iMagazine

Instalacja wget

28/08/2013, 21:48 · · · 9

Osoby korzystające z systemów opartych na Uniksie przyzwyczajone są do używania w linii poleceń komendy wget, do pobierania plików z sieci. Niestety, OS X nie posiada tego narzędzia (ma natomiast inne – curl), jeśli jednak chcielibyśmy je dodać, to istnieje na to dość prosty sposób.

Update: Jak słusznie zauważyliście w komentarzach, do prawidłowej instalacji wget potrzebne są biblioteki i narzędzia zawarte w Xcode. Ponieważ mam go zainstalowanego już dawno na obu swoich komputerach, nie zwróciłem na to uwagi.

Ponieważ tak jak napisałem wget nie ma w OS X, należy go ściągnąć i skompilować:

  • wget pobierzemy stąd: ftp.gnu.org/gnu/wget/wget–1.14.tar.gz.
  • Następnie w Terminalu przechodzimy do katalogu z pobranymi rzeczami (cd Downloads) i rozpakowujemy pobrane archiwum poleceniem tar xzf wget-1.14.tar.gz.
  • Przechodzimy do rozpakowanego katalogu (cd wget-1.14) i przed kompilacją, najpierw ją konfigurujemy poleceniem ./configure --with-ssl=openssl, co zapobiegnie powstawaniu błędów spowodowanych brakiem „GNUTLS”.
  • Teraz przyszedł czas na kompilację. Zrobimy to poleceniem make.
  • Po zakończonej kompilacji pozostaje nam tylko zainstalować wget poleceniem sudo make install (potrzebne będzie hasło administratora).
  • Chwilę później będziemy mogli cieszyć się już narzędziem wget na naszym systemie.

Źródło: OS X Daily


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

emigrant napisał(a):

To jakaś kpina te poradniki konsolowe, trochę wiary w ludzi. Jak ktoś klika txt to wszystko to wie. Poza tym pokaż ludziom mac ports albo homebrew. Niech tego używają do kompilacji takich programów i zarządzania tym.

Adam Brzęcki napisał(a):

Kpina? Mniej doświadczonym na pewno się przyda ;)

sbl napisał(a):

Mniej doświadczonym lepiej pokazać kompilację ze źródeł czy banalne w użyciu macportsy?
Co jest lepsze, wykonanie tego co napisał autor we wpisie czy „sudo port install wget”

idea napisał(a):

Warto dodać, że wcześniej trzeba zainstalować Xcode bo bez komilatorów (gcc) nie podziałamy :)

sedziu napisał(a):

Poradnik dla noobow przez noobow robiony. Dlaczego? Juz wyjasniam, noob sam nie wpadnie na to ze mu brakuje kompilatora, a w poradniku o tym ani słowa.

Kuba napisał(a):

A dla tych, którzy zainstalowali tą kobyłę (XCode) i wywala im błędy przy komendzie ./configure proponuję zajrzeć do Ustawień (command+,) kliknąć w Download i zainstalować „Command line tools”

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK