iMagazine

Instalacja wget

28/08/2013, 21:48 · · · 9

Osoby korzystające z systemów opartych na Uniksie przyzwyczajone są do używania w linii poleceń komendy wget, do pobierania plików z sieci. Niestety, OS X nie posiada tego narzędzia (ma natomiast inne – curl), jeśli jednak chcielibyśmy je dodać, to istnieje na to dość prosty sposób.

Update: Jak słusznie zauważyliście w komentarzach, do prawidłowej instalacji wget potrzebne są biblioteki i narzędzia zawarte w Xcode. Ponieważ mam go zainstalowanego już dawno na obu swoich komputerach, nie zwróciłem na to uwagi.

Ponieważ tak jak napisałem wget nie ma w OS X, należy go ściągnąć i skompilować:

  • wget pobierzemy stąd: ftp.gnu.org/gnu/wget/wget–1.14.tar.gz.
  • Następnie w Terminalu przechodzimy do katalogu z pobranymi rzeczami (cd Downloads) i rozpakowujemy pobrane archiwum poleceniem tar xzf wget-1.14.tar.gz.
  • Przechodzimy do rozpakowanego katalogu (cd wget-1.14) i przed kompilacją, najpierw ją konfigurujemy poleceniem ./configure --with-ssl=openssl, co zapobiegnie powstawaniu błędów spowodowanych brakiem „GNUTLS”.
  • Teraz przyszedł czas na kompilację. Zrobimy to poleceniem make.
  • Po zakończonej kompilacji pozostaje nam tylko zainstalować wget poleceniem sudo make install (potrzebne będzie hasło administratora).
  • Chwilę później będziemy mogli cieszyć się już narzędziem wget na naszym systemie.

Źródło: OS X Daily

9

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


9
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KubasblsedziuAdam Brzęckiidea Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant
Gość
emigrant

To jakaś kpina te poradniki konsolowe, trochę wiary w ludzi. Jak ktoś klika txt to wszystko to wie. Poza tym pokaż ludziom mac ports albo homebrew. Niech tego używają do kompilacji takich programów i zarządzania tym.

Adam Brzęcki
Gość
Adam Brzęcki

Kpina? Mniej doświadczonym na pewno się przyda ;)

sbl
Gość
sbl

Mniej doświadczonym lepiej pokazać kompilację ze źródeł czy banalne w użyciu macportsy?
Co jest lepsze, wykonanie tego co napisał autor we wpisie czy „sudo port install wget”

idea
Gość
idea

Warto dodać, że wcześniej trzeba zainstalować Xcode bo bez komilatorów (gcc) nie podziałamy :)

sedziu
Gość
sedziu

Poradnik dla noobow przez noobow robiony. Dlaczego? Juz wyjasniam, noob sam nie wpadnie na to ze mu brakuje kompilatora, a w poradniku o tym ani słowa.

Kuba
Gość
Kuba

A dla tych, którzy zainstalowali tą kobyłę (XCode) i wywala im błędy przy komendzie ./configure proponuję zajrzeć do Ustawień (command+,) kliknąć w Download i zainstalować „Command line tools”