iMagazine

Ustawiamy konto gościa na OS X

17/08/2013, 11:57 · · · 2

Konto gościa przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy użyczamy komuś swojego komputera. Hasła i pliki tymczasowe są wtedy kasowane po wylogowaniu się, ponadto ten typ konta użytkownika może zostać ograniczony z poziomu Kontroli rodzicielskiej. Skonfigurowanie go jest bardzo proste.

Żeby skonfigurować konto gościa, należy wejść do Preferencji systemowych, a następnie wybrać menu Użytkownicy i grupy. Klikamy na kłódkę w lewym dolnym rogu i wpisujemy hasło administratora, by móc wprowadzać zmiany. Teraz z bocznego menu wybieramy konto Użytkownik Gość i zaznaczamy opcję Pozwalaj gościom na logować się na komputerze.

kontogoscia1

Możemy przejść do ustawień nadzoru rodzicielskiego, by ograniczyć dostęp do stron internetowych, możliwości modyfikowania systemu czy też maksymalny dopuszczalny czas pracy po zalogowaniu.

Jeżeli konto gościa będzie często używane, warto włączyć szybkie przełączanie się pomiędzy użytkownikami. Aby to zrobić, w menu Użytkownicy przechodzimy do Opcji logowania, a następnie wyłączamy automatyczne logowanie oraz włączamy pokazywanie listy użytkowników w oknie logowania.

kontogoscia2

W ten sposób po wybudzeniu bądź uruchomieniu komputera wyświetli się lista wszystkich dostępnych użytkowników.

Źródło: OS X Daily


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Jacek Orliński napisał(a):

Ciekawy sposób użycia konta „gość”: Dema niektórych programów są ograniczone czasowo do np 2 tygodni. Aczkolwiek aby program wiedział od kiedy jest używany, musi zapisać to sobie w bibliotekach. Konto gościa wymazuje wszystkie dane po wylogowaniu, więc usuwa także to co programy zapisały w bibliotekach. Dzięki temu można używać Dema programu przez nielimitowany okres czasu ;)

acejacek napisał(a):

Warto dodać, że szablon konta gościa jest w System/Library/User Template/English.lproj. Jeśli chcecie trwale zmienić tapetę, domyślną przeglądarkę, lub inne ustawienia konta gościa, tutaj jest bardzo dobry how-to (po angielsku): http://www.youtube.com/watch?v=JU-W2-_c5bA

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK