iMagazine

Używanie MacBooka z monitorem i zamkniętą pokrywą

12/01/2014, 13:48 · · · 14

Bardzo często korzystam z MacBooka podłączonego do zewnętrznego ekranu, jednak nie zawsze wyświetlacz laptopa jest mi wtedy potrzebny. OS X pozwala na pracę z zamkniętym komputerem, ale przełączanie się ekranu zależy od kilku czynników. Poniżej przeczytacie, jak prawidłowo używać komputera w ten sposób.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Do pracy z zewnętrznym monitorem i zamkniętym komputerem potrzebny jest zasilacz oraz zewnętrzna klawiatura i mysz (lub trackpad). Warto też zaopatrzyć się w podstawkę pod MacBooka, ze względu na gorszą wentylację komputer będzie się bardziej nagrzewał.

Na początku podłączamy do Maka zewnętrzny monitor. To, z jakiego portu skorzystamy, nie ma żadnego wpływu na dalsze zachowanie komputera. Należy jedynie upewnić się, że monitor jest wykrywany i wyświetla się na nim obraz z Maka. Po podłączeniu zasilacza, myszy oraz klawiatury zamykamy pokrywę komputera (pamiętajcie, że urządzenia Bluetooth muszą być sparowane z laptopem). Reakcja komputera będzie zależeć od tego, na jakim systemie operacyjnym pracuje. Jeśli jest to OS X 10.6 (Snow Leopard), to Mac przejdzie w stan uśpienia i konieczne będzie wybudzenie go poprzez kliknięcie przyciskiem myszy lub naciśnięciem przycisku klawiatury. W OS X 10.7 (Lion) oraz nowszych monitor przełączy się automatycznie po kilku sekundach.

Pokrywa Maka może zostać bez przeszkód otwarta podczas pracy – ekran laptopa zostanie wtedy rozpoznany jako kolejna przestrzeń, o ile korzystacie z OS X Lion. We wcześniejszych wersjach systemu wyświetlacz komputera może się nie uruchomić. W takim przypadku należy uśpić komputer, a następnie wybudzić, gdy pokrywa MacBooka jest otwarta. Alternatywą jest wyszukanie ekranu w menu Monitory w Preferencjach systemowych.

Odłączanie monitora powinno odbywać się w stanie uśpienia komputera. W przypadku niektórych monitorów, podłączanych przez DVI lub Mini DisplayPort nie jest to konieczne, jednak Apple zaleca, by w razie niepewności usypiać Maka. Do wyjątków, które można odłączyć podczas pracy komputera, należą monitory Apple Cinema Display o przekątnych 24 i 27 cali oraz poprzednie modele z aluminiową ramką.

Źródło: Apple Support

14

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Arek PdawidTomasz LechowiczWojciech Adam Jurzyklookash Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysiek23
Gość
Krzysiek23

A jest jakiś sposób żeby wyłączyć ekran laptopa gdy pokrywa jest otwarta? Sam pracuję na zamkniętej i zewnętrznym monitorze, ale dla wentylacji właśnie chciałbym móc komputer otworzyć. Dwa monitory działające symultanicznie nie są mi potrzebne.

Michał Modrzejewski
Gość
Michał Modrzejewski
Piotr Małetko
Gość
Piotr Małetko

Niestety nie działa.

Wojciech Bełczewski
Gość
Wojciech Bełczewski

Ja po podłączeniu drugiego monitora, wygaszam ekran (F1) i mam otwartego maka, a obraz tylko na zewnętrznym ekranie.

Michał Modrzejewski
Gość
Michał Modrzejewski

Jest to tylko wyłączenie podświetlania matrycy, sama matryca nadal wyświetla obraz. Może istnieje program, który pozwalałby na wyłączenie ekranu w MBP?
Pozdrawiam

Wojciech Bełczewski
Gość
Wojciech Bełczewski

W sumie fakt. O tym nie pomyślałem i napisałem głupotę. W sumie to przydałby się taki programik, gdyż często korzystam z zewnętrznych monitorów czy TV.

Mariusz
Gość
Mariusz

warto wspomnieć o podstawce Henge dock lub BookArc.

Stanisław Olszak
Gość
Stanisław Olszak

W przypadku gdy brak myszy i klawiatury (np kiedy podłączymy Maka do TV via HDMI) przydatna jest appka NoSleep – zapobiega uśpieniu komputera przy zamknięciu pokrywy.

kamyk
Gość
kamyk

Wszystko OK ale. Dwa komputery podpięte pod jeden monitor. 1 OSX Mavericks 2. Windows 8 – używany do wystawiania faktur. Przy zamkniętej pokrywie przełączenie z Win8 do OSX nie zawsze idzie tak jak powinno, albo przełącza mnie na czarny ekran z kropką po środku albo przełączy na OSX ale wszystkie okna pozmniejszane i rozsypane po całym ekranie. Zaznaczę, że na ML było wszystko OK. Macie jakieś rozwiązanie? Dodam, że na otwartej pokrywie wszystko idzie jak należy…

lookash
Gość
lookash

Wystarczy położyć malutki magnes koło wbudowanej klawiatury, na wysokości otworu na mini jacka. Tam znajduje się czujnik pokrywy. Kiedy wykryje magnes MacBook „myśli”, że jest zamknięty i wyświetla obraz jedynie na ekranie zewnętrznym. Inna sprawa to to, że śmieszne jest, żeby w laptopie za tyle kasy posiłkować się w tak prowizoryczny sposób. Nie rozumiem, dlaczego nie ma odpowiedniej opcji w menu.

Wojciech Adam Jurzyk
Gość
Wojciech Adam Jurzyk

genialne, choć zdumiewające rozwiązanie jak na Apple klasy maverics. Działa w najnowszym mbp 15 (nieco przed gniazdem minijack). Zastosowałem malutki i słaby magnes do przyczepiania na lodówce. Trzeba jednak o nim pamiętać przed złożeniem lapa.

Tomasz Lechowicz
Gość
Tomasz Lechowicz

Chyba wypuszczę „gamingowy” magnes do MacBooków… Mam wątpliwości co do mocnego obciążenia komputera z chłodzeniem upośledzonym o zamkniętą pokrywę, a włączone 2 ekrany bez sensu obciążają grafikę. Magnes jest the best :D

dawid
Gość
dawid

Czyli rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma innej możliwości, jak tylko magnesik? Inaczej albo zamknięta klapa, albo dwa włączone monitory? Pytam, b planuję zakup Aira + zew. monitor.

Arek P
Gość
Arek P

Jaki jest sens trzymania otwartej klapy jeśli się chce korzystać tylko z zewnętrznego ekranu??