iMagazine

Zabezpieczamy się hasłem w firmware

03/09/2013, 12:00 · · · 5

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku backupów, tak i w przypadku haseł są dwa rodzaje użytkowników – ci, którzy używają haseł oraz ci, którzy dopiero będą ich używali.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o OS X, to wie, że dosyć prosto dostać się do zawartości dysku w komputerze, który ma jedynie hasło użytkownika. Wystarczy zbootować Maka z płyty lub pendrive’a w przypadku starszych modeli lub wejść do trybu Recovery na nowszych, aby zresetować hasło użytkownika. Tak zresetowane hasło pozwala zalogować się do komputera, ale nie do Pęku Kluczy, który nadal zabezpieczony jest naszym starym hasłem. Możemy jednak znacząco utrudnić włamanie się do naszego konta za pomocą Firmware Password Utility.

Jak ustawić hasło za pomocą Firmware Password Utility

Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli wyciągnąć stosowne narzędzie z partycji Recovery i uruchomić je pod OS X, ale nie będę tego tutaj opisywał – może to być zbyt skomplikowane dla niektórych. Zamiast tego polecę najprostszą metodę – restart komputera.

  • Restartujemy (lub włączamy) komputer.
  • Po usłyszeniu „dzwonka” natychmiast i równocześnie wciskamy klawisze ⌘R, aby uruchomić komputer w trybie Recovery. Alternatywnie możemy przytrzymać klawisz ⌥ (Alt), a z listy dostępnych dysków i partycji wybrać „Recovery HD”.
  • Po zakończeniu ładowania się trybu Recovery, z menu Narzędzia wybieramy opcję Firmware Password Utility.

PW1_7315

  • Następnie w oknie dialogowym włączamy to zabezpieczenie

PW1_7316

  • Dwukrotnie potwierdzamy wybrane przez nas hasło.
  • Wychodzimy z narzędzia i restartujemy komputer.

Uwaga! Należy to hasło zapamiętać albo zapisać je w bezpiecznym miejscu! W praktyce tylko serwis Apple będzie w stanie je zresetować.

Zabezpieczenie się tym hasłem oraz opcjonalnie szyfrowaniem dysku FileVault znacząco poprawia bezpieczeństwo danych, jeśli nasz komputer wpadnie w niepowołane ręce.

5

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
GatskaefpeKuba PuchWojciech Bełczewskisloth Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sloth
Gość
sloth

O, przyda się. Dzięki!

Wojciech Bełczewski
Gość
Wojciech Bełczewski

Bardzo dobra porada. Teraz będę mógł spokojnie zostawić kompa na mieszkaniu i nie martwić się o niepowołanych gości.

Mam za to pytanie odnośnie hasła do konta gość. Aby wejść na to konto nie trzeba wpisywać hasła. Jednak po wybraniu konta gość pojawia się miejsce wpisania hasła, po wciśnięciu Entera komputer się uruchamia. Czy jest możliwość aby wystarczyło kliknąć w ikonkę Gościa i żeby automatycznie logował się na biurko? Nie wiem czy napisałem to dość zrozumiale, ale myślę że ktoś zna odpowiedź na moje pytanie.

Gats
Gość
Gats

*w mieszkaniu.

Kuba Puch
Gość
Kuba Puch

No tak, ale w tym przypadku nie ma zadnych szans na zlokalizowanie kompa za pomoca FindMyMac (i konta goscia w przypadku filevault na glownym)

kaefpe
Gość

FileVault wyłączyłem, bo spowalniał mi maćka