iMagazine

FaceTime przez sieć komórkową – ile danych zużywa?

07/12/2013, 19:19 · · · 11

Odkąd Apple wprowadziło połączenia FaceTime audio, zacząłem zastanawiać się, czy dzwonienie za jego pośrednictwem nie jest w niektórych sytuacjach korzystniejsze. Sprawdziłem więc, ile danych jest zużywanych przy takich połączeniach – wyniki są naprawdę korzystne dla portfela.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

FaceTime audio

Komunikacja audio obecna jest w każdym urządzeniu Apple, działającym na iOS 7, nie można z niej natomiast korzystać na komputerach Mac. Za pośrednictwem WiFi stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych połączeń według stawek operatora, zwłaszcza w przypadku połączeń międzynarodowych. Ponadto oferuje dużo lepszą jakość dźwięku. Działa ona także za pośrednictwem sieci komórkowej.

Zużycie transferu w przypadku połączenia audio jest niewielkie. Podczas minuty rozmowy pobierane jest około 1,1 MB danych. W ramach pakietu internetowego o wielkości 1 GB możemy więc rozmawiać łącznie przez około 930 minut, czyli ponad 15 godzin. Jeżeli przyjmiemy przy tym, że za ów pakiet zapłacimy 20 zł, to stawka za minutę połączenia wyniesie trochę ponad 2 grosze. W przypadku, gdy znajomi są zagranicą lub połączenia do ich sieci są dla Was drogie, FaceTime audio wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

FaceTime wideo

Wideorozmowy w wydaniu Apple charakteryzuje całkiem dobra jakość obrazu oraz dźwięku, i to nawet przy niezbyt szybkim połączeniu z internetem. FaceTime video dostępne jest nie tylko na sprzęcie z iOS, ale również na komputerach Mac. Oczywiście bez problemu dodzwonimy się z każdego rodzaju urządzenia na inny.

Ze zrozumiałych względów FaceTime wideo zużywa więcej transferu, niż wersja audio. Różnica nie jest jednak drastyczna, bowiem obniżona zostaje jakość dźwięku. Minuta rozmowy pobiera średnio 2,4 MB danych. W przypadku pakietu rozważanego w poprzednim podpunkcie, wystarczy on na ponad 420 minut wideorozmowy (ponad 7 godzin).

Podsumowanie

Obecnie transfer danych w sieciach komórkowych jest na tyle tani, że korzystanie z wideorozmów oraz komunikatorów głosowych zamiast tradycyjnych połączeń po prostu się opłaca. FaceTime jest do tego świetnie zintegrowane z systemem, pozwala też „dodzwonić się” na Maka. Dla mnie to wystarczające argumenty, by częściej z niego korzystać.

11

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
JoannaMIREK fcpxiSikorDzikiRzeznik@Orlowskii Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcel Herba
Gość
Marcel Herba

Oprócz tego, jeśli mamy wifi to dzwonimy „za darmo” :D

Tomasz
Gość
Tomasz

Tak z użytkownikami apple na pewno, ale z pozostałymi skype, transfery takie same.

januszp
Gość
januszp

Niestety użytkownicy sieci T-Mobile nie pogadają sobie przez sieć komórkową, ponieważ FaceTime jest blokowana przez operatora i po połączeniu , natychmiast kończy się zabawa, więc przestrzegam.

DzikiRzeznik
Gość
DzikiRzeznik

Czy to na pewno jest prawda ? Jakoś nie mam problemu z rozmową przez FaceTime audio po 3G w T-Mobile.

januszp
Gość
januszp

Ja pisałem o FeceTime video, byłem 15 lat w T-Mobile i dlatego przeniosłem numer, ponieważ połaczenie video zostało zablokowane, odszedłem od nich w marcu , nie było wtedy jeszcze połączeń audio, więc tego nie wiem.

iSikor
Gość
iSikor

Działa przez 3G w tmobile odkąd usługa jest dostępna.
Jedyne problemy jakie się pojawiają wynikają ze zbyt niskich transferów. Przynajmniej na moich numerach.

rafm5
Gość
rafm5

Dla jasnosci – FaceTime jako ‚data’ nie zadziala na iPhonach <4s i iPadach =2 i <

JakubKolano
Gość
JakubKolano

Do rozmów zagranicznych faktycznie bardzo fajne, ale patrząc na ofertę abonamentową operatorów, mając 1-2 GB, zazwyczaj mamy już nielimitowane rozmowy.

@Orlowskii
Gość
@Orlowskii

Niemoge się z tym zgodzić. Przy dluzszych rozmowach zabiera mniej mb. Np przy rozmowach po 6/7 h, ktore ja odbywalem zabieralo okolo 350/400 mb, a nie 600/700. 1.1mb/m jest błędny.

MIREK fcpx
Gość
MIREK fcpx

Nie wiem skąd autor bierze informacje ale te dane nijak nie mają się do rzeczywistości. Minuta połączenia video przez face time waży 6, 9 Mega.

Joanna
Gość
Joanna

Troszkę odgrzewam ale mi facetime pożera ogromne ilości danych za rozmowę video np. 6 min 96 Mb a 18 min 469 Mb. O co chodzi?