iMagazine

Obsługa paska menu za pomocą klawiatury

21/12/2013, 22:05 · · · 5

Klawiatura i mysz dzielnie ze sobą współpracują od wielu lat. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Część osób, w tym ja, preferuje używanie klawiatury nad mysz kiedy tylko się da. Dziś pokażę Wam, jak np. można obsługiwać górny pasek – pasek menu – bez użycia „gryzonia”.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Po przesiadce z Windowsa na OS X „bezmyszkowa” obsługa menu była jedną z niewielu rzeczy, których mi brakowało. Przypomnę tylko, że w popularnych „okienkach” wystarczyło wcisnąć klawisz Alt i jedną z podkreślonych literek w menu, żeby je zaznaczyć. W OS X taki sposób niestety nie działa. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość obsługi menu przy użyciu wyłącznie klawiatury.

Wystarczy, że wciśniemy klawisz Ctrl+Fn+F2 lub jeśli mamy przełączone klawisze w tryb funkcyjny to musimy wcisnąć tylko Ctrl+F2. Zauważymy, że na pasku menu zostanie podświetlona ikonka jabłka. Teraz wystarczy, że za pomocą strzałek możemy wskazać odpowiednie menu, a klawiszem Enter je wybrać. Potem dalej strzałkami zaznaczamy jakąś opcję i znowu ją zatwierdzamy. Możemy też wcisnąć na klawiaturze literę odpowiadającą pierwszemu wyrazowi jakiemuś menu, by przyspieszyć proces wybierania.

Jeśli jednak często korzystacie z konkretnych opcji znajdujących się w pasku menu, to jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie możliwość skonfigurowania unikalnego skrótu klawiszowego za pomocą ustawień klawiatury w Preferencjach systemowych.

Źródło: Stack Exchange

5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
pskrobolrycekKrzysiek23iJacekGuest Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Guest
Gość
Guest

U mnie działa ctrl+fn+SHIFT+f2.

iJacek
Gość
iJacek

a CTRL+FN+ESC daje takie same rezultaty jak przytrzymanie przycisku „power” na obudowie mac`a :-) (dotyczy klawiatury Logitech K760)

Krzysiek23
Gość
Krzysiek23

Teraz tylko jakiś sposób na wywołanie menu kontekstowego z klawiatury i jesteśmy w domu.

rycek
Gość
rycek

Polecam dodatek do Safari Type-To-Navigate, który eliminuje potrzebę używania wskaźnika przy przeglądaniu www.

pskrobol
Gość
pskrobol

Dzięki za prezent na święta :)