iMagazine

Aplikacje których używam na iPadzie

27/12/2013, 19:09 · · · 18

Pod choinką zapewne wielu z Was znalazło iPada – gratuluję. Wnioskuję to z pytań jakie dostaję różnymi drogami. Wiele osób pyta się przede wszystkim o aplikacje jakich używam, aby podpowiedzieć na ich przykładzie co najlepiej zainstalować.

Święta to czas dla rodziny, dlatego nie miałem wcześniej czasu tego przygotować, ale liczę, że mój subiektywny wybór pomoże Wam nawet teraz – trzy dni po Wigilii. Pamiętajcie tylko o jednym – iPad jest świetnym urządzeniem nie tylko ze względu na swój rozmiar i wygląd, ale też ze względu na ilość dostępnych programów. Dzięki App Store nie znajdziecie dwóch takich samych iPadów. Jedni użytkownicy wolą pograć, inni poczytać, a jeszcze inni popracować. Dodatkowo poszczególne aplikacje mają zazwyczaj po kilka odpowiedników – zarówno płatnych jak i darmowych. Warto poczytać, poeksperymentować, popytać się znajomych, ale i tak to, co znajdzie się na Waszych iPadach musi być Waszą decyzją. Generalnie w dzisiejszych czasach powiedzenie „pokaż mi swoje aplikacje, powiem Ci kim jesteś” jest bardzo prawdziwe…

Zatem zaczynamy – zaznaczam, że krótkie opisy programów dostosowałem dla „newcomers” także „miszczów” proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Na swoim iPadzie mam zajęte tylko dwa ekrany. Nie lubię mieć więcej. Najczęściej używane aplikacje mam wyciągnięte na dół do paska. Resztę aplikacji mam na ekranie, a te rzadziej używane mam w odpowiednich katalogach. Katalogi mam ponazywane tak jak mam ponazywane – czasem adekwatnie do zawartości, a czasem nie, ale się przyzwyczaiłem także tak mam. Ostatnio coraz częściej używam Spotlight aby wyszukać aplikację, bo zacząłem się gubić gdzie co jest, a niestety nie mam czasu zrobić porządku… Większość aplikacji jakich używam jest w wersji tabletowej, aczkolwiek jest kilka pozycji, które niestety są w wersji iPhonowej, także używam ich wtedy w trybie rozszerzonym (przycisk „2x”).

Zacznę od podstawowej aplikacji, jaką musicie zainstalować;-) – czyli iMagazine. Dzięki niej możecie czytać nasz magazyn, ale też w wygodny sposób przeglądać newsy jakie pojawiają się na naszej stronie www. Po zainstalowaniu naszej aplikacji znajdziecie ją w Newsstand, czyli Kiosku z gazetami.

W pasku mam:

Safari – moja podstawowa przeglądarka www

Mail – mój podstawowy i jedyny program do poczty

Kindle – podstawowy program do czytania, bo synchronizuje mi się też z moim Nexusem 7,

Wunderlist – program do zarządzania moimi zadaniami, crossplatformowy

Tweetbot – najlepszy chyba program do czytania Twittera, choć nie jest bez wad

Katalog „News” – w którym mam aplikacje, dzięki którym jestem na bieżąco z wszelkimi informacjami ze świata. Jest to Flipboard (dynamiczna gazeta), Zite (mój absolutnie ulubiony czytnik newsów z genialnym algorytmem podsuwającym czytelnikowi newsy, które mogą go zainteresować ze źródeł, o których istnieniu nawet nie słyszał), Feedly (czytnik RSS), Pocket (zapisuję sobie w nim ciekawe linki oraz czytam dłuższe teksty) i Instapaper (podobnie jak Pocket, teraz już tylko archiwum – nie korzystam z niego już na co dzień), iFixit (newsy techniczne, ale też świetne instrukcje reperacji wszelkich sprzętów od Apple i nie tylko). Eyewitness (genialne zdjęcia z agencji z całego świata – newsy foto).

Teraz ekran główny:

Kontakty – moja podstawowa baza danych;-)

Kalendarz – bez niego nie wiem co się dzieje

Evernote – notatki tylko w nim robię, bo jest crossplatfomowy i…współpracuje z analogowym notesem Moleskine.

Zegar – systemowy, często potrzebuję wiedzieć jaka jest godzina w innych częściach świata, budzik też się przydaje

WeatherProHD – wg mnie najlepsza aplikacja do prognozy pogody. Bardzo rozbudowana.

Calculator Pro – często okazuje się, że potrzebuję coś policzyć, a iPad nie ma wbudowanego kalkulatora

FaceTime – systemowy program do wideorozmów, a od iOS7 też głosowych

Air Video HD – mój podstawowy program do oglądania wideo z komputera. Genialnie współpracuje z AppleTV, konwertuje w locie formaty jakich nie czyta iOS i wspiera polskie napisy

Katalog „Nawigacja”mapy Apple, Google Maps (moje podstawowe mapy w iOS), Google Earth, National Geographic World Atlas (świetny atlas, szkoda tylko, że nie po polsku), puniverse (mapa nieba – przydatne bardzo latem jak się chce wiedzieć co za gwiazda nad nami świeci), NASA (newsy wprost ze źródeł)

Katalog „Biurowe”Keynote (darmowy odpowiednik Powerpointa), Pages (darmowy odpowiednik Worda), Numbers (darmowy odpowiednik Excela), iA Writer (mój podstawowy edytor tekstów na iOS), Notatki (nie używam), GoodReader (świetny czytnik PDF z możliwością komentowania i nanoszenia uwag, podkreśleń itd – w nim robię korektę iMagazine na iPadzie), Muji Cal (tego używam do obsługi kalendarza Google), Mindjet Maps (mindmapping – mapy myśli), Przypomnienia (nie używam – wolę Wunderlist), Dragon Dictation (program do dyktowania tekstów, całkiem nieźle radzi sobie z językiem polskim), MagicPlan , Home3D (oba programy służą do projektowania mieszkań, robienia planów itp), CloudOn (wirtualny pecet z Windows, czasem się przydaje), DayOne (pamiętnik – nie używam, ale ostatnio był za free to zainstalowałem, pięknie zrobiona aplikacja), Mój Orange (do zarządzania rachunkami w Orange).

Katalog „Narzędzia”1Password (manager haseł – obowiązkowy), Znajdź mój iPhone (obowiązkowy program do instalacji – służy do namierzania swojego iPada, iPhona, Maka), WordPress (do zarządzania WordPressem, ale po ostatnich aktualizacjach został wykastrowany i wolę używać przez Safari), Apple Remote (pilot do iTunes i AppleTV), TeamViewer (zdalne wsparcie dla rodziny z pecetami, ewentualnie zdalne zarządzanie swoim komputerem), LogMeIn (mój podstawowy program do zdalnej pracy na moim Maku), MacTracker (baza danych WSZYSTKICH przętów Apple od początku istnienia firmy), AirPort (program do zarządzania siecią Wifi opartą o Apple Airport), Scan (do czytania kodów QR), Quicklitics (do sprawdzania statystyk Google Analytics), WinZip (rozpakowuje pliki ZIP), Speedtest (do sprawdzania prędkości internetu), QuickVoice (dyktafon dla iPada), Epson iPrint (do drukowania na drukarkach Epsona).

Katalog „Social Network”Facebook, LinkedIn, AroundMe (wygodna wyszukiwarka wszystkiego co się dzieje w okolicy w oparciu o Google), Google+, Skype, Wiadomości (systemowe iMessages – darmowe SMSy z innymi użytkownikami iPhonów, iPadów i maków), Foursquare, Hangouts, Twitter i Facebook Strony (do zarządzania fanpage’ami)

Katalog „Photography”Instagram (niestety tylko wersja iPhonowa), PicFrame (do robienia kolarzy z kilku zdjęć), Aparat, PowerCamHD (zamiennik aparatu), Camera! (zamiennik aparatu), TiltShiftGen (generuje efekt zdjęć makro), Photo Booth, F-Stop (dla fotografów, do obliczania głębi ostrości), Phoster (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia), iPhoto (zarządzanie i edycja zdjęć), Photogene (edycja zdjęć), Snapseed (edycja zdjęć), Photo fx Ultra (edycja zdjęć), Procreate (program do zaawansowanego rysowania), ArtRage (program do zaawansowanego rysowania), ArtStudio (polski hit! program do zaawansowanego rysowania), Art Set (program do zaawansowanego rysowania), Paper (absolutnie przegenialny program do rysowania – mój ulubiony i podstawowy), Adobe Ideas (robienie notatek na zdjęciach  – ostatnio nie używam, ale mam spore archiwum w nim także trzymam), Share Board 2 (bardzo fajna polska aplikacja – wspólna tablica do pracy grupowej), OldBooth HD (genialna polska aplikacja do zabawy ze zdjęciami), Over (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia), Makr (do robienia plakatów, zaproszeń, wstawiania napisów na zdjęcia)

Katalog „Video”YouTube, iMovie (do montażu filmów), MiTube (niestety nie ma go już w App Store, szkoda, służył do pobierania filmów z YT), Wideo (systemowy do oglądania filmów z iTunes), Trailers (do oglądania trailerów filmów – dostępny tylko z konta US), WP Repertuar Kin (repertuar kin w okolicy), VLC (odtwarzacz filmów z napisami), AVPlayerHD (odtwarzacz filmów z napisami), TED (świetne wykłady TED), tvnplayer, IPLAVoD OnetTVP (filmy i programy VOD).

Katalog „Apple”iTunes, App Store, iTunesU, iTunes Connect (dla developerów)

Katalog „Chmura”iFiles (zarządzanie plikami na wszelkich serwerach i chmurach), Dropbox, SkyDrive, Box, Dysk Google, Copy, SeagateMedia (do odtwarzania mediów z bezprzewodowych dysków Seagate), QManager (zarządzanie NASem QNAP), Qfile HD (zarządzanie plikami na NASie QNAP), Documents, Air Sharing (zarządzanie plikami na wszelkich serwerach i chmurach)

Katalog „Muzyka”Muzyka (ta z iTunes), WiMP (podstawowy do streamingu) i Spotify (wersja free daje radę)

Przejdźmy do drugiego ekranu.

Katalog „Books”Woblink (księgarnia z ebookami), eGazety (tu też znajdziecie iMagazine), Zinio (kiosk z gazetami), Katalog Ikea (świetny interaktywny katalog), Białowieża (album o Białowieży), iBooks (applowa aplikacja do czytania książek i PDFów – świetna), Książki Play, BeoMagazine (świetny magazyn o Bang&Olufsen)

Katalog „Reference”Google (wszystko od Google w jednym miejscu), Chrome (czasem potrzebna do usług Google), IMDB (baza z filmami), WolframAlpha (wyszukiwarka), pkt.pl (Polskie Książki Telefoniczne – czasem się przydaje), Dictionary, Epicurious (baza przepisów kulinarnych), WP Program TV (tu sprawdzam co jest w TV), Puffin (gdy potrzebuję otworzyć stronę www z Flashem – wszystko działa, także nie wierzcie jak Wam mówią, że nie ma Flasha na iOS;-), Allegro (klient Allegro)

Katalog „Podróże”Trening, Trener, Tłumacz (do nauki i utrwalania języków), Google Translate (tłumacz), Yelp (w skrócie – wyszukiwarka knajp), Loty (szukasz biletu lotniczego?), FlightRadar24 (do obserwowania samolotów), The Converter (konwertuje wszystko na wszystko i ma bazę kursów walut), Booking.com, TripAdvisor, Kayak (do rezerwowania hoteli, pensjonatów itp)

Katalog „Gry” – nie jestem graczem, ale mam kilka pozycji głownie ze względu na syna, ale w niektóre czasem też pogram –  Sid Meier’s Pirates! (genialna gra z czasów mojego liceum), Ticket to Ride (świetna planszówka), Angry Birds Star Wars II, Cut the Rope, Water?, SPYmouse, Shanghai Lite, Chess Free, Harbour Master, Amazing Alex, Agent Dash, Spy vs Spy (genialna gra mojego dzieciństwa), Pitfall, Tiny Thief, Tiger Woods 12, The Settlers (genialna), SimCity DLX (genialna gra z czasów mojego liceum), Krzyżówki, Monopoly, Wind-up Knight, Tintin, North vs South (genialna gra mojego dzieciństwa), Airplanes (instrukcje budowy samolotów z papieru), World Quiz, Assassins Creed Pirates (świetna nowość)

Katalog „Auta” to też są gry, ale samochodowe – Reckless Racing HD, Reckless 2, RealRacing2HD, Traffic Rush, TrainConductor, Lane Splitter, ParkingMania, Tablice (żeby wiedzieć skąd jest dana tablica rejestracyjna), GTA Chinatown Wars (pięknie zrobiona), GTA Vice City, GTA San Andreas (nowość w App Store).

Katalog „Music”SoundHound (do rozpoznawania muzyki jaka „leci” gdzieś i nie wiemy co to), GarageBand (świetny applowy program do robienia muzyki), Animoog (znacie ostatnią płytę Daft Punk? O tym syntezatorze opowiada Giovanni Giorgio), Discovr Music (świetna aplikacja do znajdowania powiązań i inspiracji pomiędzy wykonawcami), Podcasty (do słuchania podcastów), Weezic (do grania z nut), Traktor DJ (do miksowania muzyki), Radium (radio internetowe z polskimi stacjami)

Aplikacje luzem na drugim ekranie:

Wikipedia – klient Wikipedii

Food – aplikacja od Evernote to zarządzania przepisami

SzybkoCzytać – kurs nauki szybkiego czytania

Mam nadzieję, że pomogłem. W osobnym wpisie, niestety nie mogę obiecać kiedy, przygotuję podobne zestawienie dotyczące iPhona.

18

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


18
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
AgulinaLech-SlavDarek SobikKrzysztof KwiatkowskiZbigniew GODLEWSKI Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Zięba
Gość
Jacek Zięba

Sporo :)

Dominik Łada
Gość

205;-)

kormo
Gość
kormo

Kilku nie znałem w ogóle, do niektórych używałem zamienników. Wpis ląduje w Instapaper.

wojtas
Gość
wojtas

Swietny artykul, o paru aplikacjach nie mialem pojecia a bardzo mi sie przydaly. Wielkie DZIEKI dla autora :-)

MDW2
Gość
MDW2

Po co WinZip skoro masz GoodReader, który jest olbrzymim kombajnem do operacji na plikach (niekoniecznie lokalnych, też w różnych chmurach i na serwerach), a przeglądanie PDFów to niewielki wycinek jego funkcjonalności. Z pakowaniem/rozpakowywaniem archiwów ZIP radzi sobie bardzo dobrze.

Leesiuu
Gość
Leesiuu

tak samo jak genialny dla mnie Documents :)

MDW2
Gość
MDW2

Tak, to są programy tego samego typu i chyba podobnych możliwości. Zresztą jest ich jeszcze kilka, np. Files.

Dominik Łada
Gość

GoodReadera używam do robienia korekty iMagazine na iPadzie. WinZip tylko ZIPy. Tak się przyzwyczailem

MDW2
Gość
MDW2

Amen. :)

Każdy robi jak woli. Chciałem tylko zauważyć, że GoodReader z biegiem lat ewoluował do kobylastej aplikacji do zarządzania plikami i takie funkcjonalności jak pakowanie/rozpakowywanie archiwów ZIP to jego 1% funkcjonalności. Aplikacja daje dostęp do różnych chmur, serwerów, można robić z plikami wszystko, przeglądać, wysyłać, wyciągać z załączników maili, nie tylko pakować/rozpakowywać.

GoodReader trochę łata applową filozofię, która nie przewiduje jednego katalogu na dokumenty do którego miałyby dostęp wszystkie aplikacje. Moim zdaniem to jest jedyna wada iOS (chociaż rozumiem dlaczego Apple się upiera przy swojej filozofii).

Dominik Łada
Gość

Ja mam ostatnio z GoodReaderem problem na Air, bo potrafi sie wywalić czego wcześniej nie robił na iPad3

MDW2
Gość
MDW2

A to nie wiedziałem. Prawdę mówiąc to aż tak bardzo intensywnie go nie używam. Po prostu jest niezastąpiony w niektórych sporadycznych sytuacjach. No ale skoro się wywala to kicha. Stabilność to podstawa.

Generalnie cały interface użytkownika w GoodReader jest zupełnie nieapplowy i mało „mobilny”. Tu jeszcze to jest jakoś akceptowalne. Jednak nie chciałbym żeby tak wyglądały wszystkie aplikacje dla iOS. :)

Zbigniew GODLEWSKI
Gość
Zbigniew GODLEWSKI

No właśnie takich podpowiedzi dla nowych w świecie ipada i apple mi brakuje. Dziękuje.

Krzysztof Kwiatkowski
Gość
Krzysztof Kwiatkowski

O rany, ja bym się w tym gąszczu aplikacji pogubił. Ja mam tylko z 10 pobranych :)

Dominik Łada
Gość

Wszystko zależy od tego w jaki sposób i do czego używasz iPada. Ja często na nim pracuje i to zdalnie także potrzebuję wielu aplikacji, które wykonują poszczególne zadania;-)

Krzysztof Kwiatkowski
Gość
Krzysztof Kwiatkowski

Masz rację, ja mam do swojej pracy tylko kilka i mi wystarczają pewnie gdybym robił coś na większą skalę a do tego się przymierzam pewne programy z Twojej listy na pewno by mi się przydały. Na spokojnie zatem przejrzę wszystkie w iTunes Store by wybrać może coś dla siebie o czym wcześniej nawet nie wiedziałem. Kilka używałem jednak mi nie odpowiadały, ale jak zwykle każdy ma inne wymagania :) Zrezygnowałem z wszelkich programów do notatek i postawiłem Simplenote, prosty ale dość sprawny, minimalizm jest duży w stosunku do Evernote.

Darek Sobik
Gość

W imieniu mojego syna dziękuję za tipa w postaci AIRPLANES. Super. Znaliśmy do tej pory tylko dwie latające wersje :)
Bardzo pomocne i inspirujące nawet na posiadacza iSprzętów od czasów pierwszego iPhone.
Jeśli chodzi o pogodę sprawdzałeś YR.no? W mojej wsi jest zdecydowanie większa sprawdzalność prognozy od WeatherPro.
Zastanawia mnie duża ilość softu o podobnych możliwościach np. w kategorii Photography. Masz to z przyzwyczajenia (bo może się przydać) czy rzeczywiście używasz wszystkiego?
Brakuje mi także w zestawieniu Rowmote? Mój podstawowy pilot. Nie używasz?

Lech-Slav
Gość
Lech-Slav

Bardzo pożyteczny opis!
Można poprawić parę błędów językowych – zrozumiałych wprawdzie w gorączce świątecznej i dodających swoistego uroku wypowiedzi, jakby od bliskiego przyjaciela, przy którym można pozwolić sobie na swobodę, ale jednak pewnie dostrzeganych przez niektórych bez zachwytu. Spolszczenie „collage” jako „kolarz” jest nawet zabawne i może to nawet dowcip. Ale chyba trzeba poprawić w paru miejscach „także” (znaczące przecież „również”) na „tak, że” (czyli „w ten sposób, że” itp.)
Ale w ogóle – wielkie dzięki!
And HNY :)

PS. W końcu lepiej chyba poprawki przyjmować od kogoś obcego, na kim nam nie zależy, niż narażać się na omówienia nieżyczliwych znajomków za plecami…

Agulina
Gość
Agulina

Brakuje jeszcze jednej – Smartgroschen..
Ps. To dla tych, co uwielbiają gadać :)