iMagazine

Zastosowania przycisku Command w Finderze

29/12/2013, 20:37 · · · 1

Stosowanie skrótów klawiszowych pozwala wykonać wiele czynności o wiele szybciej. W Finderze wiele funkcji, w tym tych, które ukryte są w różnych menu, wywołać można za pomocą przycisku Command.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Otwieranie katalogu w nowej karcie

Aby otworzyć katalog w nowej karcie Findera, wystarczy przytrzymać przycisk podczas pojedynczego lub podwójnego kliknięcia (w zależności od tego, czy otwieramy rzecz z bocznego paska, czy też bezpośrednio z katalogu).

1

Przesuwanie okna w tle

Jeżeli chcecie przesunąć okno aplikacji, które znajduje się w tle, wystarczy przytrzymać przycisk przed przytrzymaniem i przeciągnięciem górnej belki okna.

2

Otwieranie lokalizacji zawartości Docka

Każda z rzeczy umieszczonych w Docku ma określoną lokalizację na dysku. Aby otworzyć katalog, w którym się ona znajduje, wystarczy przytrzymać i pojedynczo kliknąć na jej ikonę.

3

Otwieranie lokalizacji rzeczy wyszukanej w Spotlight

Jeżeli klikniecie na wynik wyszukiwania w Spotlight, dany plik lub katalog zostanie automatycznie otwarty. W celu otwarcia lokalizacji wyszukanej rzeczy należy kliknąć na nią, przytrzymując , lub też zaznaczyć ją i wcisnąć kombinację +Enter.

4

Zaznaczanie pojedynczych plików

 Aby zaznaczyć kilka kolejnych rzeczy w katalogu, wystarczy kliknąć na pierwszy w kolejności, a następnie wybrać ostatni, przytrzymując przy tym Shift. Do zaznaczenia kilku plików, które nie znajdują się obok siebie, należy przytrzymać i kliknąć na daną rzecz.

5

Źródło: OS X Daily

1

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MDW2 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MDW2
Gość
MDW2

O pierwszych dwóch zastosowaniach nie miałem pojęcia. A są naprawdę przydatne. Dzięki!

Swoją drogą to od zawsze w (Mac)OSX (a także wcześniej w klasycznym MacOS) podziwiałem konsekwencję i logikę klawiszologii. Może czasem są to trochę skomplikowane skróty klawiszowe i trzeba powyginać palce jak przy pisaniu w Basicu na ZX Spectrum. Jednak zawsze skróty są logicznie i konsekwentnie wybrane. Łatwo je można zapamiętać. Znacznie bardziej logiczny jest Command+Q niż np. wzięty zupełnie z nieba Alt+F4. :)