iMagazine

FaceTime przez sieć komórkową – ile danych zużywa?

07/12/2013, 19:19 · · · 11

Odkąd Apple wprowadziło połączenia FaceTime audio, zacząłem zastanawiać się, czy dzwonienie za jego pośrednictwem nie jest w niektórych sytuacjach korzystniejsze. Sprawdziłem więc, ile danych jest zużywanych przy takich połączeniach – wyniki są naprawdę korzystne dla portfela.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

FaceTime audio

Komunikacja audio obecna jest w każdym urządzeniu Apple, działającym na iOS 7, nie można z niej natomiast korzystać na komputerach Mac. Za pośrednictwem WiFi stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych połączeń według stawek operatora, zwłaszcza w przypadku połączeń międzynarodowych. Ponadto oferuje dużo lepszą jakość dźwięku. Działa ona także za pośrednictwem sieci komórkowej.

Zużycie transferu w przypadku połączenia audio jest niewielkie. Podczas minuty rozmowy pobierane jest około 1,1 MB danych. W ramach pakietu internetowego o wielkości 1 GB możemy więc rozmawiać łącznie przez około 930 minut, czyli ponad 15 godzin. Jeżeli przyjmiemy przy tym, że za ów pakiet zapłacimy 20 zł, to stawka za minutę połączenia wyniesie trochę ponad 2 grosze. W przypadku, gdy znajomi są zagranicą lub połączenia do ich sieci są dla Was drogie, FaceTime audio wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

FaceTime wideo

Wideorozmowy w wydaniu Apple charakteryzuje całkiem dobra jakość obrazu oraz dźwięku, i to nawet przy niezbyt szybkim połączeniu z internetem. FaceTime video dostępne jest nie tylko na sprzęcie z iOS, ale również na komputerach Mac. Oczywiście bez problemu dodzwonimy się z każdego rodzaju urządzenia na inny.

Ze zrozumiałych względów FaceTime wideo zużywa więcej transferu, niż wersja audio. Różnica nie jest jednak drastyczna, bowiem obniżona zostaje jakość dźwięku. Minuta rozmowy pobiera średnio 2,4 MB danych. W przypadku pakietu rozważanego w poprzednim podpunkcie, wystarczy on na ponad 420 minut wideorozmowy (ponad 7 godzin).

Podsumowanie

Obecnie transfer danych w sieciach komórkowych jest na tyle tani, że korzystanie z wideorozmów oraz komunikatorów głosowych zamiast tradycyjnych połączeń po prostu się opłaca. FaceTime jest do tego świetnie zintegrowane z systemem, pozwala też „dodzwonić się” na Maka. Dla mnie to wystarczające argumenty, by częściej z niego korzystać.


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Marcel Herba napisał(a):

Oprócz tego, jeśli mamy wifi to dzwonimy „za darmo” :D

Tomasz napisał(a):

Tak z użytkownikami apple na pewno, ale z pozostałymi skype, transfery takie same.

januszp napisał(a):

Niestety użytkownicy sieci T-Mobile nie pogadają sobie przez sieć komórkową, ponieważ FaceTime jest blokowana przez operatora i po połączeniu , natychmiast kończy się zabawa, więc przestrzegam.

DzikiRzeznik napisał(a):

Czy to na pewno jest prawda ? Jakoś nie mam problemu z rozmową przez FaceTime audio po 3G w T-Mobile.

januszp napisał(a):

Ja pisałem o FeceTime video, byłem 15 lat w T-Mobile i dlatego przeniosłem numer, ponieważ połaczenie video zostało zablokowane, odszedłem od nich w marcu , nie było wtedy jeszcze połączeń audio, więc tego nie wiem.

iSikor napisał(a):

Działa przez 3G w tmobile odkąd usługa jest dostępna.
Jedyne problemy jakie się pojawiają wynikają ze zbyt niskich transferów. Przynajmniej na moich numerach.

rafm5 napisał(a):

Dla jasnosci – FaceTime jako ‚data’ nie zadziala na iPhonach <4s i iPadach =2 i <

JakubKolano napisał(a):

Do rozmów zagranicznych faktycznie bardzo fajne, ale patrząc na ofertę abonamentową operatorów, mając 1-2 GB, zazwyczaj mamy już nielimitowane rozmowy.

@Orlowskii napisał(a):

Niemoge się z tym zgodzić. Przy dluzszych rozmowach zabiera mniej mb. Np przy rozmowach po 6/7 h, ktore ja odbywalem zabieralo okolo 350/400 mb, a nie 600/700. 1.1mb/m jest błędny.

MIREK fcpx napisał(a):

Nie wiem skąd autor bierze informacje ale te dane nijak nie mają się do rzeczywistości. Minuta połączenia video przez face time waży 6, 9 Mega.

Joanna napisał(a):

Troszkę odgrzewam ale mi facetime pożera ogromne ilości danych za rozmowę video np. 6 min 96 Mb a 18 min 469 Mb. O co chodzi?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK