iMagazine

Kompresja PDF’ów z minimalną utratą jakości

06/01/2014, 22:25 · · · 1

Kilka tygodni temu pokazywałem Wam, jak przy pomocy aplikacji Podgląd można skompresować PDF’y. Dla niektórych osób problemem może być jednak fakt, że użyty stopień kompresji jest zbyt duży i ilustracje tracą wiele na jakości. Na szczęście na ten problem istnieje rozwiązanie.

Filtry do eksportu z programu Podgląd przechowywane są w katalogu /System/Library/Filters/ w postaci plików XML, które stosunkowo łatwo można wyedytować przy pomocy choćby systemowego TextEdit. Interesujący nas plik to Reduce File Size.qfilter. Polecam najpierw go skopiować (np. na Biurko), a następnie otworzyć w edytorze. Pola, na które chcemy zwrócić uwagę, to Compression Quality oraz ImageSizeMax. To pierwsze domyślnie ustawione jest na 0.0, czyli najniższą jakość. Aby ją poprawić musimy zwiększyć tę wartość. Z kolei w ImageSizeMax wpisujemy maksymalną wartość DPI licząc w ten sposób:

Poniżej kilka przykładów:

  • aby plik A4 miał 72 DPI musimy wpisać 842,
  • aby plik A4 miał 300 DPI musimy wpisać 3508.

Na koniec pozostaje tylko zmienić nazwę filtru w polu Name, aby różniła się od domyślnej, czyli Reduce File Size. Nazwę samego pliku również zmieniamy, a następnie kopiujemy go w pierwotne miejsce /System/Library/Filters/. Podczas tej operacji będziemy musieli podać hasło administratora.

Źródło: Macworld

1

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Lange Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert Lange
Gość
Robert Lange

Filtry można tworzyć w ColorSync Utility (IMO wygodniej niż edytować w TextEdit) i albo otwierać wtedy pliki przy pomocy tego programu (i stosować filtr), albo przenieść utworzony filtr z ~/Library/Filters/ do /System/Library/Filters/ (niestety wychodzi na to, że Preview nie czyta filtrów z katalogu użytkownika?)