iMagazine

Kilka użytecznych tricków dla Docka w Terminalu

22/05/2013, 00:31 · · · 3

Jedną z większych zalet OS X, o której mało się mówi jest obecność Terminala w systemie. Spuścizna po Unix’owych korzeniach sprawia, że wielu informatyków na co dzień używa właśnie Maków. Dzisiaj jednak pokażę Wam kilka tricków w Terminalu, które z pewnością ułatwią życie części z Was. Wszystkie będą dotyczyły chyba najbardziej rozpoznawalnego elementu OS X, czyli Docka.

Puste miejsca w Docku

Untitled

Ile użytkowników, tyle pomysłów na zarządzanie Dockiem. Dla niektórych, jest to miejsce, skąd uruchamiają swoje aplikacje, inni trzymają tam skróty, aby na nie przeciągać poszczególne ikony a jeszcze inni w ogóle z niego nie korzystają. W każdym z tych przypadków, chcemy dbać o porządek tam. Czasem brakuje jednak możliwości oddzielenia od siebie dwóch, zupełnie różnych kategorii ikon, na przykład, pustym miejscem.

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{„tile-type”=”spacer-tile”;}’

killall Dock

Gotowe. Dock powróci na swoje miejsce z dodatkowym, wolnym polem. Aby je usunąć, wystarczy złapać, przesunąć o kawałek w głąb ekranu i upuścić.

Adam Sarba podrzucił również komendę na puste miejsce w drugiej części Docka (tej z katalogami i zminalizowanymi aplikacjami). Wygląda ona tak:

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add ‚{tile-data={}; tile-type=”spacer-tile”;}’

Minimalistyczny Dock

Część z Was z pewnością chciałaby, aby były tam wyświetlone wyłącznie aplikacje, które właśnie działają. I Kosz. Nic więcej. Oczywiście, można usuwać wszystko po kolei, ale po co?

defaults write com.apple.dock static-only -bool TRUE

killall Dock

Dwie komendy w Terminalu i Dock oczyszcza nam się ze zbędnych ikon. Aby przywrócić klasyczny wygląd, wystarczy zamienić w pierwszej komendzie „TRUE” na „FALSE”.

 

Ukryte aplikacje jako przezroczyste ikony w Docku

 

Screen Shot 2013-05-22 at 12.14.16 AM
Niepotrzebne okna aplikacji możemy minimalizować. Jeżeli jednak jakiejś aplikacji nie potrzebujemy w danym momencie, możemy ją ukryć. Niestety, to, że aplikacja jest ukryta nie jest w żaden sposób pokazane w Docku. Jeżeli, na przykład, chowamy przeglądarkę z kilkoma oknami i zapomnimy o tym i po chwili wesoło klikniemy na ikonkę Chrome’a czy Safari, natłok na ekranie może nas przerazić. Problem ten można rozwiązać w prosty sposób.

defaults write com.apple.Dock showhidden -bool YES

killall Dock

Te dwie komendy sprawią, że ikony aplikacji, które są ukryte będą przezroczyste. Naturalnie, możemy wyłączyć tę funkcję, standardowo, zmieniają „YES” na „NO”.

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

Tomasz Szulc napisał(a):

Dzięki za półprzezroczyste ikony :)

Tomasz Szulc napisał(a):

Komenda z pustym miejscem w doku ma błąd.

Tomasz Szulc napisał(a):

To jest poprawna komenda:
defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{„tile-type”=”spacer-tile”;}’

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK