iMagazine

Pierwsze wrażenia: Google Glass

17/01/2014, 08:40 · · · 9

Wczoraj mieliśmy okazję, razem z Wojtkiem i Pawłem, przez krótki czas pobawić się najnowszym produktem Google – Google Glass.

Okulary od Google są rozwinięciem idei ubieralnych gadżetów. Ich specyfikacja pokazuje, że są tak na prawdę smartfonem, wyposażonym w Wifi, Bluetooth i GPS, tyle, że noszonym na nosie.

Smartphone, z którym muszą być sparowane, póki co oczywiście na Androidzie, działa de facto jako dodatkowy wyświetlacz, na którym widzimy to co w HUDzie.

Aplikacje, które możemy zainstalować na Google Glass pochodzą tylko ze specjalnej aplikacji dostępnej w Google Play. Zamknięty dostęp jest tylko dla zarejestrowanych testerów i deweloperów, wszystko ściśle kontrolowane, ale SDK udostępnione. Póki co katalog aplikacji jest skromny, ale znajdziemy w nim np Facebooka, Twittera, Hangouts, Evernote, nawigację (bardzo fajne rozwiązanie) i parę innych. Z naszych informacji wynika, że polska Audioteka też pracuje nad swoją aplikacją.

googleglass3

Cała elektronika jest po prawej stronie okularów. Pryzmat, który jest wyświetlaczem, tzw HUDem, oraz panel dotykowy. Nie ma opcji aby przestawić okulary na lewe oko, także jak ktoś ma problemy ze wzrokiem, a w szczególności z prawym okiem, to nie jest to produkt dla niego.

Google Glass którymi się bawiliśmy, to była wersja podstawowa. Jest też wersja z możliwością montażu szkieł korekcyjnych. W USA jest już też zupełnie nowy model z możliwością podłączenia słuchawek.

Co ciekawe obraz na wyświetlaczu jest dość czytelny i wydaje się całkiem spory, pomimo, że znajduje się tak blisko od naszego oka.

Głośnik, to taki brzęczyk. Dźwięk słyszymy poprzez wibracje przechodzące na czaszkę. Ciekawe rozwiązanie, ale szału nie ma.

googleglass4

Mnie osobiście bolała głowa od ciągłego zmieniania punktu ostrości – podejrzewam, że to może się zmienić jak się na co dzień używa.

Ale prawdziwy problem z Google Glass to ich lokalizacja. Póki co są one dostosowane TYLKO do rynku amerykańskiego. Mają problem z rozpoznawaniem nawet brytyjskiego akcentu, nie mówiąc o akcencie jaki ma większość Polaków mówiąc mową Szekspira. Lokalizacja to nie tylko język, ale też usługi – póki co ze zrozumiałych względów te co są dostępne, są dedykowane dla rynku w USA. Pamiętajcie, że Google Glass to na razie eksperyment i te egzemplarze, które są na rynku służą tylko do testowania hardware’u, oprogramowania i…społeczeństwa, jak na nie reaguje.

Wg przedstawicieli Google, z którymi rozmawialiśmy, komercyjnie powinny być dostępne w USA jeszcze w tym roku. W Europie dopiero w przyszłym. O Polsce dyplomatycznie milczą.

Ciekawostka na koniec – między wierszami wyczułem, po zadaniu pytania o wsparcie dla iOS, że coś jest na rzeczy. W końcu dla Google, wsparcie dla platformy iOS, która jest bardzo popularna w szczególności właśnie w USA, powinno być kluczowe.

Osobiście na razie trudno mi sobie wyobrazić abym chodził w takich okularach, ale jestem w stanie wyobrazić sobie ich przydatne zastosowanie. W końcu na początku jak widzieliśmy człowieka rozmawiającego przez 3-kilogramową komórkę też się krzywiliśmy. Póki co mam największe obawy o ich etyczne zastosowanie, ale Google na każdym kroku podkreśla, że stawiają sobie te kwestie na pierwszym miejscu, cokolwiek to oznacza.

googleglass2

Więcej nt Google Glass porozmawialiśmy w najnowszym odcinku Nadgryzionych. W najbliższym czasie będziemy mieli możliwość przetestowania ich przez dłuższy czas, także wtedy opublikujemy więcej spostrzeżeń.

Tutaj znajdziecie zdjęcia w pełnej rozdzielczości wykonane przez Google Glass.

9

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
TomBlackWiktorStaskiewiczWojciech BełczewskiPaweł HaćLestek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawel
Gość
Pawel

Osobiście dla mnie Google Glass to pomyłka. To jest nr 1 na liście gadżetów które nigdy nie kupię (nr 2 to zegarek co czytania maili i sms :) albo dzwonienia jak ktoś lubi poczuć się jak 007). Podobnie, po godzinie głowa bolała na maxa, oko też dostaje w kość. Nie widziałem wersji ze szkłami mam nadzieję że wyglądają bardziej normalnie. W tych każdy wygląda idiotycznie :) Osobiście nie wyszedłbym w czymś takim na spacer :)

Dominik Łada
Gość

Mi też one średnio pasują, ale 20 lat temu też wszyscy mówili, że nie wyjdą na ulicę z komórką i nie będą przez nią publicznie rozmawiać, a teraz jak jest?

Wersja ze szkłami de facto niczym nie różni się od tej bez. Szkła przymocowane są do chyba tego samego „stelaża”.

Pawel
Gość
Pawel

Komórka to jednak nieco inne urządzenie :) Pierwszą komórkę nosiłem w torbie :) i zdarzyło się że na ulicy zadzwoniła.
A co do GG to liczyłem że wersja ze szkłami będzie jednak bardziej okularopodobna :) szkła + obecny stelaż to mimo wszystko nie będzie jakoś dobrze wyglądać.

WiktorStaskiewicz
Gość
WiktorStaskiewicz

tak nieco inne, kiedyś każdy tak mówił

Lestek
Gość
Lestek

„Wg przedstawicieli Google, z którymi rozmawialiśmy, komercyjnie powinny być dostępne w USA jeszcze w tym roku. W Europie dopiero w przyszłym. O Polsce dyplomatycznie milczą.”

Coś się zmieniło w geologii? Kontynent pękł europejski i Polska jest oderwana od Europy?

Paweł Hać
Gość

Europa to nie tylko Polska ;) Nie wiadomo, czy będą dostępne w całej Europie, czy tylko w wybranych krajach.

Lestek
Gość
Lestek

Domyśliłem się jednak ze zdania wynika jakoby Polska nie znajdowała się w Europie. :)

Wojciech Bełczewski
Gość
Wojciech Bełczewski

Zarówno Apple jak i Google uważa że Polska to „3 świat” europy, więc nie dziwi mnie że celują w bardziej strategiczne dla nich rynki. Biznes to biznes.

TomBlack
Gość
TomBlack

Fakt. Politycy w sejmie zamiast oglądać firmy erotyczne na tabletach, to w spokoju na google glass posiedzą.