iMagazine

Jaki RAM pasuje do twojego Maca?

24/08/2013, 16:15 · · · 5

Jeżeli chcemy samodzielnie wymienić pamięć RAM w komputerze, musimy upewnić się, jakiego typu ona jest oraz jaką jej ilość obsłuży maksymalnie płyta główna. Można to zrobić na trzy proste sposoby.

Pierwszą metodą jest sprawdzenie typu pamięci z menu Ten Mac…. Aby je wywołać, należy kliknąć na ikonę jabłka na pasku statusu, w lewym górnym rogu ekranu, a następnie odnaleźć je na liście. Teraz wybieramy przycisk Więcej informacji….

2

3

W oknie informacji o systemie wybieramy zakładkę Pamięć. Przedstawione są tam informacje odnośnie wolnych gniazd pamięci oraz jej taktowaniu i ilości.

4

Druga metoda opiera się na zastosowaniu aplikacji Mactracker, dostępnej bezpłatnie na OS X oraz iOS. Dzięki temu, że przeznaczona jest też dla urządzeń mobilnych, możemy sprawdzić parametry pamięci RAM nawet wtedy, gdy komputer nie działa. Po uruchomieniu programu znajdujemy w nim swój model Maca, a następnie przechodzimy do zakładki Memory and graphics…, gdzie oprócz pojemności i taktowania, widoczny jest również rodzaj kości.

1

Ostatnią z metod jest sprawdzenie danych technicznych urządzenia na stronie wsparcia Apple. Na początku wybieramy rodzaj komputera, a następnie klikamy na przycisk Dane techniczne. Teraz wystarczy odnaleźć konkretny model urządzenia.

Źródło: OS X Daily


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Grzegorz Bartkowiak napisał(a):

Przy czym Mactracker jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oprócz informacji o ilości ramu obsługiwanego przez Maca podawanej przez Apple w specyfikacjach produktu, daje informację ile faktycznie tego ramu można do komputera włożyć. (z reguły 50 lub 100% więcej)

Artur Świątek napisał(a):

w moim przypadku, a mam identyczny model jak w przykładzie wyżej;], jest to nawet 4 x więcej. Mam 4GB, a max to 16GB!

Grzegorz Bartkowiak napisał(a):

printscreen z mactrackera umieszczony powyżej głosi, że jest jest możliwość umieszczenia max 8GB wg Apple a 16GB faktycznie, więc jest to 2 x więcej niż podaje producent w specyfikacji. I o to mi chodziło, a nie w stosunku do fabrycznej liości ramu zamontowanej w komputerze.
Przy moim plastikowym Unibody late 2009 Apple podaje max 4GB 1067MGHz, a prawdziwy max to 8GB 1067 lub 1333MGHz. U mnie 4GB 1333 działa fantastycznie.

Swoją drogą ze 2 miesiące temu zastanawiałem się czy kupiś plastikowe Unibody late 2009 czy PRO z połowy 2008 z identycznymi parametrami. Kupiłem plastik i teraz się cieszę bo będzie wspierał Maveriksa, Alu i PRO z 2008 i 2009 już nie.

Krzysztof Wątroba napisał(a):

MB Alu z 2008 (nie pro) wspiera Mavericksa bez problemu. Mam takowy model i zainstalowaną na nim najnowszą deweloperską wersję tego systemu. Proszę nie wprowadzać w błąd.

MDW2 napisał(a):

Oczywiście, że tak. Aluminiowy MacBook (ten, który potem został nazwany Pro) jest na liście obsługiwanych przez OSX Maverics.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK