Mastodon

Ruch w sieci generowany przez tablety: iPad i długo, długo nic

Michał Zieliński
mikeyziel
18
Dodane: 11 lat temu

Wieczorem poznamy wyniki finansowe Apple za ostatni kwartał, niedawno Samsung ogłosił swoje. One to jedno – użycie tabletów to zupełnie co innego. A to możemy określić już dzisiaj.

Chitika w swoim ostatnim raporcie porównała udział tabletów w ruchu sieciowym w Stanach i Kanadzie. Jak się okazuje, wyniki nie prezentują się różowo dla Samsunga. I Asus. I Amazon. I generalnie każdego, kto nie jest Apple. Spójrzcie sami:

iPAdusageshare

 

Powiem więcej – w porównaniu do poprzedniego miesiąca, Apple zwiększyło swój kawałek tortu o 1.9 punktu procentowego. Mało? To tak jakby zabrać wszystko to, co generują wszystkie tablety z serii Nexus, wszystkie BlackBerry i HP Touchpady. Nieźle, nie?

Ale to Ameryka. W Polsce sprawa wygląda troszkę inaczej. Patrząc na tablety (wybrane ze 113 najpopularniejszych urządzeń mobilnych w sieci w kraju) widać dominację iPada, ale jest ona troszkę mniejsza.
chart1

Nawet u nas, patrząc na poprzednie wyniki, widać wzrost udziału iPada i spadek konkurencji z Androidem. To oznacza jedno – klienci wolą przeglądać internet na iPadach.

Zastanawia mnie co innego. iPad nie króluje tak w wynikach sprzedaży. Co więc się dzieje z pozostałymi tabletami? Służą za podstawki do kubków? Ramki do zdjęć? Nawigacje samochodowe? Chciałbym się dowiedzieć.

źródło: Chitika, Gemius

 

 

Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 18

“iPad nie króluje tak w wynikach sprzedaży. Co więc się dzieje z pozostałymi tabletami?”
I to jest bardzo dobre pytanie? Skoro iPad jest taki strasznie drogi i niewiele osób w naszym kraju go kupuje to dla czego ostatni wykres pokazuję że ponad 70% ruchu sieciowego generowanego przez tablety to wejścia z iPada? Co z konkurencją? Są przecież tańsze i równie dobre urządzenia.

To co w takim razie robią na tych wszystkich nie-iPadowych tabletach? Grają w Angry Birds?

Dokładnie, również potwierdzam. A o zakupie czegokolwiek w Google Play można zapomnieć. Większość nie posiada kart kredytowych lub uważa, że wszystko w sieci powinno być za darmo. No i tak naprawdę u nas tanie tablety kupuje się dla dzieci. … temat rzeka, można by pisać i pisać.

Wydaje mi się, że może być tutaj istotna kwestia tzw. Świadomości. Osoby kupujace tańsze sprzęty robią to tylko dlatego, że każdy ma tableta więc oni też chcą, nie wiedzą po co im to. jak już kupią to okazuje sie, że te tanie tablety wolno działają i nie są w stanie zastąpić im laptopy, no i staje sie podstawkami ;) dużą część osób kupujaca tablety wie dlaczego to robi, a jeżeli nie wie to prostota i płynność działania pozwala im zrezygnować z laptopa na rzecz ipada.

Moja mama ma dwa tablety. D W A. Kobieta 59 lat. Żadnego nie używa, bo nie ma po co. Patrzyłem na nie, są bez sensu. Jeśli coś już robi to na iPadzie ojca.

Bo jak w UserAgent pojawi się Android to tablet dostaje wersję mobilną, dostosowaną do małej szerokości ekranu, ale jak się zgłosi jako iPad to już nie.

Nie, programiści jadą po linii najmniejszego oporu. Dla web developerów Android == komórka, iPad == tablet. Klient sprawdza na iPadzie, a nie zapłaci za jakąś sprytniejszą heurystykę. Zresztą, iPad był pierwszym tabletem – zmieniono kod stron pod niego, a resztę olano – tak działa ten biznes.

Te statystyki są błędne z prostego powodu, aby strony internetowe na tablecie Mojej mamy ładowały się prawidłowo “modecom 9704 “retina”” musiałem przestawić w przeglądarce zgłaszaj się jako “iPad” ponieważ jak jest zaznaczone android, to wszystkie strony ładują się mobilne…

Pytanie dlaczego w ogóle jest taka opcja w przeglądarkach????

pewnie dlatego że dla przeglądarek iPad to jest tablet a reszta tabletów to po prostu komórki:)

OK może i są błędne. Ale czyja to wina? Skoro programista nie chce się pofatygować o napisanie (lub skorzystanie z gotowego rozwiązania) kodu który będzie rozpoznawał urządzenia z “małym” ekranem oraz te z “dużym” ekranem. To nie jest przecież aż tak skomplikowane, a napisanie takiego skryptu nie zajmuje całego dnia.