Mastodon

“Czysta” instalacja OS X 10.9 Mavericks

37
Dodane: 10 lat temu

osx_mavericks

Ponieważ spłynęło do nas kilka zapytań, o to czy jest możliwość zainstalowania najnowszego systemu OS X 10.9 Mavericks “na czysto”, bez potrzeby instalowania wcześniejszej wersji systemu – odpowiadamy, oczywiście jest taka możliwość.

Poniżej znajdziecie prosty przepis jak tego dokonać.

Ale uwaga! Procedurę wykonujecie na własną odpowiedzialność, bo wiąże się ona ze sformatowaniem dysku. Pamiętajcie o zrobieniu w pierwszej kolejności backupu!

No to po kolei.

1. Musicie pobrać z Mac App Store najnowszy system OS X 10.9 Mavericks.

2. Teraz musicie przygotować pendrive instalacyjny z OS X 10.9 Mavericks wg przepisu jaki znajdziecie na naszej stronie.

3. Pamiętajcie o zrobieniu backupu – Time Machine, CCC, SuperDuper…

4. Gdy będziecie mieli już przygotowany pendrive instalacyjny oraz zrobiony backup, restartujecie komputer w wciśniętym przyciskiem Option/Alt. Oczywiście pendrive musi być wpięty w złącze USB.

5. Gdy komputer uruchomi się ponownie, z listy dostępnych dysków wybieracie pendrive instalacyjny OS X 10.9 Mavericks.

6. Czekacie aż uruchomi się instalator OS X 10.9 i w oknie, które się pojawi, wybieracie Narzędzie dyskowe.

7. W Narzędziu dyskowym wybieracie dysk, na którym będziecie chcieli zainstalować system. Zazwyczaj, o ile tego nie zmieniliście, nazywa się on Macintosh HD.

8. Wchodzicie w zakładkę Wymaż, która znajduje się w głównym oknie Narzędzia dyskowego.

9. Nic nie zmieniacie w ustawieniach – dysk będziemy formatować jako Mac OS Extended (kronikowany).

10. Wciskamy w przycisk Wymaż…byebye, mamy sformatowany dysk, czysty, bez danych, które na nim były wcześniej – pamiętaliście o zrobieniu backupu? (pt. 3)

11. Zamykamy Narzędzie dyskowe i wciskamy Zainstaluj ponownie OS X.

12. Z listy wybieramy dysk, który przed chwilą formatowaliśmy i klikamy Dalej.

13. Po kilku krokach “dalej”, system instaluje się.

14. Voila, mamy zainstalowany system “na czysto”, zupełnie od początku.

Teraz pozostaje już tylko zainstalować wszystkie nasze aplikacje z Mac App Store, ewentualnie z płyt i możemy cieszyć się nowym, bez zbędnych “śmieci” z przeszłości, systemem.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 37

Nie zdziwiłbym się gdyby odpowiedź brzmiała: “nigdy”. :)

Parę razy już to niestety robiłem. Ostatnio nawet ze trzy jak walczyłem z dyskiem, który okazał się padnięty, a myślałem, że to kwestia pokaszanionego systemu. Nie mówiąc o czasach sprzed TimeMachine, kiedy byłem twardzielem i nie robiłem backupów;-)

Cześć, czy możesz mi powiedzieć, czy Twoja powyższa procedura będzie tak samo wyglądała przy zupełnie nowym dysku? Otóż mam MacBooka late 2009 (staruszek, ale jary) i chcę w nim wymienić dysk na SSD, który, mam nadzieję, da mu nowe życie :) Jeśli wymienię dysk i uruchomię MacBooka to od razu wyświetli mi się proces instalacji, tak? Proszę o pomoc :) za kilka godzin Yosemite, chciałbym to zrobić już na najnowszym systemie ;)

Ja lubię raz na jakiś czas przeinstalować system, bo często dużo zbędnych rzeczy instaluję. Czy instalacja przez recovery, które się instaluje przy upgradzie nie da tego samego? (oczywiście najpierw trzeba ten upgrade obecnego systemu zrobić).

A nie da się odpalić systemu z backupu superdupera, sformatowac dysk docelowy i zainstalowac na nim mavericks z backupu? Taki wlasnie mialem plan, ale nie moglem sciagnac instalatora z App Store.

Cos namieszalem?

Hmm fajnie. Robiłeś czystą instalację czy update na stary system?

“Oczywiście, że jest taka możliwość” – nawet nie wiecie jak trudno uzyskać tak prostą odpowiedź na różnych forach internetowych, gdzie każdy specjalista jest mądrzejszy od poprzedniego. Dzięki wielkie Dominiku!!!

Czy ten pendrive musi meic jakieś specjalne wymagania poza tym ze musi zmieścić instalkę 8GB bo mam problem kilka razy formatowalem pendrive pod mac os kronikowany cała instalacja pendrive przebiega pomyślnie następnie restartuje maca daje oczywiscie z alt i widze w zasadzie tylko dysk HD oraz kopie zapasowa systemu, Pendriva nie odnajduje wcale, nie wiem o co chodzi kto pomoze ? Pendrive na 100% sprawny…

Jak formatujesz sprawdź tablice. W zakładce partycja masz opcje i sprawdź, co masz ustawione. Powinieneś mieć zaznaczone GUID.

to znaczy….? mi rowniez nie pojawia sie pendrive- prosze o odpowiedz:) bo nie rozumiem

Jak formatujesz, to wejdź w zakładkę Partycja, zrób jedną partycję i na dole masz “opcje”, wejdź tam i wybierz to opcje GUID (chyba ta na samej górze).

tymczasem mam niezmieniany od 10.5 :) i działa. Nie miałem żadnych problemów z pobraniem Mavericks , ściągnąłem tuż po konferencji.
Finder – po przejrzeniu mimo wszystko doinstalowałem Total Findera, pozostanę na razie przy 1Password, bardzo NIE PODOBA mi się Pages, zniknęło część funkcji z tekstu :( . Mam ogólnie takie ,jakieś wrażenie że Apple te z przed lat to już całkiem inna bajka. Patrząc na obecny OSX i iOS mam wrażenie bardziej dostępnego – mimo wszystko dalej pozostanę z tą firmą :)

Cześć. Gdy mam Leoparda muszę kupować Snow Leoparda, a dopiero później ściągnąć Mavericks?

Mam pytanie. bo jestem nowy jesli chodzi o apple i mac os. to dziala na takiej zasadzie jak na windowsie ze robiac aktualizacje systemu stara kopia zostaje na dysku ? jaka jest roznica miedzy instalacja na czysto a aktualizacja ? chyba nie odczuwalna ?

Aktualizujesz to co jest i mogą zostać śmieci z dotychczasowego używania, na czysto tego nie masz, bardzo często niestety wzrost prędkości jest odczuwalny i spory…niestety zaczęło się to od wprowadzenia do maków Inteli, wcześniej nie było to potrzebne

Ja mam dość nietypowy problem… kupiłem nowy dysk do MacBook’a Pro Mid 2010 i chce na nim zainstalować mavericks. Proces przygotowania pendriva robie na MacBook late 2009 i wszystko przebiega zgodnie z instrukcją. W momencie gdy sformatuje dysk na pro i przechodzę do instalacji systemu wyskakuje komunikat “Weryfikacja tej kopii programu Instalacji OS X Mavericks nie powiodła się…” Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak ??

Ja tez mam taki problem, czy znalazłeś rozwiazanie?

Jest oczywiście bardzo łatwe rozwiązanie tego problemu.
Z poziomu instalatora uruchamiasz terminal w którym wpisujesz nową datę w takiej formie:

date 102613152013

czyli zmieniasz datę na poniższą:
(Oct/26/2013 13:15)

Ponowne uruchomienie instalatora powinno rozwiązać Twój problem

jak dasz “zainstaluj ponownie” to sprawdza appstore czy masz kupionego liona…. dlatego trzeba uruchomic ponownie komputer…. wowczas nie pyta o icloud…. i masz na czysto wsi…