iMagazine

Kilka sprytnych komend

07/12/2013, 12:06 · · · 4

OS X kocham za to, że jest niemal doskonałym połączeniem dwóch światów – graficzno-okienkowego oraz tekstowego. Dzięki temu można w bardzo dużej mierze dostosować działanie systemu pod swoje potrzeby. Oczywiście nie każdy będzie się dobrze czuł we wpisywaniu komend w Terminalu, ale dla pozostałych osób przydadzą się z pewnością polecenia lub ich skróty, które jeszcze bardziej przyspieszają pracę w tym środowisku. Dziś chciałbym podzielić się z Wami kilkoma takimi przykładami.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Czasami potrzebujemy wywoływać te same komendy po kilka razy. Zamiast przepisywać je za każdym razem od początku możemy na przykład wcisnąć na klawiaturze strzałkę do góry . Możemy też posłużyć się poleceniem:

Jego przewagę docenimy szczególnie, jeśli się okaże, że komenda wymaga praw administratora. W takim przypadku wystarczy, że wpiszemy:


Kolejny scenariusz: planujemy zmienić nazwę jakiegoś pliku. Domyślnie w Terminalu wykonujemy to w ten sposób:

Ale okazuje się, że można prościej. O tak:

Jeśli mamy dla przykładu plik tekstowy lista.txt i chcemy zmienić jego rozszerzenie na lista.md, to będzie to wyglądać tak:

Prawda, że krócej?

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o dodawanie rozszerzenia. Dajmy na to, że chcemy utworzyć kopię pliku lista.md z rozszerzeniem .bak. Robimy to w ten sposób:


Kolejna sytuacja – tworzymy nowy folder i chcemy do niego od razu przejść. Domyślnie rozkładamy to na dwa kroki/komendy:

A potem:

Można je jednak połączyć i skrócić:


Albo jesteśmy w jednym katalogu, a chcemy wykonać operację na innym katalogu nie ruszając się przy tym z pierwszego:


I na koniec czyszczenie ekranu. Normalnie robimy to poleceniem:

Ale można prościej – wystarczy wcisnąć klawisze Ctrl+L.


Jeśli zastanawiacie się, skąd wziąłem te polecenia, to zapraszam Was na stronę Arturo Herrero, gdzie znajdziecie o wiele więcej takich usprawniających życie poleceń.

Źródło: Arturo Herrero

4

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Maciej SkrzypczakPaweł PiotrowskiAdam Nowak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam Nowak
Gość
Adam Nowak

fajne i użyteczne tipy, szczególnie jeśli ktoś wcześniej nie miał zbyt dużo wspólnego z commandline-friendly środowiskami.

natomiast jeśli ktoś dużo korzysta z terminala i jeszcze nie zna jego świetnego odpowiednika – polecam http://www.iterm2.com

Maciej Skrzypczak
Gość

Znam, używam. :)

Paweł Piotrowski
Gość

U mnie strzałka w górę nie działa…

Maciej Skrzypczak
Gość

W sensie, że nie pokazuje Ci wcześniejszych komend? To masz coś źle u siebie, bo to powinno działać domyślnie.