iMagazine

Używanie MacBooka z monitorem i zamkniętą pokrywą

12/01/2014, 13:48 · · · 14

Bardzo często korzystam z MacBooka podłączonego do zewnętrznego ekranu, jednak nie zawsze wyświetlacz laptopa jest mi wtedy potrzebny. OS X pozwala na pracę z zamkniętym komputerem, ale przełączanie się ekranu zależy od kilku czynników. Poniżej przeczytacie, jak prawidłowo używać komputera w ten sposób.

Seria 101 jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sprzętem Apple. Mamy nadzieję, że dzięki zawartym w niej wskazówkom będziecie mogli nauczyć się wykorzystywać Wasze telefony, tablety czy komputery w jeszcze bardziej efektywny sposób.

Do pracy z zewnętrznym monitorem i zamkniętym komputerem potrzebny jest zasilacz oraz zewnętrzna klawiatura i mysz (lub trackpad). Warto też zaopatrzyć się w podstawkę pod MacBooka, ze względu na gorszą wentylację komputer będzie się bardziej nagrzewał.

Na początku podłączamy do Maka zewnętrzny monitor. To, z jakiego portu skorzystamy, nie ma żadnego wpływu na dalsze zachowanie komputera. Należy jedynie upewnić się, że monitor jest wykrywany i wyświetla się na nim obraz z Maka. Po podłączeniu zasilacza, myszy oraz klawiatury zamykamy pokrywę komputera (pamiętajcie, że urządzenia Bluetooth muszą być sparowane z laptopem). Reakcja komputera będzie zależeć od tego, na jakim systemie operacyjnym pracuje. Jeśli jest to OS X 10.6 (Snow Leopard), to Mac przejdzie w stan uśpienia i konieczne będzie wybudzenie go poprzez kliknięcie przyciskiem myszy lub naciśnięciem przycisku klawiatury. W OS X 10.7 (Lion) oraz nowszych monitor przełączy się automatycznie po kilku sekundach.

Pokrywa Maka może zostać bez przeszkód otwarta podczas pracy – ekran laptopa zostanie wtedy rozpoznany jako kolejna przestrzeń, o ile korzystacie z OS X Lion. We wcześniejszych wersjach systemu wyświetlacz komputera może się nie uruchomić. W takim przypadku należy uśpić komputer, a następnie wybudzić, gdy pokrywa MacBooka jest otwarta. Alternatywą jest wyszukanie ekranu w menu Monitory w Preferencjach systemowych.

Odłączanie monitora powinno odbywać się w stanie uśpienia komputera. W przypadku niektórych monitorów, podłączanych przez DVI lub Mini DisplayPort nie jest to konieczne, jednak Apple zaleca, by w razie niepewności usypiać Maka. Do wyjątków, które można odłączyć podczas pracy komputera, należą monitory Apple Cinema Display o przekątnych 24 i 27 cali oraz poprzednie modele z aluminiową ramką.

Źródło: Apple Support


Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac


Dodaj komentarz

Krzysiek23 napisał(a):

A jest jakiś sposób żeby wyłączyć ekran laptopa gdy pokrywa jest otwarta? Sam pracuję na zamkniętej i zewnętrznym monitorze, ale dla wentylacji właśnie chciałbym móc komputer otworzyć. Dwa monitory działające symultanicznie nie są mi potrzebne.

Michał Modrzejewski napisał(a):

http://www.makoweabc.pl/2011/10/przywrocenie-zachowania-macbooka-z-zewnetrznym-monitorem-sprzed-liona/#fn-9763-1

Może ten link Ci pomoże. Nie sprawdzałem tego sposobu jeszcze na 10.9

Piotr Małetko napisał(a):

Niestety nie działa.

Wojciech Bełczewski napisał(a):

Ja po podłączeniu drugiego monitora, wygaszam ekran (F1) i mam otwartego maka, a obraz tylko na zewnętrznym ekranie.

Michał Modrzejewski napisał(a):

Jest to tylko wyłączenie podświetlania matrycy, sama matryca nadal wyświetla obraz. Może istnieje program, który pozwalałby na wyłączenie ekranu w MBP?
Pozdrawiam

Wojciech Bełczewski napisał(a):

W sumie fakt. O tym nie pomyślałem i napisałem głupotę. W sumie to przydałby się taki programik, gdyż często korzystam z zewnętrznych monitorów czy TV.

Mariusz napisał(a):

warto wspomnieć o podstawce Henge dock lub BookArc.

Stanisław Olszak napisał(a):

W przypadku gdy brak myszy i klawiatury (np kiedy podłączymy Maka do TV via HDMI) przydatna jest appka NoSleep – zapobiega uśpieniu komputera przy zamknięciu pokrywy.

kamyk napisał(a):

Wszystko OK ale. Dwa komputery podpięte pod jeden monitor. 1 OSX Mavericks 2. Windows 8 – używany do wystawiania faktur. Przy zamkniętej pokrywie przełączenie z Win8 do OSX nie zawsze idzie tak jak powinno, albo przełącza mnie na czarny ekran z kropką po środku albo przełączy na OSX ale wszystkie okna pozmniejszane i rozsypane po całym ekranie. Zaznaczę, że na ML było wszystko OK. Macie jakieś rozwiązanie? Dodam, że na otwartej pokrywie wszystko idzie jak należy…

lookash napisał(a):

Wystarczy położyć malutki magnes koło wbudowanej klawiatury, na wysokości otworu na mini jacka. Tam znajduje się czujnik pokrywy. Kiedy wykryje magnes MacBook „myśli”, że jest zamknięty i wyświetla obraz jedynie na ekranie zewnętrznym. Inna sprawa to to, że śmieszne jest, żeby w laptopie za tyle kasy posiłkować się w tak prowizoryczny sposób. Nie rozumiem, dlaczego nie ma odpowiedniej opcji w menu.

Wojciech Adam Jurzyk napisał(a):

genialne, choć zdumiewające rozwiązanie jak na Apple klasy maverics. Działa w najnowszym mbp 15 (nieco przed gniazdem minijack). Zastosowałem malutki i słaby magnes do przyczepiania na lodówce. Trzeba jednak o nim pamiętać przed złożeniem lapa.

Tomasz Lechowicz napisał(a):

Chyba wypuszczę „gamingowy” magnes do MacBooków… Mam wątpliwości co do mocnego obciążenia komputera z chłodzeniem upośledzonym o zamkniętą pokrywę, a włączone 2 ekrany bez sensu obciążają grafikę. Magnes jest the best :D

dawid napisał(a):

Czyli rozumiem, że na dzień dzisiejszy nie ma innej możliwości, jak tylko magnesik? Inaczej albo zamknięta klapa, albo dwa włączone monitory? Pytam, b planuję zakup Aira + zew. monitor.

Arek P napisał(a):

Jaki jest sens trzymania otwartej klapy jeśli się chce korzystać tylko z zewnętrznego ekranu??

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK