iMagazine

Alfred 2 pod ⌘+Spacja

06/08/2013, 09:13 · · · 3

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 4/2013

Alfred 2 to narzędzie znacznie bardziej rozbudowane od systemowego Spotlight. Nasz rezydujący specjalista i fanboy tego narzędzia, Maciek Skrzypczak, tak go chwalił, że sam zdecydowałem się spróbować, czy zastąpi mi narzędzie wbudowane w OS X. Jako że Alfred domyślnie korzysta ze skrótu klawiszowego ⌥+Spacja, to musiałem go koniecznie zmienić na ⌘+Spacja – pamięć moich mięśni nie była się w stanie wystarczająco szybko przestawić. Okazało się, że zamiana miejscami skrótów klawiszowych nie jest wcale taka prosta.


1. Najpierw należy wyłączyć skrót dla Spotlight – w tym celu uruchamiamy Preferencje Systemowe i przechodzimy do Spotlight.

Alfred 2 - CMD-Space 04

2. Na dole okna definiujemy nowy skrót dla Spotlight lub go całkiem wyłączamy.

3. W Preferencjach Systemowych przechodzimy do Język i tekst.

4. Klikamy w prawą zakładkę Źródła Wprowadzania.

Alfred 2 - CMD-Space 02

5. Dodajemy jakikolwiek inny język poprzez zaznaczenie go na liście z lewej strony.

6. Wracamy do Preferencji Systemowych i przechodzimy do panelu Klawiatury.

Alfred 2 - CMD-Space 03

7. W zakładce Skróty klawiszowe w lewej kolumnie wybieramy Klawiatura i tekst, a z prawej odznaczamy Wybierz układ klawiatury z listy.

8. W preferencjach Alfreda teraz powinniśmy móc ustawić skrót ⌘+Spacja – wystarczy kliknąć na pole i wcisnąć te dwa klawisze na klawiaturze.

9. Wracamy jeszcze do Język i tekst i wyłączamy dodatkowy język, który wcześniej włączyliśmy.

Voilá! Teraz pozostaje zobaczyć, czy to narzędzie przypadnie mi do gustu czy nie…


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Grzybecki napisał(a):

OK. To teraz proszę o tutorial który podpowie mi co zrobić żeby Alfred zachowywał się tak samo jak Spotlight kiedy wciskam tą samą kombinację w Photoshopie odpowiedzialną za narzędzie zoom. Bez wątpienia Alfred jest rewelacyjny i sam niedawno się do niego przekonałem, ale do rozwiązania pozostał ten mały szkopuł.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Proszę bardzo – w Photoshopie naucz się wciskać najpierw spację, a potem CMD i będzie po problemie. ;)

Grzybecki napisał(a):

Ale to było proste, dziękuję ;)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK