Bezpieczny kod alfanumeryczny dla iPhone’a i iPada
Jak z pewnością wiecie, urządzenia pracujące pod kontrolą iOS oferują zabezpieczenie dostępu do ich cyfrowej zawartości za pomocą dwóch rodzajów kodu – prostego, składającego się z czterech cyfr oraz ze złożonego, w którym możemy podać skomplikowane hasło. Pierwsze nie jest takie bezpieczne (bo jest tylko 10000 kombinacji), a drugie wymaga „wklepywania” hasła na normalnej klawiaturze. Ale jest jeszcze jedno, trzecie zabezpieczenie, które z powodzeniem łączy zalety pierwszych dwóch.
Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.
Skoro 4 cyfry mogą być dla kogoś niewystarczającym zabezpieczeniem, to może posłużyć się bezpieczniejszym/dłuższym ciągiem?
Aby go ustalić przechodzimy kolejno w Ustawienia → Ogólne → Kod blokady i upewniamy się, że opcja Prosty kod jest wyłączona. Jeśli mamy go wyłączonego, to oczywiście włączamy (w przeciwnym przypadku wybieramy Zmień kod, gdzie najpierw podajemy stary, a potem nowy).
Jako hasło podajemy dwa razy ciąg samych liczb. Na tym etapie będziemy musieli się posłużyć jeszcze normalną klawiaturą.
Po dwukrotnym zatwierdzeniu hasła możemy już zablokować nasze iUrządzenie. W chwili jego odblokowania ukaże się klawiatura alfanumeryczna, na której bez większych przeszkód będziemy mogli wpisać uprzednio ustalone hasło składające się z cyfr.
W taki sposób możemy skorzystać z łatwiejszego sposobu wpisywania hasła, a przy tym zachować je bezpieczne. Możemy bowiem „pod” cyfry ukrywać jakieś słowa korzystając z klawiatury alfanumerycznej, na której są wypisane również litery. Dla przykładu słowo „imagazine” może być mało mówiącym na pierwszy rzut oka ciągiem 462429463.
Dzięki dla Jarka Lange za podesłanie tego ciekawego tipsa!
Źródło: 9to5Mac
Komentarze: 3
Bardzo fajne znalezisko w systemie, ale nazywanie tej klawiatury alfanumeryczną jest błędem. Co prawda są na niej litery, ale nie można ich wprowadzić (są tam tylko w charakterze pomocy). Jest to zwykła systemowa klawiatura numeryczna.
Klawiatura alfanumeryczna to pełen zestaw klawiszy.
Rzeczywiście działa, tylko w trochę inny sposób niż Prosty kod, a mianowicie po wpisaniu całej kombinacji musimy nacisnąć klawisz OK, aby odblokować telefon.
Ot, takie niewielkie marzenie.