Mastodon

Używanie MacBooka z monitorem i zamkniętą pokrywą

14
Dodane: 10 lat temu

Bardzo często korzystam z MacBooka podłączonego do zewnętrznego ekranu, jednak nie zawsze wyświetlacz laptopa jest mi wtedy potrzebny. OS X pozwala na pracę z zamkniętym komputerem, ale przełączanie się ekranu zależy od kilku czynników. Poniżej przeczytacie, jak prawidłowo używać komputera w ten sposób.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Do pracy z zewnętrznym monitorem i zamkniętym komputerem potrzebny jest zasilacz oraz zewnętrzna klawiatura i mysz (lub trackpad). Warto też zaopatrzyć się w podstawkę pod MacBooka, ze względu na gorszą wentylację komputer będzie się bardziej nagrzewał.

Na początku podłączamy do Maka zewnętrzny monitor. To, z jakiego portu skorzystamy, nie ma żadnego wpływu na dalsze zachowanie komputera. Należy jedynie upewnić się, że monitor jest wykrywany i wyświetla się na nim obraz z Maka. Po podłączeniu zasilacza, myszy oraz klawiatury zamykamy pokrywę komputera (pamiętajcie, że urządzenia Bluetooth muszą być sparowane z laptopem). Reakcja komputera będzie zależeć od tego, na jakim systemie operacyjnym pracuje. Jeśli jest to OS X 10.6 (Snow Leopard), to Mac przejdzie w stan uśpienia i konieczne będzie wybudzenie go poprzez kliknięcie przyciskiem myszy lub naciśnięciem przycisku klawiatury. W OS X 10.7 (Lion) oraz nowszych monitor przełączy się automatycznie po kilku sekundach.

Pokrywa Maka może zostać bez przeszkód otwarta podczas pracy – ekran laptopa zostanie wtedy rozpoznany jako kolejna przestrzeń, o ile korzystacie z OS X Lion. We wcześniejszych wersjach systemu wyświetlacz komputera może się nie uruchomić. W takim przypadku należy uśpić komputer, a następnie wybudzić, gdy pokrywa MacBooka jest otwarta. Alternatywą jest wyszukanie ekranu w menu Monitory w Preferencjach systemowych.

Odłączanie monitora powinno odbywać się w stanie uśpienia komputera. W przypadku niektórych monitorów, podłączanych przez DVI lub Mini DisplayPort nie jest to konieczne, jednak Apple zaleca, by w razie niepewności usypiać Maka. Do wyjątków, które można odłączyć podczas pracy komputera, należą monitory Apple Cinema Display o przekątnych 24 i 27 cali oraz poprzednie modele z aluminiową ramką.

Źródło: Apple Support

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 14

A jest jakiś sposób żeby wyłączyć ekran laptopa gdy pokrywa jest otwarta? Sam pracuję na zamkniętej i zewnętrznym monitorze, ale dla wentylacji właśnie chciałbym móc komputer otworzyć. Dwa monitory działające symultanicznie nie są mi potrzebne.

Ja po podłączeniu drugiego monitora, wygaszam ekran (F1) i mam otwartego maka, a obraz tylko na zewnętrznym ekranie.

Jest to tylko wyłączenie podświetlania matrycy, sama matryca nadal wyświetla obraz. Może istnieje program, który pozwalałby na wyłączenie ekranu w MBP?
Pozdrawiam

W sumie fakt. O tym nie pomyślałem i napisałem głupotę. W sumie to przydałby się taki programik, gdyż często korzystam z zewnętrznych monitorów czy TV.

W przypadku gdy brak myszy i klawiatury (np kiedy podłączymy Maka do TV via HDMI) przydatna jest appka NoSleep – zapobiega uśpieniu komputera przy zamknięciu pokrywy.

Wszystko OK ale. Dwa komputery podpięte pod jeden monitor. 1 OSX Mavericks 2. Windows 8 – używany do wystawiania faktur. Przy zamkniętej pokrywie przełączenie z Win8 do OSX nie zawsze idzie tak jak powinno, albo przełącza mnie na czarny ekran z kropką po środku albo przełączy na OSX ale wszystkie okna pozmniejszane i rozsypane po całym ekranie. Zaznaczę, że na ML było wszystko OK. Macie jakieś rozwiązanie? Dodam, że na otwartej pokrywie wszystko idzie jak należy…

Wystarczy położyć malutki magnes koło wbudowanej klawiatury, na wysokości otworu na mini jacka. Tam znajduje się czujnik pokrywy. Kiedy wykryje magnes MacBook “myśli”, że jest zamknięty i wyświetla obraz jedynie na ekranie zewnętrznym. Inna sprawa to to, że śmieszne jest, żeby w laptopie za tyle kasy posiłkować się w tak prowizoryczny sposób. Nie rozumiem, dlaczego nie ma odpowiedniej opcji w menu.

genialne, choć zdumiewające rozwiązanie jak na Apple klasy maverics. Działa w najnowszym mbp 15 (nieco przed gniazdem minijack). Zastosowałem malutki i słaby magnes do przyczepiania na lodówce. Trzeba jednak o nim pamiętać przed złożeniem lapa.

Chyba wypuszczę “gamingowy” magnes do MacBooków… Mam wątpliwości co do mocnego obciążenia komputera z chłodzeniem upośledzonym o zamkniętą pokrywę, a włączone 2 ekrany bez sensu obciążają grafikę. Magnes jest the best :D

Czyli rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma innej możliwości, jak tylko magnesik? Inaczej albo zamknięta klapa, albo dwa włączone monitory? Pytam, b planuję zakup Aira + zew. monitor.

Jaki jest sens trzymania otwartej klapy jeśli się chce korzystać tylko z zewnętrznego ekranu??