iMagazine

Prasę czytajmy na iPadzie

23/07/2013, 12:22 · · · 3

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2013

Jakiś czas temu słuchałem audycji w radiu Tok FM i padło tam stwierdzenie, że czytelnictwo czasopism spada, bo ludzie w czasie kryzysu rezygnują z tego wydatku. Oczywiście, czasopisma nie są towarem pierwszej potrzeby, ale czy kryzys nie jest tylko wymówką? Czytelnictwo klasycznych gazet spada już od jakiegoś czasu i tak naprawdę ten rynek może uratować (i już w tej chwili ratuje) iPad.

Tablet, który tak dobrze znamy, jest zdecydowanie najlepszym medium do czytania czasopism. I jest ku temu przynajmniej kilka bardzo ważnych powodów. Jest ekologiczny i oszczędza papier, w procesie wydawania nie ma zwrotów, nie trzeba mielić gazet, które nie znalazły nabywcy. Jest wygodny i pozwala zabrać ze sobą na drugi koniec świata wszystkie nasze czasopisma. Nie ważne, czy jesteśmy na wczasach u babci pod gruszą czy na delegacji w Tokio, zawsze możemy przeczytać naszą ulubioną gazetę i zabrać ich ze sobą setki bez obawy o przekroczenie limitu bagażowego. Jest wreszcie niesamowicie ekonomiczny. To jedyna platforma, na której możemy poczytać całkowicie za darmo czasopisma, które na papierze kosztują konkretnie pieniądze. Szybki rzut oka do AppStore ujawnia kilkanaście takich tytułów: bezpłatny jest nasz partner, czyli miesięcznik „T3”. Podobnie „Młody technik”, „Elektronik”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Maleman”, „Puls Biznesu”, „Brief”, „Cztery Kąty”, „Dziecko”, „Super Express”, „Warsaw Insider”. Jestem przekonany, że są jeszcze jakieś płatne na papierze a bezpłatne na iPadzie tytuły, które po prostu nie wpadły mi w oko.

Jeszcze lepiej jest wśród płatnych wydawnictw. W tej chwili praktycznie każda gazeta czy magazyn papierowy mają swoją iPadową edycję. Warto też wspomnieć, że większość tych płatnych tytułów na iPadzie kosztuje mniej lub zdecydowanie mniej niż na papierze. Zazwyczaj pojedynczy numer magazynu kosztuje 0,89 euro, czyli około 3,75 zł. Dla przykładu każde wydanie „Polityki” czy też „Wprost” na papierze kosztuje ponad 1 zł więcej. Nie mówiąc już o magazynach zagranicznych, których ceny w polskich salonach prasowych przyprawiają o ból głowy. Dodatkowo na iPadzie mamy całą masę magazynów, które są tylko na tej platformie i w żaden inny sposób nie dotrzemy do ich treści. Dość wspomnieć tu „iMagazine”, „Ego” lub „iAM”.

Oczywiście barierą wejścia jest koszt samego iPada. Jeśli jednak dużo czytamy, to na samych wymienionych wyżej czasopismach możemy zaoszczędzić nawet 250 zł miesięcznie. Koszt zakupu najtańszego iPada zwróci się nam po mniej niż pół roku. iPad to jedyna tego typu platforma, z tak rozbudowaną i ekonomiczną ofertą. Chyba warto więc zacząć czytać właśnie na nim.

3

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MichałManiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maniek
Gość
Maniek

Cytat: „Szybki rzut oka do AppStore ujawnia kilkanaście takich tytułów: bezpłatny jest nasz partner, czyli miesięcznik „T3”. Podobnie „Młody technik”, „Elektronik”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Maleman”, „Puls Biznesu”, „Brief”, „Cztery Kąty”, „Dziecko”, „Super Express”, „Warsaw Insider”. Koniec cytata :)

Szybki rzut oka do appstore ujawnia, że np. pierwsza z brzegu prenumerata Pulsu Biznesu w wersji na ipada kosztuje 735zł rocznie. Nie chce mi sie nawet sprawdzac np. Gazety Prawnej i pozostałych tytułów które nie są bezpłatne jak sugeruje autor wpisu.
Może ja o czymś nie wiem albo autora poniosło….

Michał
Gość
Michał

wg appstore wszystkie tytuły sa bezpłatne, dopiero w appce kiosk okazuje się że kazdy numer odpowiednio kosztuje – wcale nie mało…