wydaje się jednak, że Apple zapomniało o tej aplikacji, nie jest uaktualniana już od 4 lat.

Mariusz Przybysz
Gość

Czy jest sposób, by wykorzystać kamerę wbudowaną w iPhona?

Maciej Skrzypczak
Gość

Są różne sposoby, ale raczej nie za pomocą QuickTime Broadcaster. Do tego są dedykowane aplikacje w App Store oraz ich klienty na Maka.

Ziom
Gość
Ziom

Heh, a jak to zrobić za pomocą VLC? Bo on ma chyba większego powera :-)

Maciej Skrzypczak
Gość

Poprzez VLC udawało mi się uruchomić bądź kamerę, bądź mikrofon. Nie dwa razem. Robiłem to za pomocą przechwytywania urządzenia zewnętrznego – kamera poprzez qtcapture://, natomiast mikrofon przez qtsound://. Tylko w ten sposób można przechwycić jedno urządzenie na raz.

Jan Kaim
Gość
Jan Kaim

Czy można zrobić taki stream również przez internet?

Ziom
Gość
Ziom

Nie da rady…