iMagazine

Speedtest w Terminalu

19/01/2014, 22:25 · · · 5

Speedtest to jedna z najpopularniejszych usług pozwalająca na sprawdzenie naszego połączenia z Internetem. W prosty sposób pokazuje, jaką prędkość „wyciągnie” u aktualnego operatora. Niestety, aby posłużyć się tym narzędziem na naszych komputerach musimy mieć zainstalowany Flash (albo korzystać z przeglądarki Chrome). To znaczy tak było do niedawna, bo ktoś znalazł inne rozwiązanie.

Niejaki Matt „Sivel” Martz dobrał się do „bebechów” Speedtest i dzięki temu stworzył mini-aplikację przygotowaną do działania w Terminalu. Swój projekt umieścił na Githubie pod tym adresem → https://github.com/sivel/speedtest-cli. Poniżej opiszę instalację oraz działanie tego narzędzia.

Instalacja

Instalację możemy wykonać na kilka sposobów:

  • Przy pomocy narzędzi pip lub easy_install:
    • pip install speedtest-cli lub
    • easy_install speedtest-cli
  • Przy pomocy narzędzia git:
    • pip install git+https://github.com/sivel/speedtest-cli.git lub
  • Pobierając bez instalowania:

Użycie

Aby uruchomić ten program wpisujemy w Terminalu:

… jeśli go instalowaliśmy. Natomiast jeśli korzystaliśmy z ostatniej metody – tylko pobrania, to w Terminalu przechodzimy do folderu, do którego został pobrany, a następnie uruchamiamy go wpisując:

Do podstawowego rozpoczęcia testów wystarczy tylko taka komenda. Jeśli natomiast chcielibyśmy coś pozmieniać (np. domyślny serwer, z którym będziemy się łączyć w czasie testów), to najlepiej zapoznać się z listą dostępnych opcji:


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Bartosz Romanowski napisał(a):

Można to jeszcze zainstalować za pomocą Homebrew:

brew install speedtest_cli

sq2frd napisał(a):

na końcu powinno raczej być: ./speedtest-cli -h

sq2frd napisał(a):

info super, dzięki ;-)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK