Mastodon

Naprawa wydajności graficznej MacBooków Pro z Retiną

10
Dodane: 11 lat temu

Wczoraj mój MacBook z Retiną odmówił posłuszeństwa – zaczął działać dużo wolniej, niż zazwyczaj, a wszystkie animacje dziwnie klatkowały. Problem okazuje się dość powszechny, istnieje jednak sposób, by to naprawić samodzielnie.

Naprawa sprowadza się do trzech czynności: usunięcia preferencji systemowych procesu windowserver dla systemu oraz użytkownika, oraz resetu PRAM.

Przechodzimy do Findera i z menu Idź wybieramy polecenie Idź do katalogu (lub wciskamy kombinację klawiszy Command+Shift+G). W polu ścieżki wpisujemy następujący tekst, po czym zatwierdzamy:

/Library/Preferences/

Teraz odnajdujemy plik com.apple.windowserver.plist i go usuwamy.

W podobny sposób odnajdujemy kolejne pliki, tym razem znajdują się one pod następującą ścieżką:

~/Library/Preferences/ByHost/

Znajdujemy i zaznaczamy wszystkie pliki, których nazwy rozpoczynają się od com.apple.windowserver. Usuwamy je.

Na koniec należy zresetować PRAM – jest to opisane tutaj. Po uruchomieniu komputera płynność działania powinna wrócić do normy.

Źródło: Apple Support Communities

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

Znalazłem tę poradę w kontekście MacBooka Pro z Retiną, nie mam jak sprawdzić, czy pomaga na Airze. Tu zresztą nie chodzi o przyspieszenie, tylko o przywrócenie standardowej wydajności.

Używam tej procedury już bardzo dawno. Wcześniej na rMBP 2012 a teraz na 2013, chociaż na tym drugim rzadziej tego potrzeba.

Ogólnie po paru dniach, mimo wszystko system wraca do stany wyjściowego i trzeba całą procedurę powtarzać raz jeszcze.

Jakiś błąd systemu czy co? Przecie to na pewno zaczyna męczyć po jakimś czasie.

Panowie, z Retinami od dawna jest coś nie tak, ja już testowałem 3. Te komputery są chyba jakieś niedostosowane do obecnego OS Xa…

Prawdopodobnie działa tak samo, jak w przypadku każdej innej Retiny. Sprawdzenie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, przywróci tylko rozdzielczość ekranu do domyślnej.