iMagazine

Znamy następcę Mountain Liona! OS X Mavericks już pokazany

10/06/2013, 19:30 · · · 4

Nie Nyan Cat, nie Sea Lion (pozdrowienia dla kolegów z The Verge), a Maverick. Tak się nazywa następca Mountain Liona.

Cały system ma teraz działać dużo szybciej, zużywać mniej zasobów. No i najważniejsze – Maverick ma zepwnić dłuższy czas pracy na baterii w laptopach. Do tego, każdy element interfejsu w 10.9 będzie dużo bardziej responsywny, a animacje będą jeszcze płynniejsze.

Finder Tabs

wwdc2013_0170

To coś, na co czekało wiele osób. Bardzo wiele. Finder w następnej wersji będzie wspierał przeglądanie katalogów w kartach, zupełnie jak w Safari. Do tego, będzie można otworzyć okno na pełnym ekranie.

Tags

wwdc2013_0161

Każdy plik w OS X może zostać teraz otagowany. Będzie to z pewnością przydatne przy przeszukiwaniu komputera przy użyciu Spotlight.

Multiple Displays

wwdc2013_0180

Korzystaliście kiedyś z dwóch ekranów w OS X? Niestety, ja korzystałem. Menu Bar i Dock przyspawane na stałe do jednego ekranu, maksymalnie jedna aplikacja w pełnym ekranie. Teraz to zostało zmienione. Każdy monitor ma teraz osobne Mission Control, na każdym mogą być otwarte różne aplikacje w pełnym ekranie a także możemy przez nie różnie przechodzić.

iBooks i Mapy

Obie aplikacje stały się faktem. Mapy są śliczne, płynne. Do tego, dostaliśmy ciekawą funkcję, mianowicie: jeśli utworzysz dla siebie jakąś trasę, to jednym kliknięciem możesz ją wysłać na iPhone’a.

Safari

wwdc2013_0202

Przeglądarka od Apple również doczekała się aktualizacji. Przyspieszyła, i to zacznąco, potrzebuje teraz dużo mniej pamięci czy zasobów. Z nowych funkcji warto wymienić Shareblinks, czyli lista linków, którymi dzielą się nasi znajomi na Twitterze czy LinkedIn.

iCloud Keychain

Pamiętanie haseł to zawsze trudny proces. Bezpieczeństwo czy wygoda – te dwie sprawy nie idą w parze. Oczywiście, były już rozwiązania typu 1password czy LastPass. iCloud Keychain pamięta wszystkie Wasze hasła, zaszyfrowane i gotowe do użycia. Wygodne, nie powiem.

Powiadomienia

Chcesz szybko odpisać na wiadomość? Proszę bardzo. 10.9 przyniesie funkcję Quick Reply. Do tego, jeżeli uśpisz swój komputer, to wszystkie zaległe powiadomienia będą wyświetlane na zablokowanym ekranie. Wspominałem już o automatycznej aktualizacji aplikacji z App Store?

Kalendarz

wwdc2013_0229

„Żadna cyfrowa krowa nie ucierpiała, przy tworzeniu tej aplikacji”. Kalendarz wrócił do starego wyglądu, bez skórzanych dodatków. Wyświetla teraz też wydarzenia z Facebooka. Dodawanie nowych wydarzeń zostało udoskonalone w ciekawy sposób. Powiedzmy, że chcesz zjeść pizzę. W polu „lokalizacja”, wpisujesz „pizza”, a Kalendarz sam podpowie listę pizzerii w okolicy. Wybierasz najlepszą i klikasz. Kalendarz sam powie, ile czasu zajmie Ci dojście do tego miejsca a także przepowie pogodę.

 

Developer Preview systemu będzie dostępne dzisiaj. Wszyscy będzie mogli cieszyć się Mavericksem już tej jesieni.

4

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel